Caramida sau BCA

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Mar Mar 31, 2015 4:31 pm

da' cu Celco care-i problema?
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde dragosstanescu12 » Mie Apr 01, 2015 11:37 am

eu am inceput deja constructia casei cu bca. am citit foarte multe inainte si a fost cea mai buna optiune. mi-am luat un pachet personalizat pentru casa de la ytong. nici nu a fost risipa de material. sunt foarte multumit.
dragosstanescu12
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 19, 2015 11:55 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde viodiesel » Mie Apr 01, 2015 12:55 pm

Ok-ok, sa-ti fie de bine si sa ai spor!
Totusi ce are Celco. Ytongul o fi bun, nu zic nu, ca nu degeaba e mai scump decit caramida, dar ce are Celco.
In dimineata cind am comandat bricolajul eram hotarit pe Celco. M-am schimbat cu 5 minute inainte sa fac comanda.
Deci, daca tot ati studiat, ce e rau la Celco? In afara ca, fata de Ytong, e ca Loganul fata de Mercedes?
viodiesel
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 30, 2009 12:00 am

Re: Caramida sau BCA

Mesajde mihai24silus » Mar Iul 03, 2018 6:33 pm

ioana t scrie:Citesc de ceva timp informatii legate de acest subiect, vreau ca in maxim un an sa incep constructia casei mele.
Dar vad ca parerile gasite pana acum in postarea asta sunt complet neavizate.
Spre exemplu, faptul ca BCA-ul e toxic sau alte prostii, cand de fapt e unul dintre cele mai "eco" materiale de constructii.
Folositi surse de incredere de acum cand faceti cercetare.

Iar ca parere personala, cred ca nu sunt diferente uriase intre cele doua materiale (daca luam cele mai bune marci din fiecare categorie), dar eu as alege BCA-ul. Am gasit mai multe lucruri pro despre el. Dar nu orice fel de BCA (cum era cel de pe timpul lui nea' nicu), ci BCA ytong.


Salut Ioana,

Tocmai ce am intrat si eu in acest dialog pentru a ruga posesorii de case construite cu blocuri Ytong sa precizeze cand au construit, cat v-a costat ridicarea casei, si daca ati construit cu sau fara firma. Respectiv: aveti orice fel de sfat/sugestie, ati omis ceva si ati recomanda altora sa nu faca la fel? cum este cu factura de incalzire, dar cu izolatia fonica?
Cam orice sfat ce m-ar putea ajuta sa aleg o decizie finala intre caramida si ytong.
Eu voi ridica o casa P+M maxim 150 mp , si ma gandesc sa folosesc Ytong A+ 40 + multipor de 5 sau 10 izolat ext.

Mii de multumiri!
mihai24silus
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:29 pm

Anterior

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori