Stropirile pomilor fructiferi

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Stropirile pomilor

Mesajde ARINA » Mar Feb 01, 2011 2:27 pm

Am un gutui plantat acum un an si 2 meri. Cu ce substante se stropesc?
Multumesc.
ARINA
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde petre67 » Dum Feb 06, 2011 7:04 pm

Din cate stiu eu, gutuiul se stropeste la fel ca si merii si perii.
Eu am gasit o schema de tratament pentru pomii fructiferi, de care o sa incerc sa ma tin, cu rezultate bune, sper:
Perioada de repaus vegetativ
Ianuarie, februarie - o stropire cu una din urmatoarele substante: Oleocarbetox, Carbetox, sau Polisulfură de bariu - toate speciile de pomi fructiferi;
- dupa aproximativ 14 zile o stropire cu sulfat de cupru, fără var, în concentraţie de 3% - toate speciile de pomi fructiferi;
Martie - Zeama bordeleza 1% - toate speciile de pomi fructiferi;
Perioada vegetativa
10-15 aprilie - Captadin si Decis - toate speciile de pomi fructiferi
25-30 aprilie - Dithane si Sinoratox - toate speciile de pomi fructiferi
10-15 mai - Topsin si Mospilan - toate speciile de pomi fructiferi
25-30 iunie - Systhane si Sinoratox - mar
- Dithane si Decis - par, prun, cais, piersic, nectarin
5-10 iulie - Topsin si Nissorum - mar, par, prun
5-10 septembrie - Zeamă bordeleză 1% - cais, piersic, nectarin, cireş, vişin.

Substantele respective ar trebui sa le gasesti la magazinele de produse fitosanitare.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde gcprmr » Dum Mar 13, 2011 8:35 am

pentru fructe ecologice am auzit ca se poate folosi o substanta din urzici. Daca are cineva informatii despre reteta?!
gcprmr
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 25, 2008 11:00 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde greenday » Dum Mar 13, 2011 8:52 am

gcprmr scrie:pentru fructe ecologice am auzit ca se poate folosi o substanta din urzici. Daca are cineva informatii despre reteta?!

Maceratul de urzici are efect de insecticid si fungicid si este folosit in legumicultura bio.
Precis are efecte benefice si in pomicultura, dar nu trebuie sa te astepti ca te va scapa de toti daunatorii la care sunt expusi pomii fructiferi.

Maceratul de urzici se prepara punand 1 kg de urzici in 10 litri de apa. Se lasa cateva zile la fermentat, amestecand de cateva ori. Solutia rezultata se dilueaza 1:10 cu apa si se stropeste cu ea plantele.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde ella_mina » Mie Mai 04, 2011 9:49 pm

Anul trecut omizile mi-au distrus un gutui (spre toamna) si as vrea ca anul acesta sa-l stropesc din timp, insa nu stiu exact cand ar trebui sa fac asta....inainte sa-i pice floarea sau dupa?
ella_mina
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 15, 2010 12:00 am

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde mirelat » Mie Mai 04, 2011 9:54 pm

Eu stiu ca se stropesc inainte de inflorire.
Dar sunt mai multe stropiri care trebuiesc facute, pe toata durata anului. Cum ziceai si ti, omizile ti l-au atacat toamna ...
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:25 pm

Elevate your style with Shahtaj Qaiser's collection of luxury formals. Our majestic formal wear is designed to make you feel like a true fashion icon. Don't miss out on a chance to make a statement with our stunning collection.Shop now and engage yourself in the extravagance of Shahtaj Qaiser's luxury formals.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde Jazmin » Joi Iun 22, 2023 3:03 pm

Jazmin offers a large number of ready to wear for girls and women in Pakistan at low prices. We provide the highest quality fabric in various colors and styles Grab your favorite dresses online at Jazmin.
Jazmin
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 8:27 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde mohagni » Joi Iun 22, 2023 4:16 pm

Discover the perfect mixture of style and culture with Mohagni's large range of beautiful trouser design to upgrade your wardrobe. Explore our collection of high-quality trousers that are perfect for any occasion. Grab your favorite trousers online today.
mohagni
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 22, 2023 3:32 pm

Re: Stropirile pomilor fructiferi

Mesajde Servis » Vin Iun 23, 2023 9:27 am

Get ready to step up your style game with our stunning collection of women heels by Servis. Choose from a wide range of colors, styles, and sizes to complement any outfit. Elevate your look with the perfect pair of heels today!
Servis
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 7:39 pm

Următorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori