craciunite

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: craciunite

Mesajde andu4bidden » Lun Sep 24, 2012 6:53 pm

Craciunita mea doar iarna a inflorit. Am avut si o Schlumbergera dar din pacate mi s-a uscat...Si era asa frumoasa!
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: craciunite

Mesajde simonaelena » Mar Oct 30, 2012 10:26 am

Ar trebui sa facem diferenta intre cele doua "Craciunite"
Una este Poinsettia sau Steaua Craciunului, iar cealalata este Schlumbergera, care este inrudita cu cactusii

Steaua Craciunului are nevoie de 14 ore de intuneric/zi ca sa infloreasca, in timp ce schlumbergera poate fi "pacalita" daca este tinuta cateva zile la racoare, apoi mutata la caldura va face flori, indiferent de perioada din an cand aplicam tratamentul
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: craciunite

Mesajde lady_a » Mar Noi 06, 2012 3:36 pm

Am o craciunita de mai bine de 7 ani,si infloreste o data pe an chiar in preajma Craciunului! Iubeste lumina si caldura.Face niste flori superbe!!! :P
lady_a
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 25, 2012 2:29 pm

Re: craciunite

Mesajde lady_a » Mar Noi 06, 2012 3:40 pm

AdinaPa scrie:Buna! O prietena m-a sfatuit sa tund Craciunita pentru ca in acest fel va creste mai frumoasa. Intre timp i-au cazut toate frunzele si au aparut pe crengute niste pete albe, lanoase... E ceva normal sa se intample acest lucru sau tunsul a fost cauza :( ?

Eu am o Craciunita dar nu am tuns-o niciodata... doar rup frunzele care se usuca, atat si infloreste odata pe an foarte frumos. Nu-i adminstrez nici un tratament special.
lady_a
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 25, 2012 2:29 pm

Re: craciunite

Mesajde simonaelena » Mar Noi 06, 2012 8:16 pm

lady_a scrie:
AdinaPa scrie:Buna! O prietena m-a sfatuit sa tund Craciunita pentru ca in acest fel va creste mai frumoasa. Intre timp i-au cazut toate frunzele si au aparut pe crengute niste pete albe, lanoase... E ceva normal sa se intample acest lucru sau tunsul a fost cauza :( ?

Verifica petele lanoase sa nu fie de fapt paduchi lanosi.
Daca este asa, curata bine planta, apoi aplica un tratament cu zeama de tutun, alcool si sapun, sau daca nu ai retineri, da cu insecticid.

Urmareste apoi plantele, ca nu scapi asa usor de ei.
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: craciunite

Mesajde CyleX4 » Joi Dec 13, 2012 5:19 pm

Craciunita e ff usor de intretinut: se uda prin stropire la 2-3 zile, se mentine la o temperatura constanta de 15-20 gr C si se inmulteste cu succes prin butasire... in preajma Cracinului, isi va imbogati paleta coloristica, prin inrosirea frunzelor din partea superioara.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: craciunite

Mesajde ange » Mar Dec 18, 2012 10:04 pm

Si eu am o craciunita de vreo cativa ani.. .si acum e primul an in care a inflorit, prin noiembrie. Are multe flori, e absolut superba.
In schimb craciunita pe care o detine o prietena n-a inflorit nici pana in ziua de azi desi le-am achizionat deodata. Nu am schimbat nimic la ea, nici locul macar... nu stiu ce sa zic... sunt un mister aceste flori.
ange
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 18, 2012 9:48 pm

Re: craciunite

Mesajde CyleX4 » Joi Dec 20, 2012 11:49 am

Mare atentie la umiditatea (!!) din incaperea in care se afla craciunita; in functie de umiditatea atmosferica, se va doza si frecventa stropirilor periodice ale plantei ... succes ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: craciunite

Mesajde supergiuliana » Vin Dec 28, 2012 4:01 pm

Craciunitele infloresc in general in lunile de iarna, dar trebuie si ele hranite cu ingrasamant special pentru ele de la florarie. Si un mic sfat: in perioada de inflorire eu nu le misc deloc si le tratez cu mai multa atentie.
supergiuliana
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 02, 2012 5:09 pm

Re: craciunite

Mesajde inncristina » Mie Ian 02, 2013 3:05 pm

Dacă vrei să te bucuri de aceste flori mai mult timp, trebuie să le fereşti de curent şi să nu le ţii pe balcon
- Nu o ţine lângă calorifer;
- Aşază ghiveciul lângă o sursă de lumină, fie naturală, fie artificială;
- Nu lăsa floarea pe balcon, chiar dacă acesta este închis;
- Udă floarea doar atunci când are nevoie. Apa în exces nu îi face bine. E bine să ştii că apa se toarnă circular şi cât mai spre marginea ghiveciului;
- Nu pune sub ghiveci farfurioară, deoarece umezeala poate ofili planta;
- Dacă se întâmplă să-i cadă frunzele sau să se înnegrească lăstarii, tunde planta. Ea se regenerează foarte uşor. De obicei se tunde vara, atunci când ea creşte masiv.
- Foloseşte îngrăşăminte. În perioada în care înfloreşte este bine să-i pui Crăciuniţei îngrăşământ o dată sau de două ori pe săptămână
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Anterior

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori