Caramida sau BCA

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Re: Caramida sau BCA

Mesajde spaceman » Mar Ian 14, 2014 4:08 pm

viodiesel scrie:S-a mai intimplat ceva pe aici?
S-au mai consolidat parerile?


Ai facut efortul de a intra pe forum doar ca sa intrebi asta?!
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Mar Ian 21, 2014 10:08 pm

Da.
Nu inteleg totusi intrebarea.
Foarte curind tre sa fac comanda si caut inca idei.
NB-citesc pe aici de ceva vreme.
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde spaceman » Mie Ian 22, 2014 1:35 pm

viodiesel scrie:Da.
Nu inteleg totusi intrebarea.
Foarte curind tre sa fac comanda si caut inca idei.
NB-citesc pe aici de ceva vreme.


Poate am interpretat eu gresit intrebarile tale. Pareau puse "la misto". Asa mi s-au parut mie, nevand alte postari inainte de acele intrebari.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Mie Ian 22, 2014 1:45 pm

Posibil sa fi fost o exprimare gresita, am talentul asta.
Intrebarea e de buna credinta. Speram sa posteze ceva unii care au folosit si pot impartasi din experienta. Sint pe ultima suta de metri dar e posibil ca o idee justificata sa ma faca sa imi schimb parerea. Orice e posibil pina la momentul comenzii ferme.
Scuze daca intrebarea pare tendentioasa.
NB-am postari multe in alte parti, nu pot totusi scrie mult peste tot. De citit citesc tot ce imi pica in mina, in masura timpului disponibil.
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde roger-ius » Mie Ian 22, 2014 3:36 pm

viodiesel scrie:Speram sa posteze ceva unii care au folosit si pot impartasi din experienta.


Daca dilema ta este sa alegi intre caramida din blocuri ceramice si BCA eu ti-as recomanda sa alegi caramida. Au fost enumerate avantajele ei inainte, sintetizand merita aleasa pt. ca este un material traditional, mai ieftin si evident mai eco decat BCA-ul. BCA-ul ar avea puncte in plus la coeficientul mai bun de izolare termica (daca mai are vreo relevanta acum cand toata lumea termoizoleaza cu polisitren sau altceva) si eventual la lucrabilitate (pana la urma si asta poate fi ignorat :) ).
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde ozanalatex » Vin Mai 30, 2014 6:51 pm

Din cate stiam eu, BCA-ul nu e portant, insa in ultima vreme au aparut tot mai multe modele si marimi care il pot face portant.
Din punctul meu de vedere caramida ofera o mai buna izolare fonica si termica iar cheltuiala fata de BCA se amortizeaza destul de usor, avand in vedere costul per gigacalorie.
ozanalatex
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 30, 2014 6:43 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Vin Mai 30, 2014 9:07 pm

Eu cred ca stiai gresit.
Am pus bks30/25
Daca voi mai construi ceva vreodata va fi BCA.
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde roger-ius » Sâm Mai 31, 2014 12:10 pm

viodiesel scrie:Daca voi mai construi ceva vreodata va fi BCA.


Cum se mai pomenea pe topicul asta, la BCA este folosit si un promotor de expandare - pasta de aluminiu. Ingredientul respectiv nu cred ca este foarte "eco"! Asa ca intreb si eu, ce e asa deranjant la caramida cu goluri?!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Sâm Mai 31, 2014 5:20 pm

- "eco" - .....s-a discutat mult despre asta peste tot si n-am inteles nimic. Nu mai are importanta pentru mine, dar sint foarte curios si poate ar ajuta pe altii sa inteleaga, asa ca ti-as fi recunoscator daca ai dezvolta un pic, sau daca ai da detalii.
- deranjant la caramida - lucrabilitatea. E nevoie de un mester zidar priceput si serios ca sa fie asezata cum trebuie. Asa, doar de intins, pot sa o fac si eu. La orice interventie asupra ei se face tandari. Are portanta, da, de 6 ori mai are decit bca-ul(la standard vorbim) dar e foarte friabila, si la forfecare orizontala se face tandari. Orice gaura sau canalus facute in caramida distruge o suprafata de 3 ori mai mare decit cea intentionata, tot asa, tandari. Consum de mortar urias.
Rezistenta termica - dezastru.

Mie nu-mi place cum a iesit caramida mea, si am stat acolo permanent.
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde ioana t » Mar Mar 31, 2015 4:16 pm

Citesc de ceva timp informatii legate de acest subiect, vreau ca in maxim un an sa incep constructia casei mele.
Dar vad ca parerile gasite pana acum in postarea asta sunt complet neavizate.
Spre exemplu, faptul ca BCA-ul e toxic sau alte prostii, cand de fapt e unul dintre cele mai "eco" materiale de constructii.
Folositi surse de incredere de acum cand faceti cercetare.

Iar ca parere personala, cred ca nu sunt diferente uriase intre cele doua materiale (daca luam cele mai bune marci din fiecare categorie), dar eu as alege BCA-ul. Am gasit mai multe lucruri pro despre el. Dar nu orice fel de BCA (cum era cel de pe timpul lui nea' nicu), ci BCA ytong.
ioana t
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 31, 2015 4:04 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron