acces la instalatie de apa

Legi, reglementari, autorizatii

acces la instalatie de apa

Mesajde amarie » Mie Noi 14, 2012 8:35 pm

Buna ziua!
Impreuna cu alti 2 gospodari prin 1985 am construit o fantana pe terenul aflat atunci in gestiunea CAP-lui din localitate . La fantana de pe coasta unui deal am conectat instalatii de apa pentru locuintele noastre. Mostenitorii proprietarului terenului unde se afla fantana au permis altei persoane ( niciuna dintre cele care au construit fantana) sa-si conecteze propria instalatie, privandu-ne pe ceilalti de accesul la alimentarea cu apa.
Intrebare : poate proprietarul discretionar sa dispuna de dreptul la folosinta al acestei instalatii subpamantene? Ce cale legala exista de a folosi instalatia in continuare ?
Va multumesc.
Custima, V. Amarie
amarie
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

Re: acces la instalatie de apa

Mesajde amarie » Dum Sep 01, 2013 6:22 am

M-am mai documentat si am aflat ca:
- apa (izvorul subteran apartine statului si nu poate fi vandut/ cumparat de persoane particulare sau juridice);
-constructia apartine celui care a facut-o si folosirea ei de catre altii este tulburare de posesie;
-proprietarul suprafetei de teren poate cere desfiintarea constructiei in timp de trei ani;
- proprietarii constructiei beneficiaza de dreptul de superficie( Acţiunea confesorie de superficie poate fi intentată împotriva oricărei persoane care împiedică exercitarea dreptului, chiar şi a proprietarului terenului)
amarie
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am


Înapoi la Legislatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron