Dulap tip dressing

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Re: Dulap tip dressing

Mesajde CyleX4 » Vin Oct 12, 2012 6:15 pm

In functie de dimensiuni, amplasament si .. mai ales ... de tipul usilor glisante (opac, sticla, furnir s.a.) este indicat sa executi dulapul pe comanda; nu ezita ... exista nenumarate variante si materiale (!!)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde Valina33 » Mar Noi 27, 2012 11:06 am

Nu cred sa gasesti ceva la dimensiunile astea. Cel mai bine sa-ti faci la comanda exact pe dimensiuni si iti poti alege ce culori vrei sau iti poti pune oglinzi la usi, bara de umerase o poti pune cum vrei tu. Deci iti recomand sa-ti faci la comanda, numai ai grija sa-ti alegi un producator bun.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde popescu brandusa » Mar Feb 19, 2013 4:46 pm

Am gasit aici foarte multe informatii interesante. Este interesant cum te poti inspira si schimba lucrurile din jurul tau de care te-ai plictisit
popescu brandusa
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 19, 2013 3:31 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde dianaadi » Mar Feb 19, 2013 11:54 pm

cele pe comanda sunt mai scumpe, mai ales varianta de sistem usi glisante. poate cei care fac pe comanda iti dau alte idei sau reusesti sa gasesti un dulap gata facut cat de cat pe dimensiunile dorite. Nu se gasesc in schimb variante foarte inalte
dianaadi
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 19, 2013 11:44 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde doina3113 » Mar Feb 26, 2013 11:41 pm

Cand e vorba de mobila facuta pe comanda nu prea exista pret rezonabil. Intotdeauna mobila facuta in serie e mai ieftina. Mai insista cu cautatul, poate gasesti la dimensiunile dorite. La atelierele mici sunt mai deschisi cu oferta redusa de pret uneori
doina3113
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 26, 2013 11:31 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde Leyla » Joi Iul 11, 2013 3:02 pm

eu0410 scrie:Salutare,

Sunt cam noua pe aici dar pot observa multe subiecte de discutie si poate are cineva un raspuns si pentru problema mea.
Imi doresc un dulap (de tip dressing ) care dubleaza practic un perete de la dormitor(3, 6 m). Din pacate nu stiu daca exista gata facut sau numai pe comanda. Si daca doar pe comanda stie cineva o firma de incredere si cu un pret rezonabil ?

Multumesc
Fişiere ataşate
dgdg34.jpg
dfgdgf$3.jpg
FGFHGF546.jpg
mobila-ieftina.info/
Leyla
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 11, 2013 2:46 pm
Localitate: bucuresti

Re: Dulap tip dressing

Mesajde kopckyj » Vin Iul 12, 2013 1:03 pm

ma ajuta cineva cu un model de dressing?

camera mea are 3,5x2 m. pm daca ai vreo alternativa

multumesc:)
kopckyj
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 12, 2013 12:58 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde muschu » Vin Iul 12, 2013 5:44 pm

kopckyj scrie:ma ajuta cineva cu un model de dressing?
camera mea are 3,5x2 m. pm daca ai vreo alternativa
multumesc:)


Te poti inspira aici. Succes!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Dulap tip dressing

Mesajde CIPICIP » Mar Ian 21, 2014 7:30 am

Mi-am proiectat /construit singur dressing-ul si pot spune ca sunt multumit de ce a iesit. Am adaptat un spatiu relativ inutil, deoarece se afla intre un element de rezistenta (stalp ) si un perete despartitor, cu o latime de 180 cm si adincime de 55 cm.
Am construit un cadru simplu din leatzuri de 5/8 cm pentru a separa doua compartimente (superior si inferior ), am "colaborat" cu grinda deoarece a trebuit sa asigur o adincime minima de 70 cm pentru a incapea lejer umerasele, am separat compartimentele cu o polita care se sprijina pe leatzul de separare a compartimentelor.
Costuri acceptabile deoarece am comandat pe internet sistem de glisare (SKM-80) si ranforsuri cu maner, iar PAL-ul de la un atelier local (am comandat partile debitate).
Asta este comanda mea pentru sistemul de glisare :
* Sistem de glisare SKM 80 set complet pentru 1 usa (ROLE) - 4 buc.
* Sina superioara dubla SKM 80 /4 metri - 1 buc (taiata la 2 metri)
* Sina inferioara dubla SKM 80 /4 metri - 1 buc (taiata la 2 metri)
* Profil dublu U (cu maner) 2.5 metri) -2 buc "
Sinele se vand doar la bucati de anumite dimensiuni, de aceea am comandat 1 buc. (4m) taiata la 2 m. Toata comanda asta a costat cu tot cu transport 210 RON.
PAL-ul este de 18 mm pentru a se potrivi la montarea ranforsurilor si a costat aprox. 200 RON.

Pentru alt spatiu (intre doi pereti) fata de cel care l-am adaptat eu, ar dura doar o zi montarea elementelor, dar la mine a durat putin mai mult deoarece grinda si faptul ca a trebuit sa ies putin in afara elementului de rezistenta, mi-a complicat putin montarea si a durat aproape doua zile.
Acum am un spatiu foarte generos, in care incap cam toate hainele de iarna, iar compartimentul superior este un spatiu de depozitare pentru obiecte usoare si voluminoase.
Pentru mai multe informatii, pot reveni cu detalii si precizari.
...si BONUS: Sunt sigur ca va remarca cineva si usa din imagine. Usa este o usa ieftina (160 RON) cumparata din magazin de bricolaj, initial era doar grunduita in alb , am decupat -o si am montat geam mat, apoi lacuita cu lac baituit, bineinteles la culoarea dressing-ului ;) ...si daca am schimbat o usa, bineinteles ca le-am schimbat pe toate 6 din casa, sa fie la fel.
Toate cele bune si va doresc putere de munca sa va puteti amenaja casa ieftin si cu bun gust !
Fişiere ataşate
IMG_0261R.jpg
IMG_0260.jpg
IMG_0258.jpg
CIPICIP
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Dulap tip dressing

Mesajde silvicap » Sâm Mar 22, 2014 1:21 pm

Ce mult mi-as dori sa am si eu asa ceva! Mai ales ca stau la bloc si spatiul este foarte mic! Din pacate, ma multumesc cu clasicele sifoniere, dar sper ca-n viitorul apropiat sa pot achizitiona sau face la comanda un astfel de dressing!
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori