Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde daroxi » Mie Feb 15, 2012 2:57 pm

luisha27 scrie:Buna!

Are cineva vreo idee cum pot reinvia un cactus, o planta numita in popor "plaman" si o planta(care din pacate nu stiu cum se numeste pentru ca nu o gasesc pe net pe nicaieri) de la ger? M-am mutat de curand, iar pentru 5-10 min florile au fost nevoite sa stea in ger de -10 - -15 grade. le am de vreo 2 ani si imi sunt tare dragi. Cactusul era cu cap rosu si tulpina verde, dar capul a inceput sa devina maro...:( Daca puteti ajutati-ma!



Daca au stat doar vreo 10 min in ger poate ca totusi nu au fost in totalitate afectate. Eu sper sa-si revina.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde alinaaura » Mar Feb 21, 2012 4:21 pm

este foarte posibil ca plamanul sa lastareasca chiar daca acum zici ca e palit tine-l la caldura ca poate lastareste la mine a lastarit
alinaaura
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 21, 2012 4:11 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde doinamicu2010 » Mie Feb 22, 2012 1:04 pm

si eu am probleme...parca florile nu ma iubesc....insa cred ca gresesc eu cu ceva..
doinamicu2010
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:54 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde luisha27 » Mie Feb 22, 2012 2:01 pm

alinaaura scrie:este foarte posibil ca plamanul sa lastareasca chiar daca acum zici ca e palit tine-l la caldura ca poate lastareste la mine a lastarit

Da, intr-adevar a lastarit....nu-mi vine sa cred, isi revine sunt asa bucuroasa!!! din pacate cactusul meu rosu a murit:(...

_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me
luisha27
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 12, 2011 4:22 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde LUPOIUANDREEA » Mie Feb 22, 2012 3:11 pm

si eu uit deseori sa ud florile de pe balcon, insa pana acum nu mi s-au ofilit...adica le mai cade cate o frunza, dar atat...cred ca pe langa dragoste, e vorba si de putin noroc!
LUPOIUANDREEA
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 19, 2011 9:54 am

Re: Florile de apartament

Mesajde andu4bidden » Joi Feb 23, 2012 10:35 am

Prietenul meu are foarte multa grija de flori, chiar mai multa decat mine; el se ocupa cu udatul, cu ingrijirea lor. Avem insa o problema...motanului ii cam place sa le rontaie si se suie chiar si pe politele aflate la inaltime...:)
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde iulicom » Joi Mar 01, 2012 9:31 pm

Sotia mea este innebunita dupa flori! Unde mergem - trebuie sa cumpere intai flori! In casa sunt numai flori! Se documenteaza pe net despre fiecare, stie pentru fiecare ce ii "place"!
Flori, flori, flori!!!
iulicom
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 02, 2011 9:39 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Magda71 » Vin Mar 02, 2012 1:06 pm

Imi place sa am flori in apartament si consider ca am o mini gradina botanica. Am flori in balcon dar si in sufragerie, plante decorative. In balcon am yucca, violete, iedera, muscate, cactusi pitici.
Magda71
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 24, 2012 10:19 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Iguana » Mar Mar 06, 2012 7:23 pm

Mai are cineva lacramioare in ghiveci? Eu le-am transplantat anul trecut din gradina si anul acesta au iesit, dar cam firave, si nu prea dau semne ca ar vrea sa si infloreasca. Oare anul asta e "de acomodare cu casa" si sa nu ma astept la flori? :(
Iguana
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 11:11 am

Re: Florile de apartament

Mesajde florentinab » Mar Mar 06, 2012 8:38 pm

Puneti ingrasamant pentru plante cu flori. Succes!
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron