Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artificiala

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artificiala

Mesajde petrilaana » Mar Sep 13, 2011 3:38 pm

Ce ati alege, si de ce, intre canapelele din stofa, canapelele din piele naturala si canapelele din piele artificiala?
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde marcelb » Mar Sep 13, 2011 4:15 pm

Eu am ales canapelele din piele naturala, exact modelul si culoarea aceasta.

Sunt elegante, rezistente si usor de intretinut. Un argument important a fost si acela ca nu aduna praful in ele, intrucat avem copiii alergici la praf si evitam pe cat posibil materialele textile.

Altfel, o solutie convenabila sunt si canapelele din stofa, mai ales ca sunt si modele care permit sa se dea jos tapiteria pentru a fi spalata.

In ceea ce priveste canapelele din inlocuitor de piele, pe la cunoscutii care au asa ceva, materialul a crapat chiar si din prima luna de utilizare.
Canapelele mele din piele sunt folosite intens de peste doi ani, mai si sar copiii pe ele, si nu au nicio zgaraietura.
Bine, probabil conteaza atat la pielea naturala cat si la cea ecologica calitatea materialului.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde lidiac » Vin Oct 07, 2011 7:43 am

Eu am ales canapele din stofa, pentru ca sunt foarte practice. Spatarul canapelelor este din piele, pentru ca mi s-a parut mie ca au un plus de eleganta. Cand se murdaresc husele, nu trebuie decat sa le desfac fermoarul si sa le spal. Plus ca, daca ma plictisesc de culoarea canapelelor, nu trebuie sa-mi cumpar alte canapele, ci doar sa schimb husele.
lidiac
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 27, 2009 12:00 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde petrilaana » Vin Oct 07, 2011 5:18 pm

lidiac scrie:Eu am ales canapele din stofa ... daca ma plictisesc de culoarea canapelelor, nu trebuie sa-mi cumpar alte canapele, ci doar sa schimb husele.

Ma gandesc ca si daca-mi iau canapele din piele voi putea sa le fac candva huse din stofa, daca se va degrada pielea, sau, cum zici tu, daca ma voi plictisi de culoarea lor.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde danella » Vin Noi 25, 2011 8:20 pm

Eu sunt innebunita dupa canapele.Am avut o gramada de canapele,dar nu imi placea cum ma simteam atunci cand le foloseam,nici cele de piele nu mi se pareau confortabile.Acum am de stofa ,dar cred ca sunt cele mai bune dintre toate cele avute.Sunt confortabile,moi si calduroase.
danella
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 03, 2010 12:00 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde andreeabacau » Dum Noi 27, 2011 3:50 pm

prefer canapelele din stofa sunt mai practice, si le pot schimba husele, spre exemplu acum ca se apropie sarbatorile am sa pun niste huse mai speciale :)
andreeabacau
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 27, 2011 3:46 pm

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde muschu » Dum Noi 27, 2011 11:49 pm

andreeabacau scrie:prefer canapelele din stofa sunt mai practice, si le pot schimba husele, spre exemplu acum ca se apropie sarbatorile am sa pun niste huse mai speciale :)


Si la canapelele de piele poti pune huse, e cam acelasi lucru, daca discutam de avantajul schimbatului huselor.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde gabyyy » Lun Noi 28, 2011 2:01 pm

canapelele din stofa mi se par cele mai ok, plus ca exista si o varietate de huse in cazul in care ma plictisesc de culoare sau schimb culorile camerei, nu cumpar alta canapea ci doar alta husa.
gabyyy
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde pinuninu » Mar Noi 29, 2011 10:34 am

Canapelele din piele sunt reci si neprimitoare. Optiunea mea este pentru cele din stofa, poate si dat fiind faptul ca avem doi copii mici, care ocazional mai adorm pe ea. Evident, e bine sa fie total dehusabila si pentru mai multa siguranta culori mai inchise. Acum am vorbit din punct de vedere al unei mame ce toata ziua trebuie sa curete si iar sa curete...

Insa, daca ar fi sa pun accent doar pe aspect estetic as adora un coltar ( cu colt rotunjit) de un alb imaculat:))))))
O zi buna sa aveti si alegeri usoare.
pinuninu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 29, 2011 10:26 am

Re: Canapele din stofa, canapele din piele sau piele artific

Mesajde corinamhlch » Mar Dec 06, 2011 12:34 pm

Eu sunt fan al canapelelor de stofa. Socrii mei au canapea de piele artificiala si nu am vazut niciodata canapeaua descoperita, mereu are o cuvertura sau o patura pe ea, pentru ca e incomoda (iarna e rece si deci neplacut sa te asezi pe ea, iar vara se lipeste de piele si transpiri parca mai rau)... E adevarat, arata foarte bine, dar cred ca cel mai important este sa fie confortabila, sa te simti bine oricand. Si daca e vorba de o stofa catifelata, asezata pe o canapea pufoasa, ai sanse sa nu ma mai iei de acolo (va dati seama ca sunt mare amatoare de ...stat :lol: ). Acum sunt in cautare de o canapea de stofa, cu huse detasabile, pentru a putea pastra canapeaua curata mereu, ca sa nu-mi cert mereu baietelul, daca nu este prea atent. Va voi anunta cand am gasit ceva suficient de mare, de moale, de extensibil si de practic. :D .
corinamhlch
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 23, 2011 12:10 pm

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori