Plante parazite (iedera?)

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Plante parazite (iedera?)

Mesajde amarie » Mar Sep 20, 2011 5:39 pm

Buna ziua!
Am avut cateva tulpini de caprifoi si se inmultea incet, dar sigur intinzandu-se pe un gard. Dupa cativa ani a disparut ca si merisorul In schimb a aparut o planta asemanatoare cu iedera ( poate e chia iedera ) care se intinde pe pamant, inmultindu-se prin rizomi. Se intinde si pe tulpinile pomilor fructiferi . Exista vreo metoda alta decat culegerea tulpinilor si distrugerea lor? Radacinile totusi raman si ma tem ca voi duce o lupta indelungata pentru a scapa de aceasta planta care e si la vecinul plecat in Anglia...
Un sfat ar fi binevenit. Va multumesc.
V. Amarie, pensionar
amarie
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

Re: Plante parazite (iedera?)

Mesajde greenday » Mar Sep 20, 2011 7:25 pm

Intradevar, iedera este o planta invaziva, care scapata de sub control poate provoca pagube, atat asupra copacilor cat si asupra cladirilor pe care se catara.
Totusi, unii recomanda iedera ca avand rol termoizolant atat vara cat si iarna pe fatada cladirilor. Si se mai spune ca iedera absoarbe substante poluante din aer.

Daca este condusa insa pe o pergola, si tunsa regulat, iedera este o planta ornamentala foarte apreciata, avand frunza verde toata durata anului.

Daca totusi doriti sa o starpiti, eu cred ca singura solutie este smulgerea ei cu radacina.

Si, un amanunt pe care poate nu-l stiati, desi face fructe otravitoare pentru om, iedera a fost desemnata Planta Medicinala a Anului in 2010.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Plante parazite (iedera?)

Mesajde micki23 » Joi Oct 06, 2011 11:29 am

incercati sa o conduceti pe altceva daca nu doriti smulgerea ei ... sau pur si simplu o taiati in fiecare an
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Plante parazite (iedera?)

Mesajde cristinaa25 » Sâm Oct 08, 2011 11:32 am

Stiam ca iedera este otravitoare pentru animale asa ca ar fi bine sa aveti grija ca acestea (daca aveti) sa nu intre in contact cu aceasta planta.
cristinaa25
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 08, 2011 11:18 am

Re: Plante parazite (iedera?)

Mesajde anca29 » Mie Feb 08, 2012 9:14 pm

Cel mai bine ar fi sa cumperi un ierbicid. Intrebi la magazin ce iti recomanda.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori