Cum sa ingrijesti orhideele

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde Ana-Maria Balan » Lun Mar 05, 2012 9:47 am

In incercarea de a gasi cele mai bune metode de ingrijire a orhideelor mele dragi, am descoperit articolul de mai jos:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... -orhideele

Sper sa va fie de folos!
Ana-Maria Balan
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 05, 2012 9:16 am

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde mirelat » Lun Mar 05, 2012 11:39 am

Sfaturile despre ingrijirea orhideelor sunt mai mult decat bine venite acum, in prag de 8 Martie.
In orice florarie gasesti orhidee, asa ca sunt sanse ca barbatii din viata noastra sa ne rasfete cu un astfel de cadou.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde ninutza » Mie Apr 25, 2012 3:55 pm

Buna, am primit si eu de 8 martie o orhidee foarte frumoasa...toata era plina de flori...dar dupa cateva zile am observat ca florile se usuca desi am respectat conditiile de amplasare si udare, in plus am observat ca acuma radacinile se usuca si ghiveciul devine foarte usor...
Poate cineva sa ma ajute cu un sfat? de doua zile i-am schimbat si scoarta din ghiveci...
ninutza
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 25, 2012 3:45 pm

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde simonaelena » Mie Apr 25, 2012 9:34 pm

In primul rand e bine sa ne spui ce fel de orhidee ai achizitionat. Din punctul meu de vedere cel mai usor de ingrijit sunt orhideele phalaenopsis, celelalte sunt ceva mai pretentioase.
In general, orhideele desi iubesc umiditatea in aer, nu agreeaza prea multa umezeala la radacini. Eu las radacinile din ghiveci sa devina argintii, apoi ud planta prin scufundare, las ghiveciul asa sa se imbine bine substratul cu apa, apoi il pun sa se scurga. De regula fac operatiunea aceasta odata pe saptamana si am plante foarte frumoase.
Nu uita sa utilizezi si ingrasamint special pentru orhidee.

Succes!
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde kindervoice » Joi Apr 26, 2012 8:12 am

De la o florarie am primit un sfat cu privire la ingrijirea orhideelor!...mi s-a parut putin ciudat dar n-am ezitat sa-l pun in practica! Se dizolva anticonceptional(o pastila) intr-un litru de apa si se foloseste pentru udarea orhideelor!......doamna de la florarie mi-a spus : in 6 saptamani va fi plina de flori......astept....au trecut doar 2!voi ce parere aveti?
kindervoice
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 26, 2012 7:50 am

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde segaldia » Lun Mai 07, 2012 3:31 pm

:lol: foarte interesant sfatul, dar recunosc, ma tenteaza sa incerc :D
segaldia
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 25, 2011 12:01 pm

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde Mihaela-Cristina » Lun Iun 18, 2012 5:14 pm

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati am doua orhidee phalaenopsis, una cumparata din florarie , iar cealalta salvata de la o prietena care a vrut sa o arunce pt ca nu mai avea flori ( mi-a fost mila si am luat-o ). Orhideele le tin pe pervaz nu stiu daca este bine am citit multe pareri si nu stiu ce sa mai cred, lumina au toata ziua iar dupa ora 17 bate si soarele in geam dar pot trage storul si as rezolva problema soarelui. Cea cumparata de mine este ok stiu cum se uda dar pe frunze are cateva pete de un verde mai deschis este ok? Cea pe care incerc sa o salvez arata bine la frunze dar din pacate a avut radacinile putrezite ( a fost udata prea mult), i-am schimbat pamantul cu unul special pt orhidee dar nu i-a mai ramas decat o singura radacina mai bunicica, dar nici de aceea nu sunt sigura, exista sanse sa o salvez? Multumesc pentru raspuns
Mihaela-Cristina
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 18, 2012 4:57 pm

Re: Cum sa ingrijesti orhideele

Mesajde andu4bidden » Mie Sep 05, 2012 10:29 am

Am avut o orhidee care a stat inflorita aproape un an!
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron