Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Joi Oct 30, 2014 9:22 am

Buna ziua, nevasta mea tot m-a batut la cap sa ne facem o mica ferma pentru noi si bebele nostru si pana la urma a reusit sa ma convinga sa investesc intr-o livada.
Mai exact stau langa Arad, lucrez in domeniul contabilitaii (la birou), timp am sa ma ocup si detin 2 gradini: o gradina de 3000 mp, pe care am.........."nimic", 20 de gaini, 3 rate si cam atat si o alta de 1800 mp.
Doresc ca incepand de acum sa cumpar pomi fructiferi (diverse soiuri), am inceput sa plantez zmeura, capsuni si mure, mai detin aprox 17 h de teren agricol care este in asociatie, totodata de anul viitor doresc sa cumpar 2 porci de inceput, 50-80 de gaini, 30-50 rate si diverse pasari, (deoarece avand teren arabil primiesc furaje de ordinul tonelor deci nu ar fi o problema mancarea pentru animale), iar in cele doua gradini doresc sa pun intre 250-450 pomi aici ramane de vazut, mentionez ca gradinile fac parte din proprietatea mea, doresc sa ma ajutati cu sfaturi prietenesti. Mentionez ca nu imi este frica de munca traind la tara de cand ma stiu :D
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde marcelb » Joi Oct 30, 2014 9:57 pm

Felicitari in primul rand pentru initiativa! Ar fi bine sa apara cat mai multi oameni ca dumneavoastra dispusi sa investeasca bani si munca in terenurile agricole care stau in paragina!

Si eu am de cativa ani o mica livada, vreo 65 de pomi (meri, peri, pruni, piersici, caisi, ciresi, visini) iar anul acesta a fost primul an in care am recoltat din fiecare dintre acesti pomi. Am avut noroc sa fiu ajutat, atat la plantat cat si la intretinerea ulterioara, de un inginer pomicultor cu experienta, as ca incerc sa-ti redau cateva din sfaturile sale:
- incearca sa gasesti puietii la pepiniere locale pentru ca ar trebui sa aiba specii adaptate conditiilor noastre, spre deosebire de puietii comercializati de hypermarketuri care de regula sunt importati;
- grupeaza pomii dupa specie si talie. Deci pomii avand fructe cu seminte (meri, peri, gutui), apoi cei cu samburi (pruni, caisi, piersici, visini, ciresi), avand grija ca cei de talie mare (ciresi, nuci) sa nu-i umbreasca foarte mult pe cei mai maruntei;
- diversifica soiurile la fiecare specie, adica sa ai si ciresi timpurii si tarzii, la fel si la restul. Astfel nu doar ca vei avea fructe proaspete continuu, din mai si pana in toamna, dar eviti si sa fii aglomerat la un moment dat cu prea multe fructe sau sa ai an in care o specie nu produce nimic. De exemplu sunt ani in care un ger de primavara distruge toata recolta de cirese timpurii, dar ramai totusi cu cele mai tarzii.
- la plantat fa gropi de 50x50x50 si pune-le jos macar o lopata buna de gunoi de grajd. Daca ai o sursa de apa la indemana si poti sa-i uzi regulat si abundent (in perioadele de seceta) se vor dezvolta foarte bine. Eu in primii 2 ani i-am udat mai putin, apoi am instalat un sistem automat de irigare si in urmatorii 2 ani efectiv au "explodat".

Cam atat imi vine in minte pentru moment. Mult succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Sâm Noi 01, 2014 2:31 pm

Multumesc pentru sfat, am luat legatura cu o persoana care care are o pepiniera foarte cunoscuta in zona noastra, cerandu-i sfaturi, dansii ma vor indruma cu soiurile de pomi, smeura, mure, capsuni etc, oricum nu ma las pana nu fac ce mi-am propus, iar sfaturi accept de la oricine este dispus sa imi dea, sunt deschis sa ascult sfatul vostru, sunt incepator si am nevoie.Multumesc frumos pt sfaturi, daca va mai amintiti ceva nu ezitati sa imi ziceti :D
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde marcelb » Sâm Noi 01, 2014 6:51 pm

Pentru ca ai pomenit si de muri, si eu am achizitionat in urma cu 4 ani 2 muri fara tepi de la o pepiniera de langa Cluj (mi-au livrat prin curier) si s-a dovedit o idee foarte buna. Au o productivitate foarte buna, fructe mari si multe.
Ce vreau de fapt sa-ti spun in privinta murilor este ca se inmultesc foarte usor, deci din cativa butasi in 3-4 ani poti sa-i multiplici de cateva ori. Deci nu merita sa investesti in multi butasi, important este insa sa fie niste soiuri bune.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Sâm Noi 01, 2014 11:23 pm

Asta urmaresc sa iau doar soiuri bune, fie ca sunt pomi fie ca sunt muri sau zmeuri, de asta am luat legatura cu o pepiniera autorizata pt k doresc sa fac o treaba buna de la inceput, k copii mei sa aiba tot ce au nevoie de la ei din gradina/miniferma, doresc ca ei si inclusiv noi sa mancam sanatos k ne-am saturat sa luam toate otravurile altora, si pentru ce vream sa facem primim multe incurajari, desi mai sunt si asa numitele persoane sceptice/inteligente care zic ca e mult de munca si oricum din magazin cumperi numai sanatos. :geek: :o
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde mirelat » Dum Noi 02, 2014 7:15 pm

NU se compara un fruct cules din propria gradina/livada cu cele din piata si cu atat mai putin cu cele de la supermarket!
Chiar daca este mult de lucru cu intretinerea unei livezi, satisfactiile sunt pe masura! Mie imi plac la nebunie livezile taranesti, ca cea din imaginea de mai jos!

livada-taraneasca.jpg
Ultima oară modificat de mirelat pe Sâm Feb 07, 2015 12:47 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde greenday » Dum Noi 02, 2014 7:19 pm

Eu nu vreau nicidecum sa te descurajez, dimpotriva, dar oricat de mult ti-ai dori sa ai o livada fara chimicale trebuie sa fii realist si sa faci minimul de stropiri.
Altfel risti sa pierzi toata investitia!
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde doyna » Lun Feb 02, 2015 11:12 pm

Trebuie sa fii realist in primul rand si sa realizezi ca sunt multi mici producatori de acest gen pe piata care chiar daca fac ceva productie nu au cui sa o vanda... Eu zic sa testezi mai bine piata!
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde titi2015 » Mie Feb 04, 2015 8:18 am

Asa cum se vinde graul si floarea soarelui la marile fabrici, de ce nu s-ar vinde si fructele, la producatorii de gemuri, compoturi, siropuri etc?
Sau chiar catre cei care vand fructe uscate. Deci cum spunea si Doina, cauta mai intai clientii. Ce vrei tu sa vinzi, pana la urma, face parte din cosul de cumparaturi de baza, alimentele se vor vinde mereu, acum se pune accent pe produse eco. Daca dai din coate, vei gasi cui sa vinzi, productie sa fie - chit ca te apuci sa faci gemurile pe cont propriu :lol:
titi2015
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 22, 2014 7:53 pm

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Sâm Feb 07, 2015 10:28 am

Buna ziua, in primul rand nu fac aceste investitii ca sa vand ce produc deocamdata, ulterior urmeaza sa studiez piata, pana ajung pomii mei sa intre pe rod va mai dura vreo 3-4 ani, pana atunci tre sa imi fac certificat de producator etc, deocamdata ma bazez pe capsuni, zmeura, mure, inclusiv vinderea animalelor gen, porci, cutcani, rate si gaini, nu doresc sa fac avere doar sa mananc sanatos si ce ramane sa vand, vrem sa facem ceva frumos si placut in special pt copii nostri, mai ales ca detinem si ceva pamant care ne va ajuta, sunt constient de riscuri, dar nu imi e frica ca nu va merge, totul e sa ne dorim sa facem si vom reusi sunt convins, fiind contabil de meserie am calculat investitiile, cheltuielile, amortizarea investitilor si ulterior profitul, iar una peste alta se merita, vorba romanului nu risti nu castigi. Stima!
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Următorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron