Curatarea tapiteriei

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Curatarea tapiteriei

Mesajde Lamiita » Mar Feb 17, 2015 1:04 pm

Care e metoda cea mai eficienta pentru curatarea tapiteriei , daca stie cineva o metoda simpla si eficienta si ce produs din comert imi recomandati ?
Lamiita
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 26, 2014 10:40 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde Georgiana Loredana Lazar » Mar Feb 17, 2015 1:28 pm

Cea mai rapida metoda de a curata tapiteria este sa folosesti un aspirator mic, de mana, pentru a elimina toate resturile de mancare sau praful din masina. Daca poti, mergi la o benzinarie si foloseste aspiratoarele de mare putere de acolo. Apoi umple o galeata cu apa calda si una cu apa rece. In cea calda adaugi solutie speciala de curatat tapiteria sau, daca nu ai, niste detergent de rufe, care sa nu fie inalbitor, si putin otet. Foloseste un burete sau o carpa pentru a curata fiecare scaun, fara a il lasa sa se ude prea tare. Sterge cu o miscare circulara. Cand esti multumit de rezultat, foloseste o alta carpa curata si apa rece curata pentru a curata inca o data scaunele si a elimina urmele de detergent.

O alta metoda este sa iti creezi o solutie amestecand cam trei cani de apa calda, doua lingurinte de lichid de spalat vase, doua lingurite de detergent. Sterge in acelasi mod, fara a uda foarte tare scaunele. La sfarsit mai aspira o data scaunele cu un aspirator puternic.

Cea mai buna metoda este sa folosesti solutii speciale de curatat tapiteria care au o concentratie studiata sau substante active speciale si care nu vor afecta materialul. Aceste solutii trebuie aplicate si lasate cam 5 minute sa actioneze inainte de a se folosi o carpa uda pentru a se curata tapiteria.

Sigur, daca vrei sa cureti in profunzime tapiteria auto textila, o poti face prin tehnologia cu injectie - extractie a unui jet
de apa cu detergent realizata de o curatatorie specializata in tapiteria auto, rezultatul va fi unul mult superior oricarei curatari cu detergent.
Georgiana Loredana Lazar
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 01, 2014 4:47 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde Rose » Mar Feb 17, 2015 1:51 pm

Intotdeauna mi-a fost greu sa curat tapiteria. Nu sunt multumita de rezultate.
Rose
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 30, 2014 7:19 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde elenabulat » Joi Feb 19, 2015 10:11 am

Sonax Spuma pentru curatarea tapiteriei si Alcantara curata in profunzime textilele din interiorul masinii (scaune, plafon, mocheta chiar si delicatele suprafete Alcantara). Totodata substanta indeparteaza mirosurile de fum de tigara sau animale, are o aroma foarte placuta. Eu l-am folosit si il recomand!
elenabulat
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2012 6:23 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde buniv » Lun Mar 23, 2015 3:19 pm

Eu chiar nu am gasit acele solutii minune care curata perfect tapiteria! Am incercat cateva din ele, dar rezultatul nu a fost unul multumitor!
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde alinah » Mar Apr 14, 2015 2:50 pm

Intotdeauna mi-a fost greu sa curat tapiteria, mai ales urmele lasate de cel mic, daca stiti vreun produs bun si netoxic as vrea sa stiu si eu :(
alinah
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 4:18 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde mari lori » Dum Apr 19, 2015 8:13 pm

alinah scrie:Intotdeauna mi-a fost greu sa curat tapiteria, mai ales urmele lasate de cel mic, daca stiti vreun produs bun si netoxic as vrea sa stiu si eu :(

Nu cred ca exista produse netoxice pt curatarea tapiteriei. Pentru o eficienta crescuta, clar trebuie sa aiba compusi chimici toxici, insa poti limpezi bine dupa spalare si cred ca este o solutie acceptabila!
mari lori
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mai 07, 2014 3:20 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde mamaeb » Lun Apr 27, 2015 2:04 pm

Este o mare problema cu curatarea tapiteriei, asa ca, atunci cand gasesti o solutie favorabila ce are efect la tine, e bine sa o mentii si sa o folosesti !
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde burceam » Lun Ian 18, 2016 5:30 pm

Curatarea tapiteriei se poate face cu un aspirator cu spalare de uz casnic sau profesional si solutii de curatat materiale textile nespumante. Este indicata testarea solutiei intr-o zona retrasa pentru evitarea unor reactii neplacute ale materialului.
Daca tapiteria are pete se pulverizeaza mai intai o solutie pentru pete:
consumabile-igiena.ro/CARP-DETA-750-ML---Detergent-anti-pete,p-1326.html#.Vp0EQFLKrIU
cleanmag.ro/solutie-pete-covoare-carp-deta-500-ml.html

apoi se poate trece la spalarea tapiteriei cu un detergent slab spumant (nu este indicata adaugarea solutiilor pentru reducerea spumei)
consumabile-igiena.ro/COMET-5L---Detergent-nespumant,p-688.html#.Vp0EslLKrIU
cleanmag.ro/comet-5l-detergent-nespumant-pentru-curatarea-covoarelor.html
burceam
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 18, 2016 5:21 pm

Re: Curatarea tapiteriei

Mesajde Matrixass » Mie Ian 31, 2024 3:28 am

O alta metoda este sa iti creezi o solutie amestecand cam trei cani de apa calda, doua lingurinte de lichid de spalat vase, doua lingurite de detergent. Sterge in acelasi mod, fara a uda foarte tare scaunele. La sfarsit mai aspira o data scaunele cu un aspirator puternic.
:D
Matrixass
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 31, 2024 3:27 am


Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: johnsmith56 şi 26 vizitatori