aranjamente interioare cu ... bambusi

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde CyleX4 » Vin Mai 04, 2012 10:31 am

Astept sfaturi ref. diferite posibilitati de aranjamente interioare cu fire de bambusi; se pot dezvolta si in vase cu pamant?! ce tip de pamant necesita?!
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde simonaelena » Lun Mai 07, 2012 12:01 pm

Este vorba despre bambu adevarat, sau despre Lucky Bamboo, care este de fapt o varietate de dracaena?
Daca vorbim de bambusul norocos, acesta se dezvolta si in pamant, eu asa il am, insa apa balteste in ghiveciul in care se afla
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde segaldia » Lun Mai 07, 2012 3:28 pm

Si eu am 2 bambusi in ghiveci si lumea se mira de cat de mari mi-au crescut dat fiind ca sunt plante de apa si eu i-am crescut in pamant. Intrebarea mea este: cum pot sa stiu daca e bambus adevarat sau celalalt tip de care ziceati mai sus? Si cum ar trebui sa-i ingrijesc, in ce ar trebui sa-i tin oare? Eu ma gandeam sa tai planta bambusului mai batranel si sa o pun intr- o vaza ingusta si inalta in apa cu pietricele decorative albe, deoarece planta crescuta din tulpina bambusului e deja prea mare si se inclina inestetic. Alte pareri?
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde CyleX4 » Joi Mai 10, 2012 7:07 pm

cred ca discutam despre acelasi lucru?!
fire de bambus, care devolta radacini (mustacioare semilemnoase), de regula, in vaze cu apa...
as vrea sa stiu daca se pot dezvolta si ghivece cu pamant...
am vizionat niste instantanee, in care firele de bambus pareau a fi in vase cu pamant... si erau destl de inalte...
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde simonaelena » Mie Mai 16, 2012 10:25 am

Din experienta mea, da se poate cultiva si in pamant
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde CyleX4 » Dum Iun 17, 2012 5:06 pm

ok. o sa incerc sa plantez cateva fire de bambus in pamant.. va tin la curent ....
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde andu4bidden » Joi Aug 23, 2012 8:47 am

Eu in apa ii am si le merge foarte bine. Chiar ma intrebam daca nu pot sa-i pun in pamant. Voi incerca si eu asa.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde izabellab » Sâm Sep 22, 2012 1:11 pm

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Am un bambus - sau mai bina zis cred ca este varietatea de dracaena. In fine, l-am primit cadou si cica se numeste "bambusul fericirii". Am o mica problema cu el. Nu vrea sa mai creasca deloc ...este in stare latenta de mai bine de un an. Trebuie sa imi fac griji sau este ceva normal?
izabellab
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 13, 2012 10:40 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde CyleX4 » Dum Ian 27, 2013 2:58 pm

Este indicat sa pui bambusul intr-un vas decorativ, de preferinta transparent. Ai grija ca acesta sa nu fie foarte larg sau foarte inalt, ci potrivit pentru planta ta. Adauga in vas bilute de sticla colorate sau pietricele mici decorative. Bambusul prefera sa stea in apa si nu are neaparat nevoie de sol. Pietricelele decorative sau bilutele de sticla sustin bambusul drept si ii permit sa aiba acces total la apa.
Daca ai primit un bambus care este deja plantat intr-un ghiveci cu pamant, atunci lasa-l in acel loc. Nu uita insa, sa-i testezi in permanenta umiditatea. ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: aranjamente interioare cu ... bambusi

Mesajde andu4bidden » Joi Ian 31, 2013 8:39 pm

Izabella, asigura-te ca are apa tot timpul (improspateaza mereu), lumina, caldura cat de cat... in rest nu e pretentios. Bambusilor mei le merge foarte bine, cresc in continuu si nu cer prea multe de la mine :D .
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron