Autorizatie imprejmuire teren

Legi, reglementari, autorizatii

Autorizatie imprejmuire teren

Mesajde petre67 » Mie Ian 19, 2011 6:46 pm

In cazul in care doresc sa amenajez imprejmuirea unui teren intravilan cu gard viu, sau orice alta planta sau copac, mai este necesara autorizatia de constructie ?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Autorizatie imprejmuire teren

Mesajde muha_huma » Joi Ian 20, 2011 10:35 pm

Eu zic ca nu, dar traim in Romania, si e criza, asa ca poate ne trezim taxati si pentru un trandafir plantat in curte.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Autorizatie imprejmuire teren

Mesajde petre67 » Joi Ian 20, 2011 10:38 pm

Stie cineva o lege care sa-mi spuna clar daca am nevoie sau nu de autorizatie pentru o astfel de imprejmuire?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Autorizatie imprejmuire teren

Mesajde marcelb » Vin Ian 21, 2011 9:56 am

Legea care reglementeaza activitatea de constructii, inclusiv realizarea imprejmuirilor, este Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.
Citez din lege articolele referitoare la imprejmuiri:
Art. 3. – Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
d) împrejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;
Art. 11. – (1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la împrejmuiri, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
• Împrejmuiri
Constructiile definitive sau provizorii, cu rolul de a delimita suprafete, arii sau parcele asupra carora exista forme de proprietate, executate pentru protectie împotriva intruziunilor, realizate din diferite materiale – beton, caramida, piatra, lemn, metal, inclusiv sârma ghimpata întinsa pe bulumaci –, ori prin planţii specifice.


Pare absurd ca a planta gard viu sau alti arbusti sau copaci sa fie interpretat ca executia unei lucrari de constructii, dar finalul definitiei imprejmuirii, din textul de lege, planţii specifice, cred ca tocmai la acest lucru se refera.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Autorizatie imprejmuire teren

Mesajde mamaeb » Mie Ian 26, 2011 11:18 pm

si cu acest paragraf de lege cred ca s-a lamurit toata lumea!
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am


Înapoi la Legislatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori