Protejare smochin pentru iarna

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Protejare smochin pentru iarna

Mesajde gheorgheaxinte » Vin Noi 18, 2011 7:45 pm

Ajutati-ma sa aflu cu ce imi protejez smochinul pentru iarna?
gheorgheaxinte
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 26, 2011 7:20 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde marcelb » Vin Noi 18, 2011 9:28 pm

Exista folii antiinghet speciale, sau poti folosi o rogojina din stuf.
Eu n-am avut nici una nici alta asa ca am folosit o panza de iuta pe care am infasurat-o de doua ori in jurul smochinului.
Sper sa nu inghete si sa poata totusi sa respire cat de cat.
Ultima oară modificat de marcelb pe Dum Aug 05, 2012 4:23 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde gabriella 1 » Lun Noi 28, 2011 5:07 pm

Noi l-am protejat cu paie la radacina, de jur imprejur am pus coceni de porumb (snopuri), dupa care l-am invelit in folie de nailon. Il avem de peste 20 de ani. Trebuie protejat, mai ales in iernile foarte geroase (cu temperaturi mai mici de -10 grade).
gabriella 1
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 28, 2011 3:42 pm

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde nelu » Sâm Feb 04, 2012 10:43 pm

Cea mai buna protectie se face cu smochinul culcat la pamant si acoperit cu iarba uscata si alte pelerine gaurite. Se face cand marimea smochinului permite asa ceva! ;)
http://hapy.sunphoto.ro/arbori_si_arbus ... 1/51975339
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde marcelb » Dum Feb 05, 2012 3:48 pm

nelu scrie:Cea mai buna protectie se face cu smochinul culcat la pamant si acoperit cu iarba uscata si alte pelerine gaurite.Se face cand marimea smochinului permite asa ceva! ;)

Si cand smochinul e mai maricel si mai putin flexibil ce faci cu el, ca nu-l poti indoi asa?
Sau cand e mai mare devine mai rezistent la inghet si nu mai trebuie protejat? Al meu e la prima iarna, l-am invelit intr-o panza de iuta, dar ma gandesc ca in cativa ani, daca va mai creste, va fi mai greu de infasurat.
Ultima oară modificat de marcelb pe Dum Aug 05, 2012 4:24 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde marcelb » Lun Mai 14, 2012 4:57 pm

marcelb scrie:Exista folii antiinghet speciale, sau poti folosi o rogojina din stuf.
Eu n-am avut niciuna nici alta asa ca am folosit o panza de iuta pe care am infasurat-o de doua ori in jurul smochinului.
Sper sa nu inghete si sa poata totusi sa respire cat de cat.


Panza de iuta cu care am infasurat smochinul nu a fost eficienta, in primavara am constatat ca nicio ramura nu mai da muguri.

Am fost tare dezamagit, mai ales ca anul trecut s-a dezvoltat foarte frumos, si deja ma vedeam culegand smochine.

Acum cateva zile am avut insa o surpriza foarte placuta: la vreo 2-3 cm de sol au aparut 2 muguri care cresc cu fiecare zi. Se pare deci ca smochinul meu n-a murit de tot. La iarna voi incerca sa-l protejez mai bine, sa nu incep in fiecare primavara cresterea lui de la zero.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde marcelb » Dum Aug 05, 2012 4:34 pm

Smochinul meu tine sa-mi tot faca surprize anul acesta. Dupa cea neplacuta din primavara cand am constatat ca e inghetat, a urmat bucuria sa vad ca da de jos vlastari noi.

Ieri insa, la intoarcerea acasa dupa o saptamana de vacanta, m-a uimit de-a binelea: are 15-20 de smochine. Tinand cont ca l-am plantat doar anul trecut, iar in primavara dupa inghet a luat-o de la zero, nici nu ma gandeam ca va rodi anul acesta. Acum, abia asteptam sa gustam si noi smochine proaspete, nu doar cele cu care suntem obisnuiti din comert.

Si trebuie sa gasesc o solutie cat mai eficienta pentru a nu mai ingheta si iarna urmatoare ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde florin-zlt » Mar Sep 25, 2012 8:24 pm

Eu stiu ca trebuie sa il infasori in paie si sa-l acoperi cu un nailon.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Protejare smochin pentru iarna

Mesajde CyleX4 » Joi Oct 11, 2012 6:54 pm

Ptr a rezista peste iarna, smochinii care cresc in Romania se imprejmuiesc cu paie, coceni si se acopera cu folie de plastic sau panza de sac
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator