Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde paduremarcela » Joi Mar 08, 2012 4:53 pm

Poate imi da si mie cineva un sfat. Florile mele au facut niste musculite micute si le-am tratat cu o solutie de la chimicale dar cam degeaba. Poate stie cineva care poate fi cauza...
paduremarcela
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 04, 2012 11:33 am

Re: Florile de apartament

Mesajde karynna » Dum Mar 11, 2012 12:08 am

Sunt anumite musculite de care e foarte greu sa scapi, si eu am patit asa, si am incercat multe tratamente chimice, dar mai mult s-a distrus floarea,
karynna
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 15, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Iordache Veronica » Joi Apr 12, 2012 11:49 pm

Am in balcon un lamai altoit care are in aceasta perioada si lamai si flori. De cateva zile am sesizat ca are furnici pe el. Ce solutii imi puteti da? Multumesc!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde crespo » Lun Apr 23, 2012 9:55 pm

@Iordache Veronica
Ei mi-am cumparat de la farmacia veterinara un plic cu otrava pentru furnici. Nu mai stiu cum ii zice ca am aruncat ambalajul. Stiu ca a costat 6 lei, e un praf alb care actioneaza ca o bariera impotriva furnicilor. A functionat.
crespo
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 04, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde loomy_dee » Vin Iul 13, 2012 12:18 pm

Si mie imi plac foarte mult florile, am o Lacrima Maicii Domnului(nu stiu denumirea "oficiala") care nu mi-a inflorit niciodata, desi o am de ani de zile. Nu mai stiu ce i-as putea face.....
loomy_dee
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 07, 2012 8:54 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde gabydo55 » Mie Iul 18, 2012 8:40 am

Imi plac mult florile de apartament, mi-au placut intotdeauna, dar spatiul restrans ma impiedica sa achizitionez cate as dori. Totusi am cateva frumoase - violete de Parma, ficus, begonii, craciunel, spathiphylium etc. Sper sa am vreodata posibilitatea sa ma pot bucura de florile pe care mi le doresc.
Va doresc o vara minunata cu multe flori inflorite sa va bucure viata.
gabydo55
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde pollet_a » Mie Iul 25, 2012 10:32 pm

Bun gasit
Imi plac foarte mult florile. Sufar ca nu pot avea si eu, le-as pune pe balcon, mi-as face o adevarata gradina.
Balconul meu nu este inchis, iar din cauza unor porumbei, de ani de zile ma chinui. Sper ca spre sfarsitul anului , asa ni s-a promis, sa avem parte de o reabilitare a blocului si atunci balconul va fi si el inchis. In casa nu pot sa pun flori, este cam mic apartamentul. :)
O seara buna, tuturor.
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde CyleX4 » Mie Sep 12, 2012 6:35 pm

daca esti atenta, plantele iti vor spune chiar ele ce nevoi au ... cand frunzele sunt ingalbenite - au nevoie de apa sau trebuie ferite de bataia directa a soarelui, daca plantele cresc prea repede in inaltime (se lungesc), inseamna ca au nevoie de mai multa lumina ... s.a....
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde trixyy » Lun Oct 22, 2012 3:41 pm

Plantele confera camerei personalitate, un aer cald si primitor. Inainte de a avea copii, apartamentul meu era plin cu plante, in special din cele exotice, cu flori si frunze incredibil de frumoase. Apoi, incetul cu incetul, le-am pierdut... nu mai aveam timp pentru ele, erau un pericol pentru copii prin toxicitatea lor (daca ar fi fost ingerate), doctorul alergolog m-a sfatuit sa scap de ele... le-am dat prietenilor...
Acum nu mai am nicio planta, in schimb, am 2 copii minunati!
trixyy
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 15, 2012 10:03 am

Re: Florile de apartament

Mesajde daroxi » Mar Oct 23, 2012 8:14 am

trixyy scrie:Acum nu mai am nicio planta, in schimb, am 2 copii minunati!


Poate incet incet daca mai cresc copii o sa poti sa ai din nou si 2 copii minunati si plante minunate. :)
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron