Ce marca de saltea aveti?

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Ce marca de saltea aveti?

Mesajde bella_casa » Mie Aug 21, 2013 12:56 pm

Ce marca de saltea aveti si de ce ati ales-o?
Ar fi fost interesant sa avem optiune de sondaj, sa vedem pe ce doarme majoritatea, dar asa... hai sa le insiram aici.
bella_casa
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:38 am

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde lilishor4 » Mie Aug 21, 2013 6:54 pm

Eu am ales marca Saltex, mai exact Saltex Pocket Spring, pentru ca avea duritate medie (nu sunt eu genul care sa doarma "pe scanduri") si avea inaltimea potrivita pentru patul meu 20 cm. In rest, nu m-a interesat mare lucru, desi la descriere erau insirate o gramada de atuuri - somn bun, sanatate, arcuri nu stiu de care, compenente speciale, bla bla si blu blu. Am luat-o de pe si saltele-ortopedice.net , magazin pe care ti-l recomand cu caldura. Iti poti face cont, sau dai telefon, sau te duci in magazinul fizic. Eu am preferat sa dau telefon, din comoditate. Te pup, draga.
PS: zi-ne si tu ce ai pe paturi, sau te intereseaza sa cumperi, nu doar sa testezi piata?
lilishor4
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 21, 2013 6:46 pm

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde marcelb » Vin Aug 23, 2013 1:24 pm

Folosim de 4 ani saltele superortopedice de la Somproduct.

Deocamdata se tin bine. Le-am ales pentru ca mi-au convenit caracteristicile si pretul. Un argument a fost si ca sunt produse in Romania iar eu incerc sa cumpar produse romanesti, atunci cand acestea sunt competitive cu cele din import.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde dorinap » Vin Aug 30, 2013 11:07 am

Tot de pe saltele-ortopedice.net, am achizitionat salteaua Ergoflex Dream Ortopedic care are la baza o plasa de arcuri tip Bonell fabricate din sarma otel-carbon. Salteaua Dream Ortopedic este tratata impotriva mucegaiului si acarienilor. Husa ce imbraca aceasta saltea este realizata dintr-un strat de matase matlasat cu unul de material siliconat. Recomand!
dorinap
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 31, 2012 8:30 pm

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde inncristina » Mar Noi 26, 2013 1:36 pm

Sunt o varietate mare de tipuri de saltele . In ceea ce priveste salteaua cu arcuri si cea din burete memory, care din punct de vedere pret sunt cele mai accesibile ambele au avantaje si dezavantaje, acum depinde foarte mult si de preferintele tale. De exemplu, cele din memory foam sunt in special confortabile pentru cei care dorm pe o parte. In plus, saltelele memory minimizeaza efectul de balans pe care il au saltelele traditionale cu arcuri, o veste buna in special pentru persoanele care au un partener care se foieste in timpul noptii. Saltelele memory sunt si hipoalergice, fiind recomandabile persoanelor cu alergii. Insa, saltelele memory pot avea un miros specific atunci cand sunt nou achizitionate si chiar daca acesta dispare in timp, pentru unii poate fi deranjant. Iar unii pot considera ca este dificil sa isi schimbe pozitia de dormit, odata ce salteaua s-a conformat cu corpul aflat intr-o anumita pozitie. In ceea ce priveste intretinerea celor doua modele saltelele cu arcuri trebuie intoarse periodic (aproximativ la fiecare 3 luni), atat pe de o parte pe alta, cat si pe lungime. Pe de alta parte saltelele memory nu sunt asa de pretentioase, desi este recomandat sa o intoarci si pe acestea din cand in cand.
Daca ai un buget mai marisor, poti sa te uiti la saltele latex sau saltele cu arcuri imbracate individual (numite si pocket spring). Cea din urma este menita sa reuneasca beneficiile acestor tipuri de saltele intr-una singura. Arcurile din miezul saltelei sunt imapchetate individual in material textil moale, permitand fiecarui arc sa se adapteze independent corpului tau, asigurandu-va un somn linistit indiferent de cat se misca partenerul/partenera. Iar, ansamblul de arcuri fiind acoperit si cu un strat de spuma memory, beneficiezi si de avantajele acesteia.
Eu as recomanda sa cumperi online (dupa ce faci putina cercetare) regurile din comertul online protejeaza mai bine consumatorul. Si chiar daca incerci salteaua, dupa 15 minute (in cel mai bun caz daca te lasa sa stai atat pe saltea vanzatorii) nu iti vei da seama daca este salteaua potrivita pentru tine. Mie personal imi place Siesta Bedding, dar acum depinde si de preferintele tale.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde Monica Oprea » Mar Noi 26, 2013 2:44 pm

Eu mi-am achizitionat ,de curand, o saltea de la Dormeo.O sa revin cu detalii peste ceva timp.
Monica Oprea
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 11, 2011 12:41 pm

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde Albastrita » Mar Noi 26, 2013 10:02 pm

Am o saltea ortopedica de 8 ani si e ca noua. Dorm foarte bine pe ea, e foarte confortabila si rezistenta in timp se pare.
Albastrita
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 20, 2011 12:19 pm

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde anfreutza8520 » Dum Dec 08, 2013 9:00 am

Parintii mei si-au luat de la Dormeo, eu mi-am luat de pe salterra.ro. Sunt de calitate, dar putin cam scumpe. Depinde de bugetul pe care l-ai alocat pentru ele :)
anfreutza8520
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Ian 31, 2012 10:10 pm

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde mali_nutza » Mar Dec 10, 2013 1:20 pm

am o saltea ortopedica de la classica este foarte foarte buna, a fost mai scumpa dar a meritat
mali_nutza
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mar 30, 2012 10:03 pm

Re: Ce marca de saltea aveti?

Mesajde claudia1976 » Sâm Dec 14, 2013 1:35 pm

Trebuie sa-mi schimb salteaua din dormitor. Ce trebuie sa am in vedere cand aleg una ? Pretul este un indicator sigur privind calitatea si durabilitatea?

Multumesc.
claudia1976
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Ian 06, 2013 8:51 pm

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori