Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Florile de apartament

Mesajde daroxi » Vin Feb 18, 2011 4:07 pm

Am primit acum 3 ani de 8 martie un anthurium in ghiveci. De atunci a fost inflorita tot timpul. Nu a fost nici macar o zi in care sa nu aiba flori. A si crescut, este foarte bogata, cred ca ar trebui sa o mut intr-un ghiveci mai mare. Cu toate ca am cunostinte care au zis ca anthuriumul e cam ciudat, mie mi se pare o floare foarte frumoasa, si frunzele fiind lucioase. Stiu ca i se mai zice si Pasarea Flamingo datorita asemanarii formei si culorii cu pasarea respectiva.
Si cu toate ca citisem ca nu trebuie tinuta direct in bataia razelor soarelui, la mine sta in geam cu orientare estica deci pana la pe 12,30 cam bate soarele pe ea. Ii merge insa foarte bine.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde catalinescu » Sâm Feb 19, 2011 3:44 pm

As dori sa cumpar cateva plante de apartament si nu stiu care 'iubesc' mai putin lumina...precizez ca lumina soarelui se simte prezenta doar 2 ore in sezonul cald, in restul timpului neavand lumina suficienta pentru a putea tine plante sau flori mai putin pretentioase din acest punct de vedere. Ce ma sfatuiti in acest sens?
catalinescu
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde ankamario » Sâm Feb 19, 2011 6:17 pm

Si eu am foarte multe ghivece cu flori. In general le merge bine. Si e foarte adevarat ca florile simt dragostea celor care le ingrijesc! Eu nu le iubesc...le ador!
ankamario
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde ralu2883 » Sâm Feb 26, 2011 3:48 am

Am cateva flori de apartament, un anturium, cateva violete de parma, carora le merge destul de bine , le ud la cateva zile dar problema este ca in timpul iernii, acum cnd temperaturile sunt mai scazute afara, aerisind camera cateva minute pe zi, se creeaza un fel de condens care le afecteaza pamantul.Adica prinde un fel de mucegai. Care sa fie solutia tratarii acestuia? am schimbat pamantul la 3-4 luni dar degeaba...
ralu2883
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 3:39 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Ramo Mona » Mie Mar 02, 2011 5:28 pm

Florile infrumuseteaza locuinta. Cred ca atunci cand avem flori in casa ar trebui sa ne informam putin in privinta conditiilor prielnice pentru ca acestea sa ramana mereu frumoase.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Florile de apartament

Mesajde helene » Joi Mar 03, 2011 8:56 pm

ador florile de apartament! am achizitionat foarte multe carti ca sa ma ajute sa le ingrijesc incat sa simta cat le iubesc1 am vizotat pagina acestui sait mereu dar fara sa-mi fac cont iar acm regret ca nu am facut cont de mult ca acm sa am mai multe sanse de castig!luati sfaturi din acest sait si veti avea o casa frumoasa,asa cum ati visat!
helene
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 03, 2011 8:36 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde PaulaGab » Vin Mar 04, 2011 1:30 pm

As vrea sa le intreb pe ,,muschu'' si ,,mirelat'' daca planta Maranta variegata se gaseste in florarii. Am cautat informatii si pe Google dar nu am gasit mare lucru, nici macar alta denumire, uzuala. Am o cunostinta care are sere si cultiva flori si o sa ma interesez si la ea.
PaulaGab
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde albinuta_eu » Vin Mar 04, 2011 1:34 pm

Imagineaza-ti cum ar fi sa iti savurezi cafeaua de dimineata intr-un mediu verde populat de flori multicolore. Asezat pe un scaun mic, dar comod, citind ziarul asezat pe fosta masuta de cafea, admiri plantele suspendate si micii arbusti pe care i-ai plantat.
albinuta_eu
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde albinuta_eu » Vin Mar 04, 2011 1:35 pm

Plantele curgatoare potrivite pentru balcon sunt: muscatele, petunia, cercelusii, begonia curgatoare (cele mai frumoase sunt probabil cele cu flori batute) si bucuria-casei.
albinuta_eu
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde Valentina48 » Mie Mar 09, 2011 2:37 pm

Am primit cadou un trandafir de ghiveci care avea cred vreo zece flori inflorite.
S-a mentinut bine cit a fost inflorit, dar dupa ce au cazut florile a facut un fel de paianjen.
L-am stropit cu fel de fel de solutii pe care mi le-a dat cineva care stia despre ce daunator este vorba.
Ii cazuse toate frunzele si am crezut ca a murit dar imediat apareau frunzulite noi si chiar a mai facut si o floricica mica.
M-am gindit atunci ca l-am scapat dar in foarte scurt timp nu am avut ce sa-i mai fac si chiar s-a uscat de tot.
Mi-a parut foarte rau pentru ca imi plac trandafirii si as fi dorit sa am in apartament dar m-am dezamagit total.
Ce-i drept ca nu ma pricep foarte bine la flori dar totusi am in apartament si la servici flori destul de frumoase.
Poate ma invata cineva un truc pentru a pastra aceste flori asa cum sunt cind le cumperi.
Valentina48
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 09, 2011 12:27 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron