Irigatii pomi fructiferi

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Irigatii pomi fructiferi

Mesajde marcelb » Joi Mai 12, 2011 6:16 pm

Am plantat in aceasta primavara mai multi pomi fructiferi, si in zona noastra este o perioada foarte secetoasa, n-a prea plouat in ultima luna.
Acum temperaturile peste zi trec de 25 de grade, credeti ca-i afecteaza daca-i ud seara, pe pamant, langa tulpina, cu apa destul de rece, scoasa de la 60 de metri?

Pe viitor intentionez sa le fac un sistem de irigatii prin picurare, dintr-un rezervor unde sa am apa la temperatura mediului, dar in faza asta trebuie sa-i ud direct din fantana.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Irigatii pomi fructiferi

Mesajde greenday » Lun Mai 16, 2011 10:50 am

Cel mai bine ar fi sa folosesti apa la temperatura mediului, dar daca nu se poate, acum nu cred sa-i afecteze nici apa mai rece.
Pamantul si radacinile pomilor nu sunt inca asa de incinse peste zi ca apa rece sa provoace socuri termice radacinilor.
Dar la vara, cand va fi arsita, s-ar putea sa-i deranjeze mai rau astfel de socuri.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Irigatii pomi fructiferi

Mesajde micki23 » Lun Mai 16, 2011 8:32 pm

lasa apa peste zi in butoaie...se incalzeste..oricum pomii nu trebuie udati des
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori