Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde kmy50rynn » Mar Mar 10, 2015 6:12 pm

Mi-am pus si eu blat de granit la bucatarie... cea mai proasta alegere... La doar 6 luni de cand l-am pus se cunosc toti stropii de ulei care ajung pe blat, urma de la cana de cafea sau daca cel mic varsa ceva, pare sa se absoarba imediat. Din acelasi granit am si glafurile la ferestre, dar acestea au ramas la fel de frumoase ca atunci cand le-am cumparat. Cunoaste cineva o solutie sa redau frumusetea blatului, sau am luat vreo teapa si este din alt material si nu mai pot face nimic?
kmy50rynn
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 02, 2014 9:44 am

Re: Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde mirelat » Mar Mar 10, 2015 6:37 pm

Exista solutii profesionale pentru curatarea si intretinerea granitului, marmurei, travertinului sau altor pietre naturale.

Uite un articol pe aceasta tema aici: Cum protejam piatra naturala
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde marcelb » Mar Mar 10, 2015 7:45 pm

Ca orice alt material si granitul (sau alte pietre naturale) are avantajele si dezavantajele sale.
Poti citi mai multe despre blatul de bucatarie din granit in urmatorul articol: Avantajele si dezavantajele blatului de bucatarie din granit

Imaginea de mai jos, preluata din articol, demonstreaza cat de frumos este un astfel de blat de bucatarie, chiar daca, intr-adevar, intretinerea sa este mai pretentioasa.

bucatarie-rosie-lemn.jpg
Blat de bucatarie dini granit negru
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde scenic » Lun Mar 23, 2015 3:14 pm

marcelb scrie:Ca orice alt material si granitul (sau alte pietre naturale) are avantajele si dezavantajele sale.
Poti citi mai multe despre blatul de bucatarie din granit in urmatorul articol: Avantajele si dezavantajele blatului de bucatarie din granit

Imaginea de mai jos, preluata din articol, demonstreaza cat de frumos este un astfel de blat de bucatarie, chiar daca, intr-adevar, intretinerea sa este mai pretentioasa.

bucatarie-rosie-lemn.jpg

Interesant articol, multumim pentru sfaturi si alegere! Am citit cu interes si chiar nu stiam unele aspecte!
scenic
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde lorec » Lun Mar 23, 2015 6:03 pm

Este mai greu de intretinut acest blat. Eu una l-am evitat. Insa mama mea si-a pus asa ceva si aceleasi probleme le are si ea. Ea a preferat sa puna un fel de protectie transparenta, un fel de folie luata din strainatate si e ok.
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde blaturidebucatarie » Dum Mar 29, 2015 11:03 am

Granitul compozit (Quartz) este cea mai buna alegere pentru blatul de bucatarie. Are o suprafata densa, in care nu patrund bacteriile si este termorezistent. Intretinerea se face facil cu o laveta umeda si detergent lichid. Puteti gasi mai multe informatii despre blaturi de bucatarie, blaturi de baie quartz compozit pe blaturidebucatarie.ro
blaturidebucatarie
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 29, 2015 10:59 am

Re: Cum intretin blatul de bucatarie din granit?

Mesajde danielp » Dum Mar 29, 2015 11:11 pm

blaturidebucatarie scrie:Granitul compozit (Quartz) este cea mai buna alegere pentru blatul de bucatarie. Are o suprafata densa, in care nu patrund bacteriile si este termorezistent. Intretinerea se face facil cu o laveta umeda si detergent lichid. Puteti gasi mai multe informatii despre blaturi de bucatarie, blaturi de baie quartz compozit pe blaturidebucatarie.ro


Multumesc pentru detaliile oferite, este interesant de stiut!
danielp
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am


Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori