Cum scap de cotofane si pasari daunatoare?

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Cum scap de cotofane si pasari daunatoare?

Mesajde muschu » Dum Aug 12, 2012 8:53 am

Va rog sa ma ajutati in legatura cu pasarile daunatoare din livada si vie.

Am plantat pomi fructiferi si vie care sunt acum pe rod, dar nu stiu daca voi ajunge sa gust ceva din fructe, caci cotofanele distrug tot.

Ce sa fac sa le indepartez?

:x
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Cum scap de cotofane si pasari daunatoare?

Mesajde marcelb » Dum Aug 12, 2012 10:13 am

Si eu am aceiasi problema, fazani, mierle si alte pasari imi mananca strugurii de indata ce incep sa se coaca.

Cred ca am gasit si solutia, si sper sa reusesc sa o aplic de anul viitor, si anume o plasa speciala antigrindina, care poate juca cu succes si rol de protectie impotriva pasarilor:
Plasa antigrindina Defender 2x50m

Ce am gasit eu are latimea de doar 2 metri, daca nu gasesc mai lata probabil va trebui sa imbin 2 astfel de plase.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum scap de cotofane si pasari daunatoare?

Mesajde gelu55 » Lun Sep 17, 2012 2:31 pm

E foarte simplu, sunt plase speciale contra păsări foarte ieftine, de exemplu 2m x 10m doar 10,42 ron cea mai mică sau 4m x 100 m doar 150 ron cea mai mare. În funcţie de mărimea grădinii le puteţi uni, astfel încat să nu mai intre nicio pasăre. Le găsiţi aici:

http://www.hortigala.ro/component/virtu ... gory_id=45
gelu55
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 17, 2012 2:21 pm

Re: Cum scap de cotofane si pasari daunatoare?

Mesajde AlexandruBM » Sâm Apr 14, 2018 11:41 pm

Salut,

Cea mai simpla metoda este sa iei un aparat cu ultrasunete si ai scapat de toate pasarile care fac stricaciuni in jurul casei, eu asa am scapat de ele.
asta este aparatul care il am eu http://onetopshop.ro/animal-away-plus-a ... antipasari

Sper ca am fost de ajutor
AlexandruBM
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 14, 2018 11:38 pm

Re: Cum scap de cotofane si pasari daunatoare?

Mesajde Melisa Anisia » Joi Aug 23, 2018 2:55 pm

Ai gasit o solutie eficienta?
Melisa Anisia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 24, 2018 2:28 pm


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori