Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde Ramo Mona » Mar Iul 26, 2011 9:17 pm

Buna. Doresc sa-mi schimb mobila de bucatarie dar nu stiu ce sa aleg .... ceva frumos sau ceva practic?
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde muschu » Mie Iul 27, 2011 3:56 pm

De ce nu, si frumos si practic!

Daca trebuie sa faci insa compromisuri, eu cred ca in bucatarie trebuie sa primeze functionalitatea.

Trebuie sa te hotarasti si ce stil alegi. O bucatarie clasica cred ca e mai costisitoare atat in ceea ce priveste mobila cat si accesoriile.
Exista lavoare, robinete, hote, cuptoare, plite si alte accesorii si aparate pentru bucatarie proiectate si finisate pentru a se incadra intr-o bucatarie clasica sau chiar rustica, dar preturile sunt mai mari, in primul rand pentru ca sunt de marca, intrucat nu orice producator chinez de duzina se apuca sa creeze asa ceva.

Uite un articol foarte complet despre tot ce implica amenajarea unei bucatarii, chiar si cu cateva imagini care s-ar putea sa te inspire:
Ghidul cumparatorului: bucataria

Mie mi-a ramas gandul la aceasta bucatarie:

Imagine

Mult succes, si, cand noua bucatarie e gata, pune pe forum niste poze!
Ultima oară modificat de muschu pe Mie Feb 25, 2015 4:55 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde anasoare60 » Dum Iul 31, 2011 6:12 pm

Eu cred ca trebuie sa fie amandoua ,sa fie functionala , dar in acelasi timp sa aiba un stil si o culoare care sa-ti placa ! :o
anasoare60
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 31, 2011 6:04 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde lorec » Sâm Sep 10, 2011 2:18 pm

Iin primul rand cred ca trebuie sa te orientezi in functie de marimea spatiului destinat mobilei.
Daca ai un spatiu generos poti sa faci ceva pe comanada cu multe sertare si tot felul de accesorii (utile sau mai putin utile).
In schimb daca nu iti permite spatiul tot pe comanda poti face mobila doar unde sa pui strictul necesar...
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde suciulaura83 » Mar Sep 20, 2011 6:45 pm

Cand alegi mobilierul de bucatarie trebuie sa te gandesti cat de mult stai in bucatarie, daca esti gospodina si iti place sa gatesti va trebui neaparat sa iti alegi un mobilier practic, trebuie sa te gandesti ce ai de depozitat, adica cam de cate dulapuri si cam de cate sertare ai avea nevoie ca sa poti sa depozitezi frumos tot ce ai. E important sa ai toate la indemana atunci cand gatesti.
suciulaura83
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 20, 2011 6:19 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde lidia2302 » Sâm Noi 05, 2011 11:21 am

In functie de spatiul pe care il ai te poti orienta spre o mobila moderna.
lidia2302
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 03, 2011 7:34 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde A1exandra » Dum Noi 06, 2011 3:23 pm

Mobila, pentru orice camera ar fi ea, trebuie sa fie intr-o aromonie cu decoratiunile, culoarea peretilor si de asemenea sa fie de f. buna calitate!
A1exandra
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde sflori13 » Mar Noi 22, 2011 2:59 pm

Criteriile principale de care am tinut eu cont in alegerea mobilei de bucatarie sunt:
1. Incadrarea in spatiul existent (nu-mi plac bucatariile aglomerate, asa ca am incercat sa valorific spatiul existent fara a-l incarca exagerat si, de aceea, am facut mobila pe comanda)
2. Asortarea cromatica cu peretii
3. Functionalitate (spre exemplu, eu am o bucatarie mica, asa ca am decis sa asez aragazul in dreptul geamului pentru a nu mai instala o hota). Trebuie sa te gandesti cum vei incadra si aparatura de bucatarie.
sflori13
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2011 2:49 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde Lilic68 » Mie Noi 23, 2011 8:27 pm

Mie nu imi place mobila suspendata desi e cea mai buna pt spatii mici...totusi raman la ideea ca dulapurile clasice sunt mai cu personalitate, plus ca acum toata lumea are numai mobila suspendata. Daca nu umpli bucataria cu tot felul de ustensile pe care nu le folosesti niciodat, nu ai nevoie de atat de multe corpuri suspendate, tine de organizare!
Lilic68
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Noi 02, 2011 7:43 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde feerie_cu_zambete » Dum Noi 27, 2011 10:48 pm

Trebuie tinut cont de spatiu in primul rand. Si mai apoi de preferintele personale in materie de mobila. E drept ca fiecare isi decoreaza bucataria in stilul propriu, dar eu cred ca trebuie avut in vedere ca toate camerele locuintei (inclusiv bucataria) trebuie sa fie un tot unitar. Asadar mobilierul ar trebuie sa fie in acelasi ton in toata casa.
feerie_cu_zambete
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori