Cultivare smochin

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Cultivare smochin

Mesajde mirelat » Mar Feb 22, 2011 9:42 pm

Ma tenteaza sa-mi plantez un smochin in gradina, dar imi e teama ca nu rezista la clima de la noi, si, din ofertele de pe net, vad ca nu e tocmai ieftin.
Aveti experienta cu smochinii? Trebuie protejati iarna, si daca da, cum procedati? Multumesc.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde mihaelar63 » Vin Feb 25, 2011 12:51 am

Uff!!! si pe4 mine m-ar tenta , poate ne raspunde cineva .
mihaelar63
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 21, 2009 12:00 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde Ramo Mona » Joi Mar 10, 2011 9:34 pm

O prietena de-a mea si-a cumparat o casa si in curte are si smochini, au niste fructe delicioase iar iarna nu am vazut sa faca ceva special pentru a-i proteja de frig, cred ca s-au adaptat destul de bine conditiilor de la noi, deoarece in fiecare an rodesc.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde mirelat » Vin Mar 11, 2011 8:52 pm

Inca o intrebare: smochinul se autopolenizeaza sau e nevoie sa am cel putin doi smochini?
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde marcelb » Sâm Mar 12, 2011 7:47 pm

Din cate stiu eu este suficient un singur smochin pentru polenizare. Maine primesc si eu doi vlastari, si saptamana viitoare ii plantez.
Inca nu am decis unde sa-i plantez, am inteles ca le trebuie un loc cat mai insorit, si, daca se poate, ferit de curentii de aer puternici.
Voi ce stiti, rodesc din primul an?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde Ramo Mona » Mar Mar 15, 2011 8:51 pm

Din cate stiu eu abia in cel de-al 3-lea an de la plantare incepe sa rodeasca si daca este cultivat intr-o zona cu climat mai bland rodeste de 2 ori pe an.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde Iulian Cureleanu » Sâm Mar 19, 2011 9:07 pm

Noi avem smochin ramas mostenire de la bunici, in zona Tg-Jiu. Daca iarna este mai grea, cum a fost in 2010 (-24 grade), partea supraterana degera si in anul acela nu mai face fructe, dar planta da lastari din radacina si nu are nimic. Daca iarna este blanda, face smochine incepand din august pana la prima bruma, foarte dulci, bune de dulceata, vin si chiar tuica am facut cand productia a fost prea mare. Pot sa spun ca aroma de tuica mai eleganta ca asta n-am mai intalnit si am facut si din kiwi, portocale, banane si passiflore pe langa stilurile clasice din struguri sau corcoduse. Planta este autofertila. Nu recomand protejarea pe timpul iernii decat in primii ani de la plantare, deoarece creste ca un copac si pana la urma se face atat de mare incat nu mai poate fi acoperita. Trebuie stiut ca in zona de SV a tarii este o clima mai blanda, cu influente mediteraneene, dar am vazut smochini productivi inclusiv in Arad, Bucuresti, Constanta, etc.
Iulian Cureleanu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 8:39 pm

Re: Cultivare smochin

Mesajde madalina25 » Dum Mar 20, 2011 9:09 pm

Verisoara mea are in curte smochin si merge foarte bine,nu sunt deloc probleme.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Cultivare smochin

Mesajde monik_m » Mar Mar 22, 2011 10:14 am

Buna, noi avem un smochin in curte ... cam de 2 ani a inceput sa faca si fructe ... din cate stiu eu nu are nevoie de prea multe ingrijiri : il udam periodic si pana acum nu i-am pus ingrasaminte. Singura problema(ca sa zic asa) este iarna, cand il acoperim cam pana la jumatate cu frunze uscate, ca sa-i tina cald. Il lasam asa cam pana la jumatatea lunii martie (saptamana trecuta am inlaturat frunzele).
monik_m
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:55 pm

Re: Cultivare smochin

Mesajde florin-zlt » Lun Apr 04, 2011 9:08 pm

Eu am in gradina smochin si merge foarte bine,nu e deloc pretentios,doar ca trebuie sa ai rabdare ca fructele se coc toamna foarte tarziu.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori