Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde petrilaana » Sâm Feb 07, 2015 12:29 pm

katalin_84 scrie: ... nu doresc sa fac avere doar sa mananc sanatos si ce ramane sa vand, vrem sa facem ceva frumos si placut in special pt copii nostri ...


Felicitari si mult succes!

Cat mai multe astfel de initiative pot schimba mult imaginea Romaniei rurale, unde atatea terenuri sunt lasate in paragina iar proprietarii lor prefera sa traiasca din ajutoare sociale. Cu munca si tenacitate sunt convinsa ca puteti realiza o mica ferma superba, asa cum am vazut ca sunt in toata Europa. Imi plac in special gospodariile taranesti din Austria, nu ma satur de documentarele de la TV care le prezinta!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Sâm Feb 07, 2015 10:29 pm

Multumim frumos, sper din suflet sa fim cat mai multi in acest domeniu atat de frumos si cu atat de multe satisfactii.
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Sâm Mar 07, 2015 12:33 pm

Buna ziua, am reusit plantarea primilor 100 de pomi fructiferi, inclusiv nectarini, primilor 50 de arbusti fructieri( zmeur, mur, coacaz si goji), :D am scos prima productie de pui de casa 55 la numar, si am achizitionat 2 porci, urmeaza planatarea a inca 80 de pomi, si achizitionarea unei motosape pt lucrul in gradina, sper ca anul acesta pana la toamna sa reusesc urmatorul pas.
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde marcelb » Dum Mar 08, 2015 8:58 am

katalin_84 scrie:Buna ziua, am reusit plantarea primilor 100 de pomi fructiferi, inclusiv nectarini, primilor 50 de arbusti fructieri( zmeur, mur, coacaz si goji), :D am scos prima productie de pui de casa 55 la numar, si am achizitionat 2 porci, urmeaza planatarea a inca 80 de pomi, si achizitionarea unei motosape pt lucrul in gradina, sper ca anul acesta pana la toamna sa reusesc urmatorul pas.


Felicitari! Ma bucur ca ai reusit sa faci pasul de la vorbe la fapte!

Mult succes mai departe in extinderea fermei si sa ne mai povestesti din experientele traite!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Dum Mar 08, 2015 10:36 am

Doamne ajuta la toata lumea
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde ionucu » Lun Mar 30, 2015 10:13 am

Foate frumoasa ideea ta, insa trebuie sa tii cont de mai multe aspecte. Printre care unde va fi livrata productia, cine se va ocupa de toaletarea copacilor, stropirea, ingrijirea, saparea lor?
In care productie te vei incadra? In cea ecologica sau clasica?
ionucu
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 10:46 pm

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Lun Mar 30, 2015 1:07 pm

Stropirea, tunderea, udarea ( toaletarea pomilor) ma ocup eu, productia va fi eco deoarece am un copil si in al doilea rand nu doresc sa ma imbogatesc din asta, ce voi face daca nu am cui vinde productia ramasa? Rachie, dulceata, compot mai papa si porcii gasim variante de pierdut nu se va pierde nimic.
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Mie Ian 13, 2016 3:32 pm

Buna ziua, sunt din arad mi-am pus in gand sa plantez aprox 1200 mp de zmeura mai exact 2000 butasi compusi din mai multe soiuri, ei fiind deja comandati pentru toamna anului 2016, iar daca va merge mai am disponibili inca 7 ha teren care abia asteapta sa pun pe el ceva.
nu stiu exact daca pot sa ud prin picurare cu apa de la retea?
mentionez ca voi instala filtre speciale pentru impuritati
detin si pomi fructiferi 100 buc diverse soiuri care merg foarte bine fiind udati tot cu apa de la retea,
Astept rasp dvs
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde greenday » Joi Ian 21, 2016 10:20 am

katalin_84 scrie:Buna ziua, sunt din arad mi-am pus in gand sa plantez aprox 1200 mp de zmeura mai exact 2000 butasi compusi din mai multe soiuri, ei fiind deja comandati pentru toamna anului 2016, iar daca va merge mai am disponibili inca 7 ha teren care abia asteapta sa pun pe el ceva.
nu stiu exact daca pot sa ud prin picurare cu apa de la retea?
mentionez ca voi instala filtre speciale pentru impuritati
detin si pomi fructiferi 100 buc diverse soiuri care merg foarte bine fiind udati tot cu apa de la retea,
Astept rasp dvs


Nu ar trebui sa ai probleme, nu cred sa fie atat de chimicalizata apa de la retea, multa lume o foloseste in mod curent ca si apa de baut...

Problema este insa legata de costuri, mai ales ca platesti si apa consumata si canalizarea, chiar daca nu o evacuezi la canal. Nu ai posibilitatea sa faci un foraj? Mai ales ca uzi si livada si intentionezi sa te extinzi. E o investitie la inceput dar o amortizezi in timp.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Joi Ian 21, 2016 10:48 am

Am fantana, problema este ca la noi apa e de o foarte proasta calitate, ca sa am apa buna tebuie sa forez un put de peste 30 m adancime, put ce mar costa aprox 10000 de ron, iar eu in momentul de fata nu sunt dispus sa investesc atat de multi bani intrun put, voi face acest lucru cand voi avea cateva ha de zmeura ca sa am rentabilitate
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron