Pete de rugina

Subiecte diverse, legate de casa si gradina, dar care nu se incadreaza in celelalte sectiuni ale forumului.

Pete de rugina

Mesajde segaldia » Lun Noi 12, 2012 11:57 pm

Buna seara, am o problema careia n-am reusit sa-i dau de capat cu nici o solutie. Pe balcon am o masa cu picior metalic masiv care de la ploaie a lasat urme de rugina pe gresie. Am incercat cu multe solutii sa sterg rugina dar nimic. Intre timp am rezolvat problema piciorului de la masa, am pus celor trei picioare niste talpi de plastic, dar petele de rugina sunt tot pe gresie si arata foarte rau. Poate aveti voi ceva idei, ceva substante la care eu nu m-am gandit :) Multumesc!
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: Pete de rugina

Mesajde daroxi » Mar Noi 13, 2012 9:43 am

Petele de rugina se pot inlătura dacă stergi locul cu o solutie preparată din acid oxalic si apa. Presara apoi putina faina si lasa doua ore. Sterge apoi din nou cu solutia din acid oxalic si apoi lasa sa se usuce.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Pete de rugina

Mesajde Valina33 » Dum Noi 25, 2012 5:59 pm

Buna,
Este o solutie care se numeste NUFAR. E cam urat mirositoare dar are efect garantat. Pui putina solutie pe pata, lasi 1-2 minute si dupa aia stergi cu un burete mai aspru. Eu am avut in baie si foloseam NUFAR la wc pt depunerile de piatra si m-am gandit sa incerc si pe gresie. Si a curatat pata foarte repede.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Pete de rugina

Mesajde segaldia » Dum Noi 25, 2012 11:03 pm

Multumesc pentru sugestii. Am sa le pun in aplicare ;)
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm


Înapoi la De toate ...

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori