Paulownia

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Paulownia

Mesajde bunicaro » Vin Iul 19, 2013 10:41 am

In primavara am pus in gradina mea 2 plante de Paulownia si ma asteptam sa creasca un pic, caci am auzit ca in 3 ani creste si 20 de metri. Din pacate vad ca nu creste deloc si nu stiu din care motiv. Voi cunoasteti aceasta planta sau o cultivati careva?
bunicaro
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 11, 2012 10:34 am

Paulownia

Mesajde nelu » Mie Dec 11, 2013 9:14 pm

Vad ca despre acest arbore inca nu s-a discutat pe forum. Este un arbore numit si aluminiul cherestelei din cauza ca este foarte usor si rezistent in acelasi timp.

Principala calitate este insa cresterea sa rapida, dupa 8 ani se poate folosi ca si cherestea. Lemnul de calitate este cand arborele are 25 ani.

Cele mai cunoscute soiuri sunt paulownia tomantosa (flori roz-albe) si elongata (flori albe). Ambele rezista la clima noastra adica zona 5. Mai exista si alte soiuri a caror inmultire se face prin clonare (cotevisa de ex.)

Azi am pus la germinare seminte de paulownia elongata. O sa ma chinui putin cu plantutele pe timp de iarna dar la primavara in aprilie o sa am plante in ghiveci de 20 cm.
Fişiere ataşate
paulownia elongata 2.jpg
elongata
paulownia elongata 2.jpg (6.36 KiB) Vizualizat de 22403 ori
paulownia (1).JPG
tomentosa
paulownia (1).JPG (44.84 KiB) Vizualizat de 22403 ori
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: Paulownia

Mesajde csjency » Joi Mar 27, 2014 2:29 pm

De unde se pot procura semintele de Paulownia?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Paulownia

Mesajde ingrid » Vin Feb 06, 2015 2:16 pm

Buna ziua,
sper ca raspunsul meu sa nu fi venit prea tarziu. :shock:
In primul an arborele paulownia necesita o atentie deosebita,daca nu cunoasteti toate etepele este foarte greu sa reusiti sa cresteti acest arbore minune.
Paulowniaonline va vine in ajutor, accesand site-ul http://www.paulownia-online.ro
Sper ca v-am ajutat. O zi buna va doresc!
ingrid
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 30, 2011 2:23 pm

Re: Paulownia

Mesajde ingrid » Vin Feb 06, 2015 2:22 pm

Buna ziua,
Eu am cumparat seminte de paulownia de pe site-ul http://www.paulownia-online.ro.
Au un procent de 88-95% la germinare si o calitate superioara fata de cele contra facute.
Eu personal am reusit sa germinez cu ajutor din partea lor.
Sunt seriosi si prompti.
Mult succes!
ingrid
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 30, 2011 2:23 pm

Re: Paulownia

Mesajde nelu » Joi Oct 01, 2015 4:18 pm

Seminte se gasesc in multe locuri din Bucuresti. Anul trecut am reusit sa adun seminte de paulownia elongata (din Bucuresti) si acum am rasaduri de 50cm cu elongata. La anul vor creste peste 2 m facand taierea de jos in primavara. Asa arata florile.
Imagine
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: Paulownia

Mesajde marcelb » Joi Oct 01, 2015 7:44 pm

nelu scrie:Seminte se gasesc in multe locuri din Bucuresti. Anul trecut am reusit sa adun seminte de paulownia elongata (din Bucuresti) si acum am rasaduri de 50cm cu elongata. La anul vor creste peste 2 m facand taierea de jos in primavara. Asa arata florile.
Imagine


Citisem ca Paulownia este si un foarte bun arbore meliflor. Dar n-am crezut ca are chiar asa inflorescenta bogata. Ar trebui sa plantez si eu cativa, pentru albinele pe care le am in plan...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Paulownia

Mesajde Manisoa » Lun Oct 16, 2023 9:03 am

There are a variety of seed vendors in Bucharest. I gathered Paulownia elongata seeds (in Bucharest) last year, and this year I got 50cm elongata seedlings. The bottom will be chopped away in the spring of next year, making them 2 meters taller. These are the flowers that we see. baseball 9
Manisoa
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 13, 2023 8:40 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron