Plantare gutui in livada

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Plantare gutui in livada

Mesajde pollet_a » Mie Apr 10, 2013 8:32 pm

Bun gasit
Ginerele meu a cumparat astazi doi lastari de gutui. Vrea sa-i sadeasca in curtea din spatele vilei.
Se mai pot prinde , sau este cam tarziu ?
Daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc
O seara buna
Paula M.
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Plantare pomi fructiferi

Mesajde greenday » Vin Apr 12, 2013 12:08 am

pollet_a scrie:Bun gasit
Ginerele meu a cumparat astazi doi lastari de gutui. Vrea sa-i sadeasca in curtea din spatele vilei.
Se mai pot prinde , sau este cam tarziu ?
Daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc
O seara buna
Paula M.

Primavara aceasta a fost ploioasa si racoroasa, deci are toate sansele sa se prinda, mai ales ca gutuii nu sunt foarte pretentiosi. Dar sa-i ude tot la cateva zile, in perioada imediat urmatoare, mai ales daca nu mai ploua.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Plantare pomi fructiferi

Mesajde pollet_a » Vin Apr 12, 2013 9:56 pm

Bun seara
Multumesc mult. Chiar am sa vorbesc cu el. Sa stie ce sa faca.
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Gutui in livada.

Mesajde pollet_a » Mar Apr 16, 2013 8:18 pm

Bun gasit
Multumesc pentru sfaturi. Le-am transmis ginerelui meu. In legatura cu plantarea gutuilor.
Iti multumeste tare mult.
La fel si eu.
O seara buna
Paula M. :)
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Plantare gutui in livada

Mesajde inncristina » Mie Iul 10, 2013 10:40 am

Gutuiul are cerinte mari, in sensul ca necesita cultivarea numai in zonele cu veri calduroase si ierni blande, unde minima absoluta nu coboara sub -15°C. Gutuiul suporta mai bine caldura excesiva decat temperaturile scazute. In general, gutuiul este mai sensibil la temperaturile scazute decat marul si parul.
Rezistenta organelor de rod la temperaturi scazute de la -1,5oC in cazul florilor, pana la -2,2oC in cazul fructelor abia legate. Radacinile pot degera usor in iernile geroase, lipsite de zapada, datorita asezarii trasante situate mai aproape de suprafata solului, comparativ cu alte specii.
Temperaturi critice pentru sistemul radicular al gutuiului sunt cele de -12 -13°C care pot produce pieirea totala sau partiala a radacinilor subtiri, iar la -14°C poate degera intreg sistemul radicular. Mai rezistente sunt soiurile de gutui autohtone si soiurile de provenienta nordica create de J.V. Miciurin (Dulce ca piersica De Nord) care nu se gasesc astazi la noi in cultura.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori