Gradina din casa ta

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Gradina din casa ta

Mesajde hera » Dum Iun 03, 2012 7:03 pm

Pentru a crea o atmosfera linistitoare si armonioasa in casa plantele trebuie sa se potriveasca locului pe care il aveti disponibil. Iata cateva reguli generale care trebuie respectate:

Temperatura optima: 18 - 20 grade Celsius

Locul potrivit: ferit de curenti de aer, cu temperatura constanta, bine luminat si aerisit, ferit de trafic intens

Este interzisa: amplasarea plantelor in locurile apropiate surselor de caldura sau frig excesiv (spre exemplu in apropierea aparatului de aer conditionat, frigider, radiator etc)

Hol: sansivieria, aspidistra, dracena si filodendronul;

Sufragerie si birou: palmierul, setcreasea, trandafirul japonez, dracena, yucca, crinul de iarna si cala;

Bucatarie: rodul casei, potos, epipremnum, scandens filodendron;

Dormitor: aici este bine sa nu tii plante, dar daca doresti poti tine: violete, kalanchoe sau ciclame;

Baie: este un loc dificil pentru cresterea plantelor. Daca ai totusi un geam catre exterior, aerisire si lumina suficienta ziua (nu de la bec!) atunci aici poate fi fericita o feriga.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Gradina din casa ta

Mesajde mirelapoiana » Mie Sep 05, 2012 11:23 am

In balconul meu e un micut rai al zarzavaturilor! Am in jardiniere patrunjel, cimbru si leustean (am avut si ceapa verde)! E minunat sa ai zarzavat proaspat pentru ciorbita !:-)
mirelapoiana
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 8:16 pm

Re: Gradina din casa ta

Mesajde andu4bidden » Mie Noi 07, 2012 9:35 am

si eu am o mica "jungla" acasa. :)
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Gradina din casa ta

Mesajde CyleX4 » Vin Ian 11, 2013 11:58 am

Pe terasa bucatariei am amenajat o mica "orangerie" (vitrata) luminata si cu conditii excelente pentru dezvoltarea multor specii/varietati de plante de interior ... ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Gradina din casa ta

Mesajde petrilaana » Vin Ian 11, 2013 4:00 pm

Niculae Ana scrie:Pe terasa bucatariei am amenajat o mica "orangerie" (vitrata) luminata si cu conditii excelente pentru dezvoltarea multor specii/varietati de plante de interior ... ;)


Cred ca e foarte frumos la tine pe terasa. Si eu am visat mereu la o gradina interioara unde sa am si o masuta si 2 fotolii, sa ma pot relaxa iarna cu o cana de ceai fierbinte si o carte buna ...
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Gradina din casa ta

Mesajde CyleX4 » Vin Ian 18, 2013 7:15 pm

Sa iti amenajezi o mica oaza de "verde", nu e atat de greu precum pare. Fie ca stai la bloc sau la casa, totul e sa identifici ZONA in care sa "investesti" cativa bani, putina imaginatie si ... ceva mai multa dorinta!!
Ideal ar fi ca zona respectiva sa beneficieze de multa lumina si ventilatie naturala, sa nu fie expusa curentilor puternici de aer si nici luminii directe a soarelui (vara); in minim 5 mp poti aseza o masuta si 2 taburete (scaune, fotolii, perne s.a.) si poti lasa imaginatia sa-ti "dicteze" fel si fel de aranjamente florale.
Crede-ma, si numai cinci minute in acest mic rai, te vor face sa te simti minunat!!
Din experienta, locul cel mai placut ptr acest tip de amenajare, este una din laturile bucatariei (din pacate, nu a bucatariilor ff mici de bloc...); dar poti aranja o mica "oaza verde" si intr-un colt al sufrageriei .... :)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Gradina din casa ta

Mesajde Ramo Mona » Mar Iun 04, 2013 3:27 pm

Iata ce am eu in balcon :) (telina, leustean, patrunjel cret, patrunjel normal si asetpt sa vad ce rasare din cele 9 ghivece deocamdata a rasarit doar busuiocul si mararul astept sa vad ce noroc am si cu restul)
Fişiere ataşate
untitl.JPG
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Gradina din casa ta

Mesajde razadesoare » Joi Noi 07, 2013 12:40 pm

Si eu am patrunjel si marar la ghiveci. Am avut plantat si leustean dar recent mi-a spus o ruda ca nu e bine sa plantezi acasa pentru ca nu te mai mariti si l-am aruncat :D. Am cateva ghivece cu ardei kapia si ardei bulgaresti, cresc greu dar cresc, au inceput sa iasa cam 7 ardei kapia, sunt foarte mandra de ei.
razadesoare
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 07, 2013 12:02 pm

Re: Gradina din casa ta

Mesajde silvicap » Dum Noi 17, 2013 10:00 pm

Eu am ardei din acela mic si iute in ghiveci! Toata lumea vrea "sa-mi fure" ardeii cand vine in vizita! :lol:
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Gradina din casa ta

Mesajde mariana1969 » Mar Feb 25, 2014 11:38 pm

Multumesc pentru sfaturi. Nu am stiut ca poti tine o feriga in baie. Poate o sa incerc.
mariana1969
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Ian 26, 2014 2:40 pm


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori