Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde Vladriana » Mar Dec 03, 2013 4:20 pm

Bucataria este foarte importanta intr-o casa. Eu petrec foarte mult in bucatarie si nu doar pentru gatit. Mi-am pus si o mica canapea confortabila, am si un mic Tv suspendat. Bineinteles imi permite si spatiul. Mi-am facut si o debara mica. Mobila de bucatarie trebuie sa fie practica, si daca se poate din lemn, calitativa.
Vladriana
 
Mesaje: 46
Membru din: Joi Apr 11, 2013 11:01 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde dorutu24 » Mie Ian 08, 2014 11:08 pm

Pentru a alege mobila trebuie tinut cont de anumite aspecte:
- o mobila trebuie aleasa intr-un anumit contrast cu faianta si gresia
- nu cumparati mobila gata facuta din magazine, va recomand sa o faceti pe comanda pentru a folosi si cel mai mic loc si pentru a nu va ocupa loc pe care il puteati folosi altfel
- inca un aspect ar fi calitatea care este necesara (nu cumparati in fiecare an mobila, cumparati o data si buna).
dorutu24
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Dec 13, 2012 10:45 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde claudia1976 » Sâm Ian 11, 2014 11:12 am

Spatiul disponibil e foarte important, apoi trebuie avut in vedere materialul din care e confectionata o astfel de mobila in cazul in care nu ne permitem sa schimbam foarte des mobila de bucatarie. Eu as opta pentru ceva mai scump, de calitate, functional si care sa ma tina o viata.
claudia1976
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Ian 06, 2013 8:51 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde 79razvan » Mie Feb 19, 2014 9:06 am

ar tebui sa o schimbi in functie de cum ai amenajat spatiul, in functie de culoare si de marimea bucatariei.Daca este mica ar trebui sa o faci la comanda fara prea multe pretentii!
79razvan
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 14, 2014 8:51 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde niculae2013 » Vin Feb 21, 2014 6:14 pm

79razvan scrie:ar tebui sa o schimbi in functie de cum ai amenajat spatiul, in functie de culoare si de marimea bucatariei.Daca este mica ar trebui sa o faci la comanda fara prea multe pretentii!

la bucatariile mici se preteaza sa o faci pe comanda, dar sa incorporezi cat mai multe in ea: masina de spalat vase, microunde...
niculae2013
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:23 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde elenabulat » Lun Feb 09, 2015 11:45 am

Mobila de bucatarie o aleg in functie de spatiu, de buget si de propriul gust. Materialul, modelul si anumite detalii sunt alte caracteristici care ma ajuta sa aleg mobila.
Avand in vedere ca locuiesc intr-o garsoniera iar spatiul bucatariei nu este generos, apelez la diferite trucuri pentru a da impresia unei bucatarii primitoare. La aceasta contribuie lumina, culorile, finisajele şi nu numai.
Felul in care incadrez mobilierul de bucatarie, forma si culoriile sunt cele care ajuta amplificarea spatiului vizual.
elenabulat
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2012 6:23 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde Georgiana Loredana Lazar » Lun Feb 09, 2015 10:19 pm

Mai intai trebuie sa masuram spatiul din bucatarie, apoi ne desenam o schita (asta daca ne dorim mobila la comanda) sau cu masuratorile pe care le avem mergem la cumparaturi si cautam oferte practice si bune. ;)
Georgiana Loredana Lazar
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 01, 2014 4:47 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde myky22 » Lun Feb 09, 2015 10:35 pm

La noi cand am vrut sa fac mobila pe comanda a venit un om de la firma si a masurat spatiul iar apoi a facut modelul si ne-a aratat daca ne place.
myky22
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:00 am

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde segaldia » Mar Feb 10, 2015 9:24 pm

Cel mai important, zic eu, e sa stabilesti inaltimea blatului in functie de inaltimea gospodinei :) Eu am ales sa am blatul mai inalt astfel incat sa nu-mi fie incomod cand gatesc; am vazut la mama acasa, lu blatul de inaltime clasica stai putin aplecata, aspect care poate sa-ti dea dureri de spate dupa cateva ore petrecute in bucatarie. Corpurile suspendate sunt destul de sus in consecinta si sunt si inalte, aproape pana la tavan. Avantajul este ca sunt foarte incapatoare iar cand vreau sa iau ceva de sus ma urc pe un scaunel :D Daca e sa fac referire si la culorile care ar trebui alese, eu as merge pe culori neutre tocmai pentru a nu parea demodate dupa 2,3 ani. A mea e crem cu wenge, combinatie de mdf (suprafata acryl) si pal. Sper sa fie de folos mesajul meu ;)
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: Pe ce criterii ar trebui aleasa mobila de bucatarie?

Mesajde RadioClick » Mie Feb 11, 2015 3:22 pm

Si eu cred ca in primul rand trebuie sa vedem ce spatiu avem. Eu cred ca mobila din bucatarie trebuie sa fie din lemn masiv deoarece este si mobila cea mai folosita din casa.
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori