Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde Iordache Veronica » Sâm Iun 04, 2011 3:12 pm

Si mie imi plac f mult . Am violetele de Parma care sunt sufletul meu, o Yucca( am adus-o direct din Italia; tocmai fusese curatat un copac si am zis sa incerc sa vad d se prinde, si s-a prins), un ficus care mai are un picut si e cat balconul si un lamai altoit care ne da lamai pe toata perioada anului si cu care ne mandrim. Abia astept sa ma mut la casa!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde Ramo Mona » Vin Iun 24, 2011 9:05 pm

E bine daca florile sunt sanatoase si frumoase chiar daca nu le acorzi o atentie deosebita dar din pacate de multe ori apar si asa numitii "musafir" (paduchii) care le supara, le mananca si te lasa fara ele. Eu zic sa le acorzi putin mai multa atentie pentru ca altfel s-ar putea sa ai surprize neplacute si din florile frumoase pe care le ai acum sa te trezesti ca mai ramai doar cu ghivecele:P.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Ramo Mona » Vin Iun 24, 2011 9:05 pm

E bine daca florile sunt sanatoase si frumoase chiar daca nu le acorzi o atentie deosebita dar din pacate de multe ori apar si asa numitii "musafiri" (paduchii) care le supara, le mananca si te lasa fara ele. Eu zic sa le acorzi putin mai multa atentie pentru ca altfel s-ar putea sa ai surprize neplacute si din florile frumoase pe care le ai acum sa te trezesti ca mai ramai doar cu ghivecele:P.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Vin Iul 08, 2011 9:03 pm

am 4 begonii pe care le-am plantat la interval diferit de timp, cam o saptamana diferenta. Dar au ajuns toate cam de aceeasi dimensiune, insa nu fac flori...
Stie cineva de ce? ce ar trebui sa fac? dupa cat timp de la rasarire fac muguri si infloresc?
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Mie Aug 10, 2011 11:09 pm

Au inflorit, insa numai dupa ce le-am scos afara pe terasa la semiumbra si caldura.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde mirelat » Joi Aug 11, 2011 12:21 am

HAYAT scrie:Au inflorit, insa numai dupa ce le-am scos afara pe terasa la semiumbra si caldura.

Ma bucur ca ti-au inflorit pana la urma begoniile.
Vezi, fiecare planta are particularitatile ei, pe care le invatam experimentand, citind prin carti sau, mai nou, din experientele celorlalti forumisti ...
Cred ca la anul imi pun si eu cateva begonii.:)
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde ecaty » Sâm Aug 13, 2011 8:52 pm

Am si eu o violeta de Parma dar nu stiu ce se intampla cu ea ca de cateva zile au inceput sa se topeasca frunzele din centrul florii si au ramas doar cateva pe marginea ghiveciului. Nici de inflorit nu a mai inflorit de cand am cumparat-o.
ecaty
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:19 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde Iordache Veronica » Dum Aug 14, 2011 3:37 pm

Am o yucca care mai are un picut si nu mai incape pe inaltime in balcon. Stie careva care sunt pasii pe care ar trebui sa-i fac? Am vazut in magazine ca sunt taiate tupinile si pusa un fel de cearasau ceva de genul, dupa care apar puisori.Cine ma ajuta?
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde Iordache Veronica » Mar Aug 16, 2011 11:56 pm

ecaty scrie:Am si eu o violeta de Parma dar nu stiu ce se intampla cu ea ca de cateva zile au inceput sa se topeasca frunzele din centrul florii si au ramas doar cateva pe marginea ghiveciului. Nici de inflorit nu a mai inflorit de cand am cumparat-o.

S-ar putea sa o pierzi iar cauza s-ar putea sa fie excesul de apa sau udatul florii pe frunze si tulpina. Parma se uda la radacina. Eu pun apa in farfuria in care tin ghiveciul.Sfatul meu e sa rupi cateva frunze din cele sanatoase si sa le pui o parte in pamant in alt ghiveci , o parte in vas cu apa sa faca mustati. Succes!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde HAYAT » Joi Aug 18, 2011 2:52 pm

dracena mea moare! de ce? ce nu ii prieste ca din punctul meu de vedere i-am oferit toate conditiile, inclusiv solutie hranitoare!... i se usuca tulpina pe interior si ii putrezeste radacina. Nu am udat-o foarte des, nu cred ca asta sa fie motivul.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori