despre plantarea unor vite de vie

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

despre plantarea unor vite de vie

Mesajde penelopa » Vin Mar 02, 2012 7:26 am

Buna dimineata, am si eu o intrebare in legatura cu vita de vie.
Am fost cu un timp in urma la o pepiniera si am primit de acolo cateva vite de vie pe care le-am tinut in conditii optime si carora le-au crescut radacinute, intrebarea mea este daca acum le pot planta direct in gradina la loc definitiv?
Ca, am inteles ca dupa calusare, ele se planteaza de obicei in scoala de vite si dupa aceea dupa un an in plantatie(gradina). Cum sa procedez?
Multumesc.
penelopa
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 02, 2012 7:07 am

Re: despre plantarea unor vite de vie

Mesajde greenday » Vin Mar 02, 2012 9:55 am

Sa inteleg ca ai primit niste butasi de vita de vie fara radacina si au dat radacini la tine?

Butasii se obtin primavara devreme din coardele de vita de vie vechi de un an. Acestea se fasoneaza la 4-5 ochi si 30-40 cm, se suprima ochii de la baza butasului pastrandu-se doar cei 2 dinspre varf.
Pentru a stimula inradacinarea se poate aplica pe baza butasului stimulatori de inradacinare, sau se poate face o incizie in care se introduce un bob de grau.
Apoi butasii si pun in pamant, mai putin ultimii doi ochi, care se musuioresc cu un pamant nisipos, mai fin, in care sa poata creste planta si care sa asigure protectie la inghet si arsita.

Plantarea butasilor se poate face direct la locul definitiv sau, pentru un an, in asa numita "scoala". Scopul pentru care se pun in scoala, intr-o zona compacta, cu un sol mai bun, este de a le putea asigura o grija mai mare. Se obtin astfel plante mai viguroase cu sanse mai mari de reusita in urma plantarii la locul definitiv. Acest lucru este important pe plantatiile mari, pentru a asigura culturi continui, fara goluri.

In cazul catorva fire puse in gradina, eu zic ca poti sa le pui direct in loc definitv, dar mai asteapta pana in aprilie, sa devina temperatura solului pozitiva.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: despre plantarea unor vite de vie

Mesajde penelopa » Vin Mar 02, 2012 12:52 pm

Multumesc!
Da, am primit niste vite altoite pe care le-am pus la calusat (sa zic un fel de experiment) si care, spre surpriza mea, au prins radacini, si nu stiam daca este bine sa le plantez la locul definitiv sau in alta parte.
De altfel a fost o curiozitate de a mea, vreau sa vad daca am sanse de reusita in prinderea acestora. Inca o data multumesc pentru raspuns.
Desigur, o sa astept sa se mai incalzesca pentru a-i planta la loc definitiv.
penelopa
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 02, 2012 7:07 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori