Pretul unei case

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Re: Pretul unei case

Mesajde roger-ius » Vin Iun 03, 2011 3:56 pm

vealsam scrie:Din contra, consider ca preturile din brosuri reprezinta un "barometru" al preturilor materialelor de constructii.


Da, partea cu discount-urile e adevarata, dar bugetarea cantitatilor nu ai cum s-o faci exact. O sa consumi mai multe cuie decat ai crezut, materialul lemnos se va recupera doar o parte, etc, etc. Sa nu mai vorbesc de chestiile care acum iti scapa. De expemplu eu imi calculasem tigla inmultind mp de acoperis cu pretul la mp al tiglei. Si mai ziceam eu ca 10-15% or fi accesoriile (tigla de coama, laterale etc). Ei bine, accesoriile au costat aproape cat tigla! Mai ca s-a dublat pretul.
Si exemplele pot fi nenumarate...
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde mosoiu » Joi Iun 09, 2011 10:18 pm

pretul unei case de 130 mp utili ajunge undeva in jur de 65000-70000 euro cu finisaje normale.
mosoiu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 09, 2011 10:12 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde vealsam » Sâm Iun 11, 2011 7:58 am

imi cer scuze, nu vreau sa te jignesc cu nimic, dar nu prea esti pe unda cu preturile actuale. tu spui ca pe mp ar veni 500 euro la cheie. Preturile actuale pe piata, pentru o constructie la cheie, variaza intre 300 si sa spunem maxim 400 euro. Daca tu ti-ai construit ceva si ai platiti atat e strict pacaleala ta.
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde marcelb » Sâm Iun 11, 2011 12:45 pm

vealsam scrie: tu spui ca pe mp ar veni 500 euro la cheie. Preturile actuale pe piata, pentru o constructie la cheie, variaza intre 300 si sa spunem maxim 400 euro. Daca tu ti-ai construit ceva si ai platiti atat e strict pacaleala ta.


Cand discutam de o constructie "la cheie" pretul poate varia mult datorita finisajelor folosite.
Sa luam in discutie doar pardoseala: un laminat poate costa doar 20 lei/mp, in timp ce un parchet bun poate trece de 100 lei/mp.
La fel si la partea de instalatii, obiecte sanitare, etc.

Dar si partea de structura sau de izolatie a casei poate genera diferente mari de pret.

Deci se poate ajunge linistit de la 300 la 500 euro/mp construit.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Anterior

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori