Vreau sa-mi fac o livada !

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde marcelb » Mie Mar 28, 2012 6:30 pm

Eu sunt tare suparat. Saptamana trecuta am inlocuit pomii care nu s-au prins anul trecut, cand am infiintat livada, iar azi, cand am iesit sa-i ud, am constatat ca peste noapte un binevoitor mi-a taiat gardul si a smuls 8 dintre ei :cry: . Ce i-as face daca l-as prinde ...
Acum, daca-i inlocuiesc din nou trebuie sa stau in fiecare noapte la panda? In jurul meu sunt livezi in paragina, neingradite, deci circula cine vrea pe acolo...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde bunicaro » Joi Oct 11, 2012 10:41 am

Am cumparat de curand o casuta la sat , care are o mica gradina cu pomi : 2 pruni , un mar si un nuc . Mi-ar place sa mai plantez niste pomi dar nu stiu cum se face .
bunicaro
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 11, 2012 10:34 am

Livada

Mesajde pollet_a » Dum Mar 17, 2013 9:48 pm

Bun gasit
Fiica mea urmeaza sa se mute, in vara aceasta, in casa pe care o tot construieste de vreo 4 ani. Ar vrea sa puna multi pomi fructiferi. A mai pus cate ceva, tufe, flori etc. Poate gasesc vreun catalog... ceva in sensul acesta, ca sa-i fie de folos, sa stie ce sa aleaga si cum sa-i ingrijeasca etc.
Am inteles ca acum, primavara, este bine sa-i sadeasca. Daca ma mai poate sfatui cineva in sensul acesta, ii multumesc si astept .

Va multumesc
O seara buna
Paula M. :)
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde pollet_a » Sâm Mar 23, 2013 11:11 pm

Bun gasit
In sfarsit, am gasit un catalog cu instructiuni in ce priveste plantarea de pomi fructiferi. Il voi da fiicei mele. Ar vrea sa inceapa de saptamana viitoare, depinde si de cum va fi vremea, sa planteze cativa pomisori, in viitoarea livada. :D
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde CyleX4 » Mar Mar 26, 2013 6:34 pm

Pentru a avea fructe pe o perioada cat mai mare din an este bine ca livada care urmeaza sa fie infiintata sa cuprinda cel putin trei specii de pomi fructiferi, cu perioade de rod si rezistenta la ger diferite (de ex. mar de iarna, piersic, prun). Acest lucru face ca forta de munca si spatiul de sortare si depozitare sa fie folosite eficient.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde jhoin » Mar Mai 21, 2013 11:21 pm

E foarte frumos si sanatos sa ai o livada acasa cu pomi din toate soiurile, sa mananci un fruct cu gust si aroma nu ca si cele cumparate.
jhoin
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 21, 2013 11:16 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde Pop Aurica » Mie Mai 22, 2013 10:31 am

Plantarea de toamna asigura un randament mai bun. Cumpara-i de la o pepiniera. Sunt mai bine ingrijiti, iar cei care tin pepiniera sunt in masura sa-ti dea si sfaturi de specialitate.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde molnar_gedo » Joi Aug 27, 2015 6:42 am

POMI FRUCTIFERI DE VANZARE !!!
Pepiniera Pomigarden, produce si comercializează pomi fructiferi si arbuști fructiferi de înaltă calitate pentru înfiintarea plantatiilor comerciale şi gospodăresti.
Vă oferim un sortiment variat de soiuri autohtone si străine, traditionale si moderne aclimatizate în România.
Materialul săditor pe care îl comercializăm posedă PAŞAPORT FITOSANITAR si CERTIFICAT DE CALITATE.
Oferta Material Saditor Pomicol-Toamna 2015
Specia Mar: Patul, Poinic, Gustav Durabil, Clar Alb,
Lamaie, Parmen Auriu, Florina, Ionathan, Starkrimson, Golden Delicious
Specia Par: Cure, Williams, Napoca, Busuioace, Cu miez rosu
Specia Prun: Renglot Verde
Specia Cais: NJA 19, CMBU
Specia Piersic: Redhaven, Cardinal
Specia Cires : Jubileu, Van ,Germesdorf
Specia Visin : Crisane 2
Specia Nuc: Nuc selectionat
Specia Coacaz : Fertodi 11(negre), Jonkheer Van Tets (rosu)
La cerere, producem pomi la ghiveci, pomi Knipp(cu ramuri anticipate), pomi cu intermediar(la măr si păr),forme artistice de coroană,orice combinatie de altoi/portaltoi cu condiţia unei inţelegeri prealabile.
Produsele se vând ambalate sau neambalate la preferinţa clientului.
Prin asigurarea calitătii produselor si serviciilor oferite,dorim stabilirea unei relatii durabile cu clientii nostrii.
La cerinta dumneavostră ,la o cantitate mai mare se face transportul la domiciliu.
Facebook: https://www.facebook.com/pomifructiferi ... pomigarden .
Pentru mai multe detalii, nu ezitati sa ne contactati: 0747530024-Molnar-Feri.
Fişiere ataşate
11954788_463273577166623_7007514205196795701_n.jpg
molnar_gedo
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 27, 2015 6:32 am

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde placere » Mar Mai 17, 2016 11:05 am

Mai oameni buni ma uit la ce probleme aveti si ma gandesc ce ma asteapta si pe mine.
Eu am gasit si am cumparat ceva mai multi puieti altoiti adica 65 de bucati. Mi-a placut idea ca sunt printre ei si puieti de 2-3 ani varsta deci au sanse mari sa se prinda.
Poate suna mult 65 de bucati dar i-am cumparat cu 7 ron bucata ceea ce nu cred ca e mult. I-am comandat si primit prin curier de la http://www.fructifer.ro din Cobadin/Constanta. A mai cumparat cineva de la ei?
Sper ca am facut o afacere buna. Daca aveti mai multe informatii vreau si eu o parere/sfat despre ei.

Numai bine
placere
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 17, 2016 11:03 am

Re: Vreau sa-mi fac o livada !

Mesajde muha_huma » Mie Mai 18, 2016 9:02 pm

placere scrie:...
Eu am gasit si am cumparat ceva mai multi puieti altoiti adica 65 de bucati. Mi-a placut idea ca sunt printre ei si puieti de 2-3 ani varsta deci au sanse mari sa se prinda.
...


Sper doar ca nu i-ai comandat acum, ci macar cu 2 luni in urma. Acum si cu 1 lei bucata sunt tot bani aruncati...
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Anterior

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori