Ingrijire gardenia

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

ingrijire gardenia

Mesajde glpopa » Vin Ian 28, 2011 9:44 pm

Am cumparat de 1an un ghiveci de gardenia mai mica,ulterior a trebuit sa o despart pt. ca era prea deasa si nu se dezvolta bine ,iar acum de cind am dus-o in casa pe timpul iernii cind se contureaza un boboc in scurt timp cade.As dori sa-mi spuna cineva cum sa o ingrijesc si ce sa fac sa infloreasca frumos.Multumesc
glpopa

Re: ingrijire gardenia

Mesajde greenday » Sâm Ian 29, 2011 12:22 am

Gardenia este o planta foarte delicata, care necesita o ingrijire atenta. Trebuie sa ai grija sa aiba suficienta lumina si umiditate, fara a o expune la soare direct si curenti de aer.
Incearca sa-i aplici lunar fertilizator lichid, ajuta mult in perioada de inflorire. Bafta!
greenday

Re: Ingrijire gardenia

Mesajde angyciobanu » Mar Mar 08, 2011 11:38 pm

Gardenia nu trebuie s-o mutati. Trebuie sa stea mereu in acelasi loc. Este superba dar pretentioasa.
angyciobanu

Mesajde dana_2na » Joi Oct 06, 2011 1:22 pm

Buna ziua,

am si eu o gardenie de vreo 2 ani; iarna sta in casa, dar, fiind cam fara lumina si prea cald, nu poate sa se dezvolte prea mult si sa aibe si flori....
vara, insa, am scos-o afara, in soare si aer liber: s-a triplat ca marime, a inflorit (dar nu prea multe), acum a trebuit sa o bag iar in casa; are cativa boboci dar se usuca brusc.ce sa ii fac? i-am pus si ingrasaminte pt. plante cu flori, dar nu vad sa ii poata tine. as fi vrut sa o tund dar nu pot din cauza bobocilor. sa o mai separ si in alte ghivece? o fi prea deasa? aglomerata?
multumesc si astept raspuns, o zi buna
Doina
dana_2na

Mesajde florentinab » Joi Apr 04, 2013 4:09 pm

Eu am o gardenie de cativa ani si e foarte chinuita. Mereu ii schimb locul. Adevarul e ca e plina de boboci mereu, dar nu prea am parte de flori.
florentinab

Înapoi la Gradina din casa