Pregatirea Zmeurului pentru iarna

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Pregatirea Zmeurului pentru iarna

Mesajde cirjabogdan » Joi Oct 20, 2011 1:35 pm

Ce pregatire se face la zmeur toamna, pentru a avea productie buna anul viitor?
cirjabogdan
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 14, 2011 9:55 pm

Re: Pregatirea Zmeurului pentru iarna

Mesajde muha_huma » Joi Oct 20, 2011 4:26 pm

Depinde ce vechime are zmeurul. Daca este dupa primul an de la plantare, ar trebui indepartata tulpina principala si pastrati 2 vlastari laterali, care se vor scurta in primavara la 1 m.
Daca zmeurul este mai vechi, dupa recoltarea fructelor, trebuie eliminate tulpinile vechi de 2 ani, care au rodit, si pastrati lastari din anul respectiv, care vor rodi anul urmator.
Primavara acesti lastari se scurteaza la 1,3 m.
Ca sa ai o recolta buna, este bine sa pui toamna tarziu si niste ingrasamant.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Pregatirea Zmeurului pentru iarna

Mesajde muschu » Vin Oct 21, 2011 4:14 pm

Si eu am plantat in primavara 5 fire de zmeur, cumparati din piata, dar doar unul s-a prins, cu toate ca aveau radacina frumoasa si i-am si udat in perioada de dupa plantare. :cry:
Nu vreau sa renunt, as vrea sa mai plantez cativa, sa nu astept cu anii pana se extinde unicul fir ramas. Credeti ca ar fi mai bine sa-i plantez de toamna?
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Pregatirea Zmeurului pentru iarna

Mesajde ovidiu123 » Lun Oct 24, 2011 9:32 am

Da, in perioada de toamna ( 15 octombie -1 decembrie - inainte de inghetul solului) este cel mai indicat sa plantati zmeurul (desi aici are importanta si zona din care sunteti, respectiv sa nu fie foarte rece peste iarna, deoarece exista riscul sa inghete radacinile, umiditatea solului, etc.).
Daca doriti va pot oferi zmeur din soiurile Heritage sau Vetel, cantitatea minima 25 buc.
ovidiu123
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:17 am


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron