Renovarea locuintei

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Renovarea locuintei

Mesajde bdoinana » Dum Sep 22, 2013 9:06 pm

Toţi trecem, la un moment dat, prin neplăcutul proces de a ne renova locuinţa. Și nu este de ajuns, că trebuie, să protejăm mobila, trebuie, să îndurăm o perioadă, mai lungă sau mai scurtă, un haos de nedescris în casă, dar, trebuie, să ne şi încadrăm într-un buget, precum şi să găsim cei mai buni executanţi.
Care este cel mai bun moment pentru a începe lucrările de renovare?
În afara sezonului
„Omul harnic îşi face, vara, sanie şi, iarna, căruţă”. Aplică această veche zicală şi în cazul unei locuinţe din oraş. Ca şi în multe alte domenii, meseriaşii, care execută lucrări, în casă, au anumite luni „moarte”, perioade în care sunt dispuşi să reducă preţul, pentru a prinde o lucrare. Poţi scuti între 5% şi 15% din preţ, dacă renovezi baia în ianuarie, dacă izolezi, termic, locuinţa, în iulie, sau pavezi aleea interioară, în noiembrie, spre exemplu.
Cumpără cât mai multe produse de pe Internet
Totul – chiar şi chiuveta de bucătărie – se vinde online, actualmente, si, adesea, este cu 10% până la 25% mai ieftin decât într-un magazin de specialitate. Dar, sunt câteva lucruri, de care trebuie să ţii cont. Spre exemplu, un produs comandat online se dovedeşte a nu fi ceea ce doreai, poate întârzia mult un proiect, aşa că, este mai bine să mergi să studiezi oferta într-un magazin, astfel, încât, să ştii, sigur, ce soliciţi. Este important, să comanzi, din timp, tot ce ai nevoie, astfel, încât, dacă intervine vreo problemă, să fie îndeajuns de mult timp pentru a o rezolva, fără ca planurile iniţiale să fie date peste cap; şi nu uita: cumpără numai de la comercianţi autorizaţi!
Angajezi un meşter? Negociază!
Dacă angajezi oameni pentru o lucrare, învaţă să negociezi. Prestatorii de servicii discută cu zeci şi sute de clienţi, astfel că sunt căliţi în arta negocierii. Întâi de toate, ai grijă, ca meşterul să afle, că iei în considerare mai multe oferte. Tocmeala la sânge poate să nu fie cea mai bună soluţie, deoarece, chiar dacă câştigi un discount, meşterul ar putea să „ajusteze” calitatea materialelor, pentru a recupera diferenţa. Dar, acest segment nu este tocmai înfloritor la momentul acesta, aşa că prestatorii de servicii sunt dispuşi să facă treabă bună, la un preţ decent, pentru a câştiga recomandarea clienţilor. Trebuie, numai, să ştii, să ajungi la o înţelegere.
Stabileşte un buget minim
În conversaţia cu orice comerciant sau prestator de servicii, nu trebuie să laşi discuţia despre preţ la urmă. Spune, răspicat, bugetul de care dispui – dar, comunică cu 20% mai puţin, faţă de aşteptările tale reale, ne sfătuiesc specialiştii. Chiar dacă interlocutorul va dori, să mărească acest buget, va avea în minte o anumită sumă, în momentul în care va stabili preţul final.
Ţine cont de sfaturile şi părerile meşterilor
Dacă zugrăveşti, dar, te-ai gândit, să repari şi instalaţia electrică, întreabă-l pe zugrav, dacă nu poate recomanda un electrician. Recomandările venite de la alţi colegi sunt mai valoroase decât cele venite de la alţi clienţi, deoarece, nici un meşter nu vrea să îşi rişte reputaţia pentru altcineva.
Uneori, ni se pare, că noi ştim cel mai bine cum trebuie să arate propria casa, dar, o bună comunicare cu meşterii angajaţi poate să crească eficienţa. Aceştia intră în contact cu numeroşi clienţi, văd multe case, lucrează cu materiale diferite, astfel, că pot veni cu o sugestie pertinentă. Nu desconsidera părerile meşterilor, fără a le analiza, atent, deoarece, s-ar putea să pierzi o idee mai bună.
Zugravirea peretilor poate parea o sarcina dificila, rezervata, doar, profesionistilor. Insa, cu putina atentie si rabdare, poti duce la bun sfarsit acest lucru fara costuri suplimentare si timp pierdut.
Ai grija si la produsele pe care le folosesti, care, trebuie sa fie de calitate. De asemenea, inainte de a vopsi, curata bine incaperea si acopera mobilierul si podelele.
Inainte de a zugravi un perete sau o camera intreaga, este indicat, sa pregateste incaperea respectiva. Muta si acopera mobilierul si podeaua. Acopera peretii, pe care nu ii zugravesti, cu o banda adeziva. Ai grija, insa, ce fel de banda adeziva alegi, deoarece, anumite sortimente pot distruge peretii sau podelele.
bdoinana
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Re: Renovarea locuintei

Mesajde myky22 » Dum Sep 22, 2013 9:09 pm

oare la cat timp dupa ce ai dat cu lavabila poti da iar ?
myky22
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:00 am

Re: Renovarea locuintei

Mesajde ValentinaT50 » Mie Mar 26, 2014 6:12 pm

Da, o renovare este o treaba mai serioasa si mai stresanta decat pare la prima vedere. Am facut acest lucru de curand si mi-am promis ca nu mai fac multi ani. E drept, am facut nu o simpla zugraveala, am inlocuit parte din instalatia electrica, mutat locul chiuvetei, reconfigurata instalatia de gaze, renuntat la niste pereti, trecuta instalatia de apa din baie pe cupru, inlocuite toate obiectele sanitare, gresie si faianta.

Cand am terminat cu ce am enumerat, deja nu mai rezistam, si in camere inca nu intrasem. Eram decisa sa fac restul in alta etapa, atat de greu a fost. Dar, incepand cu aranjarea camerelor, am zugravit o camera si am schimbat parchetul, si cate una pe rand, am terminat singura restul. Stiam ca se poate si singura, sigur mi-a luat mai mult decat daca faceau meseriasii, dar a fost mai putin stresant, mai pe indelete.
ValentinaT50
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 12:00 am

Re: Renovarea locuintei

Mesajde codreanu ioana monica » Joi Mar 27, 2014 7:15 pm

In Oradea știți pe cineva?
codreanu ioana monica
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 20, 2014 3:06 pm

Re: Renovarea locuintei

Mesajde danidica » Lun Iun 16, 2014 4:36 pm

Renovarea este un proces anevoios si detul de costisitor dar rezultatul face toti banii.
danidica
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 03, 2014 11:36 pm

Re: Renovarea locuintei

Mesajde bella_casa » Joi Iun 19, 2014 2:27 pm

Foarte utile sfaturile. Uite, mereu mi s-a parut greu sa faci asa ceva, daca gresesti adezivul, chestii de genul asta. De-asta am preferat sa-i las pe profesionisti sa-si faca treaba, de fiecare data. La ce ma pricep, ma pricep, la ce nu, mai bine il las care se pricepe. Totusi cred ca trebuie sa avem si noi o idee in domeniu, macar sa nu fim luati de prosti, sa nu ne lasam intru totul pe mana mesterului. Cand omul vede ca ai o idee despre treaba, e mai atent, altfel se zice "Lasa, ma, ca oricum nu-si da seama".
bella_casa
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:38 am

Re: Renovarea locuintei

Mesajde monicamarton » Lun Apr 13, 2015 8:24 am

Si eu trebuie sa renovez. Sunt multe dar mai ales zugraveala trebuie improspatata. Imi e groaza insa sa imi dau apartamentul peste cap...
monicamarton
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 2:08 pm

Re: Renovarea locuintei

Mesajde mari lori » Lun Apr 13, 2015 9:56 pm

Personal, ar trebui sa improspatez mai des culoarea in dormitoare, insa nu reusesc mai des de 2 ori pe an sa fac acest lucru! Am dat inainte de Pasti pentru a fi curat... acum cine stie cand o voi mai face!
mari lori
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mai 07, 2014 3:20 pm

Re: Renovarea locuintei

Mesajde scenic » Lun Apr 13, 2015 10:45 pm

Se face aceeasi mizerie ca si cand ai da cu lavabila de la inceput, deci, parerea mea este sa schimbi si culoarea daca tot faci o munca!
scenic
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Renovarea locuintei

Mesajde marinaa » Mar Mai 05, 2015 9:53 am

Oare cat m-ar costa sa renovez un apartament de 3 camere de 75 metri patrati? Zugravit, schimbat gresie pe hol.
marinaa
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 11, 2014 11:22 am

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori