Plantarea pomilor fructiferi

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde bdoinana » Mar Dec 06, 2011 9:24 pm

Pomii fructiferi se pot planta până la altitudinea de 1.500 m, unde se adaptează bine arbuştii fructiferi.
Plantarea optimă este aceea din timpul toamnei, începând cu 15 octombrie şi până la venirea primului îngheţ; există avantajul, că „prinderea” pomului este sigură, deoarece există, în sol, umiditate suficientă; în perioada de iarnă, rănile de pe rădăcini au timp suficent să se cicatrizeze, emiţând noi perişori absorbanţi, care permit reluarea vegetaţiei, primăvara timpuriu; pomii plantaţi în această perioadă se vor proteja, în mod obligatoriu, de rozătoare.
Plantarea de primăvară este recomandată a se efectua înainte de umflarea mugurilor, „prinderea” fiind condiţionată de udările repetate, ce devin absolut obligatorii în perioada de secetă.
Se mai pot planta pomi şi în "ferestrele iernii", cu condiţia, ca temperaturile din timpul plantării să nu scadă sub 0°C.
bdoinana
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde Coryl » Joi Mar 01, 2012 10:00 am

As dori sa pun in gradina 2 pomi de pere. Cand ar fi ideal ?
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde greenday » Joi Mar 01, 2012 1:31 pm

Coryl scrie:As dori sa pun in gradina 2 pomi de pere. Cand ar fi ideal ?


Cel mai bine e sa-i plantezi toamna, dar si acum, in martie, e bine.
Si ai grija sa-i uzi mai ales daca va fi o primavara si vara secetoase, cum se anunta. Succes!
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde camelutza25 » Mie Noi 07, 2012 4:40 pm

Stie cineva cum se altoiesc pomii? multumesc
camelutza25
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 04, 2011 9:58 am

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde keepwalking » Mar Iul 02, 2013 12:28 pm

Buna ziua,
am plantat in toamna trecuta 5 pomi fructiferi.
dintre ei, un mar, vad ca are fructe, cateva mere cam de marimea unei mingi de tenis de camp.
nu stiu ce sa fac...oare sa le las sa mai creasca, or fi mere care se culeg mai spre toamna?
inca sunt verzi, cu o usoara tenta rosiatica...
multumesc...
keepwalking
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 9:24 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde greenday » Mar Iul 02, 2013 5:03 pm

keepwalking scrie:Buna ziua,
am plantat in toamna trecuta 5 pomi fructiferi.
dintre ei, un mar, vad ca are fructe, cateva mere cam de marimea unei mingi de tenis de camp.
nu stiu ce sa fac...oare sa le las sa mai creasca, or fi mere care se culeg mai spre toamna?
inca sunt verzi, cu o usoara tenta rosiatica...
multumesc...


Eu as zice sa le culegi indiferent daca sunt coapte sau nu pentru a lasa pomul sa se intareasca. Daca e plantat doar din toamna nu e indicat sa-l lasi pe rod din primul an. Mult mai folositor ar fi sa devina copacul cat mai viguros pentru recoltele din anii viitori.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde keepwalking » Mie Iul 03, 2013 7:55 am

greenday scrie:
keepwalking scrie:Buna ziua,
am plantat in toamna trecuta 5 pomi fructiferi.
dintre ei, un mar, vad ca are fructe, cateva mere cam de marimea unei mingi de tenis de camp.
nu stiu ce sa fac...oare sa le las sa mai creasca, or fi mere care se culeg mai spre toamna?
inca sunt verzi, cu o usoara tenta rosiatica...
multumesc...


Eu as zice sa le culegi indiferent daca sunt coapte sau nu pentru a lasa pomul sa se intareasca. Daca e plantat doar din toamna nu e indicat sa-l lasi pe rod din primul an. Mult mai folositor ar fi sa devina copacul cat mai viguros pentru recoltele din anii viitori.


da, cred ca o sa le culeg, mai ales ca crengile incep sa se aplece foarte mult sub greutatea fructelor.
multumesc!
keepwalking
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 9:24 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde florin55 » Vin Sep 27, 2013 11:30 am

As dori sa plantez in gradina 4 meri. Am suprafata de 10 x 8 Ml. Este suficienta aceasta suprafata ?
florin55
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:17 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde florin55 » Vin Sep 27, 2013 11:30 am

As dori sa plantez in gradina 4 meri. Am suprafata de 10 x 8 Ml. Este suficienta aceasta suprafata ?
florin55
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:17 pm

Re: Plantarea pomilor fructiferi

Mesajde greenday » Vin Sep 27, 2013 4:07 pm

florin55 scrie:As dori sa plantez in gradina 4 meri. Am suprafata de 10 x 8 Ml. Este suficienta aceasta suprafata ?


Distanta de plantare la meri, dar si la alti pomi fructiferi, difera in functie de soiul ales, de zona de plantare (deal, campie) si de gradul de fertilizare al solului.
In general, distanta intre randuri este de 3-4 metri, iar intre pomi pe rand de 2-3 metri.

Nefiind vorba de o livada, ci de gradina, poti linistit sa-i pui la distanta de 3 metri, aceasta inseamna ca intr-un patrat cu latura de 6 metri obtii 9 meri, mult mai mult decat ti-ai propus. Succes!
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Următorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron