CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Case eficiente energetic, case pasive, case cu consum redus de energie

CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde CENTRALA » Mar Apr 26, 2011 7:38 pm

Imi construiesc o casa cu etaj cu amprenta de 75 mp. Ma intereseaza acest gen de centrala pe peleti dar care se poate folosi si cu lemne.
Stie cineva daca aceste centrale fabricate la noi sunt eficiente, unde se pot achzitiona si la ce pret.
CENTRALA
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 26, 2011 7:02 pm

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde marcelb » Mar Apr 26, 2011 9:01 pm

Dar de ce tii neaparat ca centrala sa fie fabricata in Romania?
Si doresti sa fie simultan alimentata si cu lemne si cu peleti?
Eu de exemplu am o centrala Ferroli pe care la inceput am folosit-o cu lemne, dupa care i-am montat arzator pentru peleti.
Oricand pot sa dau arzatorul din nou jos si sa fac foc cu lemne.
Din cate stiu eu centralele care sa poata fi alimentate simultan si cu lemne si cu peleti/porumb/etc. sunt de puteri mari, nicidecum cele de 25-35 Kwatt, cat vei avea tu nevoie.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde roger-ius » Mie Apr 27, 2011 9:38 am

Exista centrale care au o funtionare mixta cu lemne sau peleti. Un prieten isi cumpara acum asa ceva (prin programul Casa Verde) si-mi zicea ca il costa 13.000 ron (asta dupa ce a "prins" un discount de 40% la centrala). O sa il intreb ce marca e centrala si o sa revin cu un raspuns.
Nu stiu insa daca e de fabricatie romaneasca. Dar, in afara de a sprijinii economia romaneasca, nu cred ca ai mari avantaje la cele de productie autohtona.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde CENTRALA » Mie Apr 27, 2011 11:28 am

Multumesc pentru raspunsuri in ambele cazuri. M-ar interesa si pe mine cel prin programul Casa Verde dar nu stiu cum se procedeaza. Cele romanesti ( am vazut pe un site la 5300 ron si 6000 ron ) dar nu stiu cat sunt de bune.
CENTRALA
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 26, 2011 7:02 pm

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde marcelb » Mie Apr 27, 2011 1:18 pm

CENTRALA scrie:...M-ar interesa si pe mine cel prin programul Casa Verde dar nu stiu cum se procedeaza ...

Orice centrala cu functionare pe peleti se califica pentru programul Casa Verde. Trebuie doar sa o achizitionezi dupa ce ai depus si ti s-a aprobat dosarul la Agentia de Mediu din judetul tau.
Suma decontata in cazul centralelor cu functionare pe peleti sau biomasa a fost anul trecut de 6000 lei. Anul acesta inca nu a inceput programul si nici nu au aparut noi norme.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde HAYAT » Joi Mai 05, 2011 8:27 pm

Centralele pe lemne, tip semineu, sunt doar pentru caldura iarna, sau incalzesc si apa de robinet vara? Se poate regla in asa fel incat sa incalzeasca numai apa? Am o prietena care asa o astfel de centrala, dar la bucatarie si la baie are boiler...
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde GAMMA » Vin Mai 06, 2011 8:39 am

Va trebuie obligatoriu boiler pentru producere de apa calda menajera, mai sunt unele termoseminee care au serpentina integrata pentru ACM dar parerea mea este ca e mai buna solutia cu boiler, calculat corect in functie de necesarul fiecaruia!
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde GAMMA » Mie Mai 18, 2011 6:16 pm

Recomand cu mare placere cazanele pe peleti Tatano kalorina ,fabricate in Italia ,as fi dorit sa fac acest lucru si pentru o centrala pe peleti fabricata la noi in tara dar din pacate nu am ce sa recomand.....
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: CENTRALE PE PELETI SI LEMNE FABRICATE IN ROMANIA

Mesajde florentinab » Mie Feb 08, 2012 10:01 pm

Ma intereseaza si pe mine o centrala pe lemne, ca peletii sunt scumpi. Ma ajutati cu o firma, ceva?
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm


Înapoi la Case eficiente energetic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori