Grãdina din jardinierele de pe terasã

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Grãdina din jardinierele de pe terasã

Mesajde malleck » Sâm Oct 29, 2011 11:50 am

Se poate întâmpla sã-mi îngheţe plantele în jardiniere pe terasa blocului?
Discutând într-o florarie acest subiect a rezultat o concluzie sâcâitoare: pãmântul din jardiniere nu beneficiazã de cãldura globului terestru!
Cum ameliorãm aceastã problemã fãrã sã ocupãm întreaga suprafaţã a terasei cu termoizolaţii voluminoase?
malleck
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 27, 2011 1:28 pm

Re: Grãdina din jardinierele de pe terasã

Mesajde muschu » Sâm Oct 29, 2011 3:27 pm

Indiferent ca sunt in jardiniere pe terasa sau in gradina, peste iarna plantele oricum ingheata.
Nu vad alta solutie decat tereasa inchisa si incalzita, sau mutat jardinierele in casa.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Grãdina din jardinierele de pe terasã

Mesajde andu4bidden » Dum Oct 30, 2011 7:36 pm

eu le-am mutat deja in casa...
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Grãdina din jardinierele de pe terasã

Mesajde daroxi » Lun Oct 31, 2011 1:16 pm

malleck scrie:Se poate întâmpla sã-mi îngheţe plantele în jardiniere pe terasa blocului?
Discutând într-o florarie acest subiect a rezultat o concluzie sâcâitoare: pãmântul din jardiniere nu beneficiazã de cãldura globului terestru!
Cum ameliorãm aceastã problemã fãrã sã ocupãm întreaga suprafaţã a terasei cu termoizolaţii voluminoase?


Limita de inghet in Romania este la 60-80 cm. Deci in conditii de ger cativa cm sau chiar zeci de cm de pamant ingheata.
Daca sunt plantele sunt perene, de obicei supravietuiesc si daca ingheata pamantul. Eu de ex am niste jardiniere cu petunii pe balconul deschis si cresc in fiecare primavara fara nicio ingrijire speciala.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Grãdina din jardinierele de pe terasã

Mesajde micki23 » Mie Noi 02, 2011 10:33 pm

mama miaaaaaaaaaaaaaaa......Ptunile iti rasar in anul urmator deoarece a picat samanta , altfel poti astepta
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori