Mobila: cumparata sau pe comanda?

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Mobila: cumparata sau pe comanda?

Mesajde madalina25 » Sâm Mar 05, 2011 3:09 pm

Ce credeti ca este mai avantajos: sa cumpar direct mobila sau sa o fac pe comanda?
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde florin-zlt » Sâm Mar 05, 2011 3:14 pm

Eu prefer mobila pe comanda deoarece in comert nu gasesti exact ceea ce ti se potriveste sau ceea ce vrei.
La comanda, poti face exact ce iti doresti.
Eu in bucatarie am facut-o pe comanda si a iesit foarte bine.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde marcelb » Dum Mar 06, 2011 5:27 pm

Cred ca atat mobila la comanda cat si mobila cumparata isi au locul si rostul lor.

Eu sunt adept al mobilei din lemn masiv, astfel ca dormitoarele si camera de zi le-am mobilat folosind mobila din lemn achizitionata direct din magazin. E adevarat ca am cautat mult pana am gasit ce ne-a placut, dar a meritat.

In schimb, in bucatarie, pentru a folosi cat mai eficient spatiul, ne-am facut mobila la comanda, de care iarasi suntem foarte multumiti, atat ca estetica cat si ca functionalitate.

Mobila la comanda este evident mai scumpa, desigur, vorbim de materiale de calitate si executie profesionala.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde valentinafr » Joi Mar 10, 2011 11:25 am

Cel mai bine este sa-ti faci toata mobila din casa la comanda.Asa valorifici spatiul la maxim si amenajezi cum vrei tu.Daca vrei sa cumperi nu-ti recomand Sortem.De 3 luni ma chinuie cu o canapea,care prima data a ajuns roasa,a doua oara nu corespunde culoarea,daca nici acum nu primesc ce vreau imi iau banii inapoi si le fac si-o reclamatie la anpc.
valentinafr
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 09, 2011 1:50 pm

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde ANELY » Lun Mar 21, 2011 2:57 pm

2011 este un an al libertatii si experimentarilor, in locul unor modele si nuante stabilite. Este anul in care oricine trebuie sa inceapa sa experimenteze, fie de mobilierul pentru o camera, accesorii sau elemente de décor. Nu exista culori recomandate si nici culori interzise. De la albastrul ce imita sticla la bogata gama de verde, inspirata de natura, pana la negrul intens, albul pur ori culorile pastelate, chiar si rozul pal, se poate incerca orice. Iar o asemenea paleta de optiuni va duce cu siguranta la combinatii interesante. Esential este ca formele, culorile si combinatiile alese sa exprime exact ceea ce dorim.iN CONSECINTA LA COMANDA ESTE EXACT MODALITATEA PERFECTA PENTRU A-TI PERSONALIZA CASA CONFORM VISELOR TALE.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde iernutza21 » Mie Mar 23, 2011 2:00 pm

da, eu optez tot pentru aceiasi varianta, mobila la comanda, pt ca asa ai exact ce vrei si se potriveste fix unde vrei tu
iernutza21
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 23, 2011 1:50 pm

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde lorec » Sâm Apr 02, 2011 12:58 pm

in ziua de azi mobila pe comanda costa chiar mai putin decat cea cumparata ... poti sa o faci cum doresti, daca ai talent o desenezi chiar tu ... si o sa ti se potrivesca exact in locul respectiv.
Eu am mobila la comanda si impreuna cu un designer mi-am facut-o exact cum am vrut... :D
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde lorec » Sâm Apr 02, 2011 12:59 pm

poti face versiunea unei mobile extrem de scumpe....dar mai ieftina... ;) la comanda!!!
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde ROXANICOL » Mar Apr 05, 2011 7:56 am

Eu cred ca, dimpotriva, mobila pe comanda este mai scumpa decat cea tip.
ROXANICOL
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 01, 2011 8:04 am

Re: Mobila:cumparata sau pe comanda?

Mesajde marcelb » Mar Apr 05, 2011 10:13 am

ROXANICOL scrie:Eu cred ca, dimpotriva, mobila pe comanda este mai scumpa decat cea tip.


Lorec se referea la "versiunea unei mobile extrem de scumpe". Mergi la Versailles sau la Peles si-ti place o piesa de mobilier. Nu cred ca-ti permiti sa o cumperi, presupunand ca s-ar vinde. Dar poti gasi un tamplar cu simt artistic care sa ti-o faca la un pret rezonabil, chiar daca nu va fi perfect identica.

La o mobila comuna, este normal ca cea la comanda sa fie mai scumpa decat cea dea gata, facuta in serie.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori