Plantare par

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

plantare par

Mesajde madalina25 » Lun Feb 07, 2011 6:25 pm

Buna ziua!as dori sa plantez un par.ma poate ajuta cineva? care este perioada si cum se face pt ca stiu ca este putin mai dificil.va multumesc.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: plantare par

Mesajde greenday » Lun Feb 07, 2011 8:58 pm

Plantarea se face in perioada cand pomul este in repaus vegetativ, adica sau toamna tarziu, sau primavara devreme, inainte sa dea mugurii.
Cum toamna ai ratat-o, ramane sa-l plantezi in februarie-martie, depinde si cum va fi vremea.
Cum il plantezi? Sapi o groapa de 50 cm diametrul, tot cam atat adancime, bine ar fi sa pui pe fundul gropii 2-3 lopeti de gunoi vechi de grajd.
Se fasoneaza radacinile pomului, in sensul ca se indeparteaza radacinile degradate (rupte, mucegaite), se raraesc radacinile laterale, se rasfireaza, se pastreaza radacinile centrale, viguroase, orientate in jos.
Intr-o galeata se prepara un amestec fluid de apa, pamant si balegar de vaca, in care se scufunda repetat radacinile pomului (operatia se numeste mocirlire). Se asigura astfel substante nutritive care vor stimula radacinile sa se dezvolte.
Se aseaza pomul pe centrul gropii, cu radacinile rasfirate, si se trage treptat pamant afanat peste radacini, avand grija ca acesta sa patrunda bine intre radacini.
Cand s-a umplut cam 2/3 din groapa se taseaza pamantul dinspre exterior spre interior pentru a asigura un contact cat mai bun intre radacini si pamant, se adauga 1-2 galeti de apa, apoi se continua umplerea gropii, realizand un mic musuroi in jurul tulpinei, pentru a-l proteja de posibile ingheturi tarzii.
Daca tulpina e firava, este indicat sa i se ataseze un tutore.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Plantare par

Mesajde anca29 » Dum Feb 13, 2011 10:44 pm

aceasta tehnica de plantare e valabila la toti pomii fructiferi?ms
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Re: Plantare par

Mesajde brusture2000 » Joi Feb 24, 2011 4:20 pm

ca sa faci amestecul pentru mociorlire, e destul de greu si inutil, pentru ca se prinde si fara. Important este sa calci pamantul cu piciorul si apoi sa uzi. Dupa ce ai udat, e bine sa astepti 30 minute dupa ce apa a intrat in sol si apoi sa acoperi cu pamant (daca misti pamantul ud prea devreme, se intareste puternic).
Un par se obtine usor altoind un pui de gutui (gutuii fac de obicei multi lastari la radacina si care pot fi luati pentru a fi altoiti) sau un mic gherghinar (paducel) luat din padure. Pentru altoire aveti nevoie doar de o lama de ras si o fasie de plastic. Cine vrea sa invete o metoda simpla de altoit, sa-mi scrie la adresa brusture2000@yahoo.com
brusture2000
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 24, 2011 3:44 pm

Re: Plantare par

Mesajde florina11 » Dum Mar 13, 2011 11:25 pm

Eu stiu ca se planteaza primavara.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron