Casa de caramida vs casa din lemn

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde noiconstruim » Mar Ian 22, 2013 3:10 pm

@AlexandruM.
Normativul la care faceti referință nu argumenteaza din pacate de ce sunt de preferat elementele cu inertie termica mare. In opinia mea, nu are prea multa importanta inerția termică dacă vorbim de case încălzite cu centrale automatizate, care furnizează căldură în permanență în funcție de necesar. Consumul de energie este același, nefiind dependent de inertia termica.
Ar fi de preferat o casa cu inertie termica mare in cazul in care ne propunem sa o incalzim cu sobe cu lemne - faci focul seara si cu ocazia asta incazesti aerul din incapere dar si peretii, care vor ceda caldura dupa ce se stinge focul.
In alte tari, cu conditii climatice asemanatoare sau mai severe (sa zicem Canada), casele din lemn reprezinta majoritatea locuintelor unifamiliale - chiar daca au inertie termica redusa.
noiconstruim
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 17, 2013 10:57 am

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde costelsuciu » Vin Sep 27, 2013 1:42 pm

Eu cred, ca atat la casele din lemn, cat si la cele din caramida un factor important il reprezinta profesionalismul firmei care executa constructia. Pot recomanda pentru cei interesati de constructia unei case din lemn firma Dorna Eco House.
costelsuciu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 26, 2013 1:56 pm

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde danielp » Dum Noi 24, 2013 6:30 pm

Eu sunt de acord cu ambele variante, fiecare are beneficiile lui! Acum depinde doar de proprietar ce anume prefera!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde Marius Titulescu » Joi Iul 29, 2021 7:31 am

costelsuciu scrie:Eu cred, ca atat la casele din lemn, cat si la cele din caramida un factor important il reprezinta profesionalismul firmei care executa constructia. Pot recomanda pentru cei interesati de constructia unei case din lemn firma Dorna Eco House.

Corect. Pana la urma asta face diferenta. Durabilitatea si calitatea lucrarii tin cel putin la fel de mult si de constructor.
Marius Titulescu
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 24, 2016 9:06 am

Anterior

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron