Dom monolitic

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Dom monolitic

Mesajde greenday » Lun Ian 30, 2012 11:18 pm

Am vazut in aceasta seara pe TVR1 cateva secvente cu o casa in forma de dom, construita undeva langa Zarnesti.
Se vorbea de un timp de executie foarte scurt (4 saptamani), de o izolatie termica foarte buna, rezistenta la seisme, furtuni, etc.
Cautand pe net am gasit si o imagine cu acest dom.

Din ce am inteles eu, executia consta in urmatoarele:
- se umfla o membrana care da forma domului si se mentine presurizata;
- se sufla o spuma ploiuretanica pe suprafata interioara, care va avea rol de izolatie termica;
- se realizeaza o armatura de otel beton pe conturul interior al izolatiei;
- se decupeaza golurile pentru ferestre si usi;
- se sufla beton cu o pompa speciala peste aceasta armatura.

Ce n-am priceput:
- cat costa o astfel de membrana, din ce material este si ce durata de viata are;
- intre izolatie si beton nu pareau sa fi pus nicio bariera de vapori, oare nu se produce condens acolo?
- nu prea inteleg faza cu spuma poliuretanica, pur si simplu se sufla pe membrana si adera acolo, sau se face si pentru spuma ceva armatura.

Are cineva experienta cu astfel de constructii? Vedeti neajunsuri majore ale unei astfel de constructii? Multumesc!
Fişiere ataşate
dom-monolitic.jpg
Dom monolitic Zarnesti
dom-monolitic.jpg (15.39 KiB) Vizualizat de 11966 ori
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Dom monolitic

Mesajde marcelb » Lun Feb 20, 2012 6:05 pm

Se pare ca emisiunea de la TV a starnit interesul multora, au aparut in ultimele zile mai multe articole cu acest subiect.

Poate gasiti informatii suplimentare in articolul acesta: Case desprinse din filmele SF, langa Brasov.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Dom monolitic

Mesajde roger-ius » Mar Feb 21, 2012 3:49 pm

greenday scrie:- se umfla o membrana care da forma domului si se mentine presurizata;
- se sufla o spuma ploiuretanica pe suprafata interioara, care va avea rol de izolatie termica;


Acel beton turnat pe spuma poliuretanica nu o preseaza? Nu cred ca spuma e asemenea unul polistiren extrudat sa suporte greutate fara sa se taseze.
Bariera de vapori nu are nevoie, daca e izolatie din spuma poliuretanica! Bariera e necesara doar in cazul izolatiilor din vata minerala.
Tare as fi curios ce grosime are acea spuma! Ca daca e si casa aia "dotata" cu o izolatie de 3 cm grosime cum fac "specilaistii" care izoleaza cu spuma la noi...Eu chiar am luat in calcul izolarea cu spuma poliuretanica (inchide bine toate orificiile, deci nu ai punti termice). Dar cand vazut cum te prostesc in fata cei care executa lucrarile respective am renuntat. Cica 3 cm de spuma echivaleaza cu 10 cm de polistiren. Asa ziceau ei. Dar cand cauti pe net coeficienti termici ai materialelor respective vezi de fapt ca nu e deloc asa. Da, spuma are coeficient mai mic, dar nu de cateva ori mai mic!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Dom monolitic

Mesajde domurimonolitice » Mar Mar 13, 2012 11:09 pm

Pentru orice fel de intrebare legata de constructia domurilor monolitice cred ca sunt cel mai in masura sa va dau raspunsuri corecte si exacte. Ma puteti contacta pe email ( domurimonolitice@yahoo.com) sau la tel : 0721098982. Sau chiar...de ce nu, o vizita la Zarnesti unde veti vedea LIVE cum este sa traiesti intr-un dom monolitic.
Persoana de contact : Robert KAMNER
domurimonolitice
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 12, 2012 11:32 am

Re: Dom monolitic

Mesajde marcelb » Mie Mar 14, 2012 9:04 am

domurimonolitice scrie:Pentru orice fel de intrebare legata de constructia domurilor monolitice cred ca sunt cel mai in masura sa va dau raspunsuri corecte si exacte. Ma puteti contacta pe email ( domurimonolitice@yahoo.com) sau la tel : 0721098982. Sau chiar...de ce nu, o vizita la Zarnesti unde veti vedea LIVE cum este sa traiesti intr-un dom monolitic.
Persoana de contact : Robert KAMNER


In primul rand, felicitari pentru curajul dumneavoastra de a construi o locuinta atipica! Sa o stapaniti fericiti!

Cred ca intrebarile pe care si le punea greenday, pe care le regasiti mai jos, si le pun si altii, cel putin eu, asa ca v-as ruga sa ne dati cateva detalii.
In plus, eu nu prea am inteles cum este realizat etajul despre care se vorbeste in articol. Puteti eventual sa postati o poza sugestiva cu acesta?

greenday scrie:Ce n-am priceput:
- cat costa o astfel de membrana, din ce material este si ce durata de viata are;
- intre izolatie si beton nu pareau sa fi pus nicio bariera de vapori, oare nu se produce condens acolo?
- nu prea inteleg faza cu spuma poliuretanica, pur si simplu se sufla pe membrana si adera acolo, sau se face si pentru spuma ceva armatura.


Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Dom monolitic

Mesajde laurentyu_1985 » Joi Mar 22, 2012 6:38 pm

ma gandesc daca foloseste spuma sa nu fie ceva in genul cum sunt folosite panourile senvis.
laurentyu_1985
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 22, 2012 6:31 pm

Re: Dom monolitic

Mesajde antalioancorneliu » Dum Apr 01, 2012 12:42 pm

... o grosime a lemnului de numai 3 cm are aceeasi valoare izolatoare ca a unei suprafete de beton de 40 cm grosime?

Pai, daca tot stau sa ma gandesc, va propun sa vedeti si alternativa acestor constructii din lemn... Adica in sistem sandwich...
http://hyperboreus.webgarden.com/menu/servicii/casa-sferica

Am studiat sistemul acesta de constructii de vreo 7-8 ani si acum m-am hotarat sa creez un sistem de calcul precis al acestor constructii. Licentele pe care le ofera americanii sunt limitate si nu isi asuma nici un fel de responsabilitate pentru realizarea cladirii. In plus.. costa.... Ei, bine, am calculat eu totul, m-am consultat cu arhitecti, cu ingineri, si se pare ca toate dau BINE!!! ADICA BINE DE TOT !

Am o preferinta personala pentru constructiile din lemn... Adica... sincer sa fiu, in gara la Simeria este o cazemata de beton din timpul razboiului... Tot cazemata aceea o vad in fata ochilor...

Studiati si alternativa pe care v-o propun eu si... dati-mi un feed-back pe mail... sau acolo, pe site !...
Va salut, si va doresc cele bune !
antalioancorneliu
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 01, 2012 12:21 pm


Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron