Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde marcelb » Vin Ian 22, 2016 4:09 pm

katalin_84 scrie:Am fantana, problema este ca la noi apa e de o foarte proasta calitate, ca sa am apa buna tebuie sa forez un put de peste 30 m adancime, put ce mar costa aprox 10000 de ron, iar eu in momentul de fata nu sunt dispus sa investesc atat de multi bani intrun put, voi face acest lucru cand voi avea cateva ha de zmeura ca sa am rentabilitate


Este langa Timisoara o firma, deci aproape de tine, Comporsa, care foreaza (sau cel putin asa era cu vreo 5 ani in urma) mult mai ieftin decat zici tu. Pe mine m-a costat pe la 120 lei metrul liniar de foraj. Am forat la 68 de metri si nu am probleme cu apa, oricat ar fi seceta de mare.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde katalin_84 » Mie Apr 06, 2016 8:30 am

Revin cu vesti,
Intre timp am reusit sa comand 1500 butasi zmeur pentru o mica plantatie, sunt mai multe soiuri intradevar dar vreau sa vad care merg mai bine in zona noasatra si pe acel soi sa ma axez, am reusit sa achizitionez utilaje de care am nevoie si anume foreza,motocultor etc, am 130 de pomi fructiferi pe rod de care suntem foarte multumiti urmand ca in viitor sa mai extindem putin livada in functie de necesitate.Am si ceva goji, aronia doar pentru consum propriu, spre surpinderea mea am avut chiar si cateva mici comenzi pentru goji dar am fost nevoit sa le refuz ele fiind doar pentru consumul nostru.
Ma bucur ca merge treaba va spun sincer, munca este pe masura e adevarat abia astept sa ajung acasa sa intru in gradina unde ma relaxez dupa o zi de munca la birou.
Sa auzim numai de bine
katalin_84
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Oct 30, 2014 9:09 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde marcelb » Joi Apr 07, 2016 6:21 pm

Ma bucur ca esti multumit de investitia facuta. Intr-adevar, gradina poate fi un loc perfect de recreere dupa o zi de birou.

Iti sugerez sa pui si cateva tufe de coacaz si agris. Sunt fructe foarte sanatoase si iti asigura o varietate cat mai mare de fructe proaspete pentru familie.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Doresc sa investesc intr-o livada cu pomi

Mesajde miteamarian » Mar Apr 21, 2020 5:56 am

O investitie intr-o livada este una pe terpen lung dar care iti va aduce multe satisfactii. Foarte important sa te gandesti la ce pomi o sa plantezi in functie de zona. In anumite zone din Romania nu prea mai merg casii sau pirsicii. Iti recomand niste pomi usor de ingrijit si foarte important sa-i cumperi de la pepiniere autorizate si cu traditie.
Ar fi ideal daca ai investi si intr-un sistem de irigare prin picurare, nu este foarte scum si iti poate aduce numai beneficii pe termen lung.
Ex aici https://degradina.com/sistem-irigare-prin-picurare/

Mult succes in ceea ce faci !
In timpul liber dau cu sapa la https://degradina.com/
miteamarian
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 11, 2017 3:42 pm

Anterior

Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron