Cultivare catina

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Cultivare catina

Mesajde petrilaana » Lun Dec 12, 2011 11:05 pm

Ce stiti despre cultivarea catinei? Am tot citit ca este foarte sanatoasa si as vrea sa cultiv si eu cateva fire in gradina.

Ce fel de sol prefera, ce orientare, orice alte lucruri de care ar trebui tinut cont. Multumesc!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cultivare catina

Mesajde mirelat » Lun Dec 12, 2011 11:17 pm

Din cate stiu eu, catina nu este deloc pretentioasa la sol, temperaturi, umiditate.

Are insa nevoie de multa lumina, trebuie deci s-o plantezi intr-o zona cat mai insorita a gradinii.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cultivare catina

Mesajde elenafr » Dum Ian 29, 2012 2:52 pm

Eu mi-am pus catina in gradina. Primavara am obtinut un puiut cu tot cu radacina. Nu e deloc pretentioasa. Doreste soare si sa fie udata din cand in cand. Se inmulteste singura destul de repede.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Cultivare catina

Mesajde petrilaana » Dum Ian 29, 2012 4:31 pm

elenafr scrie:Eu mi-am pus catina in gradina. Primavara am obtinut un puiut cu tot cu radacina. Nu e deloc pretentioasa. Doreste soare si sa fie udata din cand in cand. Se inmulteste singura destul de repede.


Dar eu am citit ca nu este suficient un singur fir pentru a avea rod, exista catina productiva si catina polenizator. Cel putin asa vand site-urile de specialitate.
Sau o fi o poveste sa te faca sa cumperi mai multe fire? Stie cineva din proprie experienta cum stau lucrurile? Multumesc.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cultivare catina

Mesajde otravele » Dum Feb 05, 2012 4:57 pm

Daca vrei sa rodeasca trebuie sa pui obligatoriu la 5-6 fire femele un fir mascul(polenizator).
otravele
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mar 01, 2011 10:01 am

Re: Cultivare catina

Mesajde muschu » Mie Mar 14, 2012 6:23 pm

Si eu mi-am dorit mereu catina in gradina, atat pentru fructele sale cat si pentru aspectul decorativ.

Dar la ce preturi am gasit pe site-urile care vand plante, 35 de lei pentru un fir :shock:, pana acum nu m-am indurat sa deschid buzunarul. Mai ales ca asa am vazut si eu, trebuie si un polenizator.

Din cate stiu catina creste insa si in flora spontana, asa ca mai astept, poate obtin de undeva cativa butasi la un pret mai accesibil.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Cultivare catina

Mesajde marcelb » Sâm Apr 07, 2012 11:26 am

muschu scrie:Si eu mi-am dorit mereu catina in gradina, atat pentru fructele sale cat si pentru aspectul decorativ.
Dar la ce preturi am gasit pe site-urile care vand plante, 35 de lei pentru un fir :shock:, pana acum nu m-am indurat sa deschid buzunarul. Mai ales ca asa am vazut si eu, trebuie si un polenizator.
Din cate stiu catina creste insa si in flora spontana, asa ca mai astept, poate obtin de undeva cativa butasi la un pret mai accesibil.


Si eu am tot amanat sa cumpar catina de pe site-urile ce vand plante, din cauza pretului. Acum insa am gasit la o pepiniera preturi rezonabile, 4,5 lei firul de catina alba la ghiveci. Mi le-au livrat prin Fan Courier in conditii foarte bune, sper sa se prinda toate.
Au si alti arbusti fructiferi, eu am mai luat si 2 muri, dar in toamna mi-am propus sa mai iau si alte feluri, in special merisor.

Daca va intereseaza, site-ul pepinierei este acesta: Pepiniera Floresti.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cultivare catina

Mesajde daroxi » Lun Apr 09, 2012 9:40 am

Am plantat si eu vineri 6 fire de catina, de sambata insa vremea s-a racit considerabil. Daca, din nefericire, ar fi temperaturi negative noaptea nu or sa aiba probleme? Rezista la inghet daca sunt proaspat plantate?
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Cultivare catina

Mesajde Ramo Mona » Mie Iul 25, 2012 8:53 pm

eu culeg catina in fiecare an si este plantata pe un teren nisipos
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cultivare catina

Mesajde rusu.ionela.ionela » Vin Dec 14, 2012 4:43 pm

nu m-am gindit niciodata ca si catina se cultiva acasa...
rusu.ionela.ionela
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:06 pm

Următorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori