Aloe vera - efecte binefacatoare

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde FELICIA70 » Mie Feb 29, 2012 12:04 am

Am o planta de aloe vera. Se inmulteste foarte repede. Doresc sa impartasesc mirarea mea in legatura cu efectele binefacatoare ale ei. N-am crezut nicioata in leacurile babesti, insa zeama plantei de aloe vera face minuni: mi-a vindecat un deget infectat, peste noapte.
FELICIA70
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:13 am

Re: Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde petrilaana » Mie Feb 29, 2012 8:59 am

Intradevar, aloe vera este foarte eficienta in infectii cutanate. Pe mine m-a ajutat cu ani in urma sa scap de un furuncul care ma chinuia.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Mie Mar 07, 2012 12:35 am

Aloe Vera este una dintre sursele (bine cunoscute) naturale vegetale de vitamina B12 si contine multe minerale vitale in procesul de crestere si in functionarea sanatoasa a tuturor organelor corpului. Numeroasele studii care s-au facut la nivel mondial au aratat faptul ca Aloe Vera este un tonic general pentru sistemul imunitar.
Aloe Vera contine:

proteine
magneziu
zinc
Vitamina A, Vitamina B12 si Vitamina E,
acizi grasi esentiali
Vitamina C care ajuta la mentinerea tonusului vaselor de sange si imbunatateste circulatia si este esentiala in sanatatea glandei suprarenale care ne sustine organismul in momentele de stres
aminoacizii care sunt lanturi de atomi care construiesc proteinele din corpul nostru
enzimele care sunt elemente esentiale vietii in fiecare atom organic si molecula, revigoreaza tesuturile imbatranite si mentine pielea sanatoasa
Germaniu care este un mineral care are efecte terapeutice benefice pentru: imunodeficienta, durere, tulburari cardiace, circulatorii si probleme ale ochilor.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Joi Mar 08, 2012 11:46 pm

Aloe Vera accelereaza si normalizeaza metabolismul, regenereaza vilozitatile intestinale si detoxifica organismul. In plus, planta are efect antiseptic, dezinfectant, antiinflamator si poate chiar stimula regenerarea celulara. Prin efectele benefice, ea asigura combaterea numeroaselor probleme de sanatate si este capabila sa vindece si sa amelioreze multe boli si anomalii. Aloe Vera hraneste, detoxifica, normalizeaza tractul digestiv si favorizeaza absorbtia alimentelor. Traversand organismul, echilibreaza starea generala.

Datorita compozitiei sale naturale, vegetale, Aloe Vera tine corpul intr-o stare fiziologica sanatoasa, creeaza organismului posibilitatea de a se regenera. Prin intarirea sistemului imunitar, are un efect preventiv durabil asupra organismului, acesta fiind capabil sa valorifice cele 240 de substante active, conform necesitatilor sale.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde Crisulici » Sâm Apr 07, 2012 9:52 am

Buna tuturor! Am o curiozitate: a reusit cineva sa pastreze sucul plantei aloe vera un timp mai indelungat? Stiu ca acesta isi pastreaza proprietatile atunci cand este proaspat stors din planta .
Crisulici
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 9:20 am

Re: Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde angelicadoina » Mie Mai 09, 2012 2:05 pm

Aloe Vera accelereaza si normalizeaza metabolismul, regenereaza vilozitatile intestinale si detoxifica organismul. In plus, planta are efect antiseptic, dezinfectant, antiinflamator si poate chiar stimula regenerarea celulara. Prin efectele benefice, ea asigura combaterea numeroaselor probleme de sanatate si este capabila sa vindece si sa amelioreze multe boli si anomalii. Aloe Vera hraneste, detoxifica, normalizeaza tractul digestiv si favorizeaza absorbtia alimentelor. Traversand organismul, echilibreaza starea generala.

Datorita compozitiei sale naturale, vegetale, Aloe Vera tine corpul intr-o stare fiziologica sanatoasa, creeaza organismului posibilitatea de a se regenera. Prin intarirea sistemului imunitar, are un efect preventiv durabil asupra organismului, acesta fiind capabil sa valorifice cele 240 de substante active, conform necesitatilor sale.
angelicadoina
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 09, 2012 1:08 pm

Re: Aloe vera - efecte binefacatoare

Mesajde andu4bidden » Lun Oct 29, 2012 9:31 am

Beti zilnic o bautura preparata din aloe vera si veti fi mai sanatosi! Intr-o sticla de 500 ml cu apa puneti 5 lingurite de extract de aloe.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori