Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde hera » Lun Mar 30, 2015 11:11 pm

Mobilierul trebuie pastrat in conditii bune si intretinut corect. Stergerea prafului, indepartarea petelor, lustruirea sau ceruirea sunt cateva modalitati prin care iti poti pastra mobila stralucitoare.
Sfaturi pentru intretinerea mobile:
Intretinerea mobilei din PAL melaminat:
Mobila din PAL melaminat se intretine in primul rand cu solutii din comert special concepute pentru acest tip de material, cum sunt cele de la Pronto,Sano sau Polish, si cu lavete moi, de preferat din bumbac, ca sa nu zgaraie mobila.
Daca mobila este doar prafuita, fara pete, ea poate fi stearsa doar cu ajutorul unui pamatuf sau poate fi intretinuta cu spray-uri antistatice. Daca ea este patata (inclusiv de cerneala si pix), se pot folosi spray-urile emoliente pentru mobila/multisuprafete.
Daca mobila este murdara, cu pete de grasime o solutie de curatat o reprezinta cea pentru geamuri, dar se alege o solutie care sa nu contina alcool si amoniac pentru ca acestea pot distruge lustrul. Mobilierul din PAL, fiind acoperit cu o folie fina de plastic, trebuie in primul rand degresat si acest lucru poate fi realizat cu succes cu aceasta solutie pentru geamuri ce indeparteaza petele de grasime si lasa suprafata curata.
O alta solutie pentru intretinerea mobilei murdare este folosirea unei carpe moi inmuiata in detergent diluat sau intr-o solutie din apa si sapun. Atentie insa sa nu se umezeste excesiv suprafetele deoarece placa de PAL se poate umfla, iar canturile se pot deslipi. Dupa curatare, suprafata se sterge cu o carpa uscata pentru a nu ramane urme.
Pentru lustruirea mobilierului din PAL se apeleaza la o ceara speciala pentru lemn.
In afara substantelor chimice, pentru intretinerea mobilei din PAL, se pot folosi si solutii facute in casa. Astfel, pentru scoaterea petelor, se poate folosi o solutie din bicarbonat de sodiu cu apa sau din otet din vin alb cu apa (o parte otet si o parte apa), iar pentru degresarea suprafetelor se poate folosi suc de lamaie.
Intretinerea mobilei din PAL nu se face cu produse ce contin alcool, substante abrazive si inalbitori sau cu produse dizolvante. De asemenea trebuie sa fim atenti la locul in care este amplasata mobila din PAL deoarece PAL-ul este sensibil la umezeala si temperatura ridicata. Daca este amplasat in apropierea unei surse de apa (chiuveta) si mobilierul se uda,se sterge imediat cu o carpa moale uscata. Daca este amplasat in apropierea unei surse de caldura (aragaz), se lasa o distanta de 2-5 cm fata de aceasta.
Intretinerea mobilei din MDF
Mobila din MDF este mai pretentioasa in ceea ce priveste intretinerea ei decat mobila din PAL. De obicei structura mobilierului din MDF se executa din PAL, iar fronturile din MDF. In acest caz trebuie sa folosim solutii de curatare diferite in functie de suprafata care vrem sa o curatam.
Daca mobile este din MDF mat atunci intretinerea mobilei se poate face cu o carpa moale umezita doar in apa.
Daca mobilierul este din MDF lucios atunci poate sterge suprafetele de praf cu lavete moi, care nu zgarie, sau cu un pamatuf. Daca suprafata are urme de murdarie sau amprente, atunci se poate sterge suprafetele cu solutie de curatat geamurile, alte solutii de curatare indicate pentru lemn lasand urme. In cazul in care ai mobilierul din MDF este achizitionat recent, este indicat ca, timp de 15 zile de la indepartarea foliei protectoare, sa nu se stearga suprafetele fronturilor lucioase. In felul acesta se evita zgarierea lor.
Daca mobila este din MDF furniruit atunci intretinerea mobilei se va face cu solutii de curatare indicate pentru lemn. Lustruirea MDF-ului furniruit se poate face cu o ceara speciala pentru lemn.
Nu se recomanda pentru niciun tip de MDF solutii pe baza de alcool, solventi chimici, acetona sau alte substante asemanatoare, aceste solutii ducand la deteriorarea lui.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde Ramo Mona » Mar Mar 31, 2015 8:43 pm

foarte utila prezentarea facuta si bine centralizate informatiile
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde kmy50rynn » Mar Mar 31, 2015 8:49 pm

Eu am mobila de bucatarie din Pal lucios. O sterg tot timpul cu o carpa moale, dar fiind neagra se vede foarte tare praful pe ea. Poate stie cineva o solutie antistatic.
kmy50rynn
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 02, 2014 9:44 am

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde mari lori » Sâm Apr 04, 2015 10:47 pm

kmy50rynn scrie:Eu am mobila de bucatarie din Pal lucios. O sterg tot timpul cu o carpa moale, dar fiind neagra se vede foarte tare praful pe ea. Poate stie cineva o solutie antistatic.

Eu folsoesc Pronto antistatic si sunt foarte multumita de rezultat!
mari lori
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mai 07, 2014 3:20 pm

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde lorec » Lun Apr 06, 2015 8:28 pm

mari lori scrie:
kmy50rynn scrie:Eu am mobila de bucatarie din Pal lucios. O sterg tot timpul cu o carpa moale, dar fiind neagra se vede foarte tare praful pe ea. Poate stie cineva o solutie antistatic.

Eu folsoesc Pronto antistatic si sunt foarte multumita de rezultat!

Si eu tot din acesta folosesc, iar o data pe saptamana dau cu ceara lichida ( dizolvata) ca sa luceasca.
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde cetmam » Lun Apr 13, 2015 10:24 pm

Ceara nu am folsit niciodata, dar m-ar interesa ideea! Chiar sunt curioasa cum este!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde danielp » Lun Apr 20, 2015 9:06 am

Pronto clasic inlatura orice firicel de praf si este foarte eficient! Eu il folosesc de cand ma stiu si sunt f multumit!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde dordeduca » Mar Iul 10, 2018 8:38 pm

multumim pentru sfaturi, foarte utile
dordeduca
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:10 am

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde Shahtaj » Sâm Iun 17, 2023 4:04 pm

Looking for the latest Pakistani dresses for women? we have a wide selection of elegant and trendy pakistani formal dresses, including stitched unstitched ready to wear and more. Buy your favorite apparel from Shahtaj Qaiser. Shop now!
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Intretinerea mobilei din PAL, MDF sau sticla

Mesajde Servis » Sâm Iun 17, 2023 8:04 pm

Step up your style game with the latest collection of Men Peshawari from Servis. Discover the perfect blend of tradition and modern comfort with our range of premium quality footwear. Shop now and enjoy exclusive offers on your purchase.
Servis
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 7:39 pm

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori