Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde mirelat » Mar Ian 31, 2012 6:44 pm

elishoru scrie:Mi s-a vestejit trandafirul japonez iar ficusului i-au cazut frunzele. Nu stiu ce as putea sa fac sa le salvez...


Probabil aerul a fost foarte cald in incapere si nu le-ai udat la timp. Trandafirul japonez isi revine de indata ce-l uzi, probabil ca si ficusul.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde elishoru » Mie Feb 01, 2012 1:04 pm

Sper sa isi revina cat mai repede. Cred ca am descoperit cauza caderii frunzelor la ficus...l-am avut intr-o camera unde se facea mult curent. Sper sa isi revina atat el cat si trandafirul.
elishoru
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 29, 2011 3:41 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde soricel » Vin Feb 03, 2012 4:03 pm

Florile trebuiesc iubite, afara de a le uda si ingriji. Poate nu crezi, dar asa este, sunt vii, la fel ca noi, pasarile, animalele, insectele.
soricel
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 31, 2012 7:48 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde elishoru » Dum Feb 05, 2012 4:47 pm

soricel scrie:Florile trebuiesc iubite, afara de a le uda si ingriji. Poate nu crezi, dar asa este, sunt vii, la fel ca noi, pasarile, animalele, insectele.

Draga mea, crede-ma imi iubesc foarte mult florile, altfel nu imi faceam griji pentru ele, sau, poate nu le luam sa le am in grija. :)
elishoru
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 29, 2011 3:41 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde karynna » Mar Feb 07, 2012 3:13 pm

Am in bucatarie o floare de aloe vera, vreau sa stiu de ce varfurile i se fac maro, si se usuca, pentru ca in rest e bine.
karynna
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 15, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde muschu » Mar Feb 07, 2012 8:14 pm

karynna scrie:Am in bucatarie o floare de aloe vera, vreau sa stiu de ce varfurile i se fac maro, si se usuca, pentru ca in rest e bine.


Si eu am doua aloe vera, dar le merge foarte bine.
Respect 2 reguli: lumina multa (sunt pozitionate pe pervazul ferestrelor) si udat cu moderatie, vara saptamanal, iarna la 2 - 3 saptamani, cam ca si la cactusi.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde karynna » Sâm Feb 11, 2012 11:03 pm

muschu scrie:
karynna scrie:Am in bucatarie o floare de aloe vera, vreau sa stiu de ce varfurile i se fac maro, si se usuca, pentru ca in rest e bine.


Si eu am doua aloe vera, dar le merge foarte bine.
Respect 2 reguli: lumina multa (sunt pozitionate pe pervazul ferestrelor) si udat cu moderatie, vara saptamanal, iarna la 2 - 3 saptamani, cam ca si la cactusi.



ei,a mea nu prea are lumină pentru ca sta undeva jos langa perete, poate sa fie si asta cauza, am sa incerc sa ii mut locul, multumesc de sfat. :D
karynna
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 15, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde biluta28 » Dum Feb 12, 2012 4:51 pm

elishoru scrie:Sper sa isi revina cat mai repede. Cred ca am descoperit cauza caderii frunzelor la ficus...l-am avut intr-o camera unde se facea mult curent. Sper sa isi revina atat el cat si trandafirul.

Ce iti mai fac florile? Trandafirul isi revine chiar daca ramane fara nicio frunza, am mai patit si eu si si-au revenit...important e sa-l uzi cu grija in continuare si sa-l tii la o temperatura medie pana se mai incalzeste afara...de asemenea sa aiba lumina suficienta....
Cat despre ficus, acestia sunt ff sensibili la curent si frig asa ca incerca sa il tii undeva cu temperatura constanta si unde nu adie curentul.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Charma » Lun Feb 13, 2012 1:10 am

nu sunt adepta florilor in casa sau cel putin nu in dormitoare. Dupa cate stiu este bine sa fie tinute in sufragerii, balcoane inchise. Daca aveti termopane si plecati in vacante este nevoie neaparat sa lasati macar o fereastra intredeschisa. Si cam atat stiu eu despre flori in casa:)..
Charma
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 13, 2012 12:44 am

Re: Florile de apartament

Mesajde luisha27 » Mie Feb 15, 2012 11:41 am

Buna!

Are cineva vreo idee cum pot reinvia un cactus, o planta numita in popor "plaman" si o planta(care din pacate nu stiu cum se numeste pentru ca nu o gasesc pe net pe nicaieri) de la ger? M-am mutat de curand, iar pentru 5-10 min florile au fost nevoite sa stea in ger de -10 - -15 grade. le am de vreo 2 ani si imi sunt tare dragi. Cactusul era cu cap rosu si tulpina verde, dar capul a inceput sa devina maro...:( Daca puteti ajutati-ma!
luisha27
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 12, 2011 4:22 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron