crinii din ghiveci

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: crini de ghiveci

Mesajde micki23 » Dum Mar 18, 2012 9:24 pm

ion camelia scrie:De ce crinii de ghiveci nu au viata lunga, dupa ce au dat o floare mor?


pentru ca le trebuie substante nutritive care in sol se termina deoarece in ghiveci e spatiu mic, sol putin...
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde Miclaus Georgeana » Mar Sep 25, 2012 7:01 pm

Imi plac ff mult crinii imperiali, le merge bine in ghivece, as dori sa-i cultiv in casa?
Miclaus Georgeana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 25, 2012 6:51 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde lady_a » Mar Noi 06, 2012 3:43 pm

Gavriloi Adina-Mirabela scrie:Provenind din regiunile temperate, crinii au nevoie de conditii climatice cat mai asemanatoare celor din mediul lor natural. Se pot cultiva crini atat in ghivece cat si in gradini, insa cu o atentie deosebita. Solul trebuie sa fie cat mai putin batatorit, sa fie afanat si echilibrat, imbogatit cu turba atunci cand este cazul. Daca alegem sa cultivam aceste flori in gradina, se va incerca alegerea unui loc ferit de razele directe ale soarelui, semiumbrit. Anotimpul propice cultivarii crinilor este toamna, atunci cand caldurile au trecut iar pamantul incepe sa fie permanent umed. Daca temperaturile sunt mai ridicate in locuinta sau apartament, se va urmari in permanenta asigurarea unei umiditati ridicate iar cand se observa uscarea pamantului din ghiveci se va uda atat cat este necesar, fara excese.
Daca se vor stropi crinii prea mult sau prea des, radacinile ar putea putrezi fapt ce determina moartea. Pe perioada infloririi, se poate ajuta dezvoltarea crinilor prin adaugarea de ingrasaminte. Astfel, bobocii vor fi mai frumosi si se vor dezvolta mult mai bine. Iarna, daca acestia sunt tinuti in gradini, se vor proteja de temperaturile scazute prin invelirea lor cu paie sau crengi. Solul va fi ferit de zapezi si se va pastra o temperatura mai ridicata decat in rest. Primavara, datorita umiditatii si conditiile metrorologice favorabile, se vor dezvolta imprejurul crinilor si alte ierburi sau plante parazite. Ori de cate ori observam acest lucru vom smulge sau prasi locul, pentru ca vegetatia sa nu aiba vreun efect negativ asupra crinilor. Ca modalitati de inmultire cele mai uzitate sunt semintele, butasi sau bulbi. Procesul ce necesita mai putina munca si asigura cresterea florilor intr-o perioada mai scurta de timp se realizeaza cu ajutorul plantarii bulbilor extrasi din pamant. Acestora le trebuie doar lumina suficienta si apa din abundenta pentru a ajunge rapid la maturitate. In functie de specie, ei pot fi plantati toamna sau in lunile de vara. Daca ii crestem in ghivece si se observa o crestere in proportii a crinilor iar vasul nu este suficient de mare, floarea se va transplanta in alt loc ce nu-i limiteaza posibilitatea de dezvoltare la adevarata ei valoare.

Chiar aveam nevoie de informatiile astea.....
lady_a
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 25, 2012 2:29 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde nirolf3538 » Lun Noi 19, 2012 11:42 am

Crinii toamna se muta ca sa mai respire "planta" din locul in care au stat tot timpul anului si se schimba si pamantul cu proprietati ale noului pamant.
Succes tuturor celor care iubesc florile in general.
nirolf3538
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde CyleX4 » Mie Mar 20, 2013 11:36 am

Inmultire a Amaryllisului prin divizarea bulbilor se face mai mult pentru pastrarea caracterelor soiurilor. Bulbilii apar la bulbii care au minimum 3 ani si de care se despart in timpul cand schimbam pamantul. Nu este bine sa lasam bulbilii pe planta mama deoarece calitatea florii se depreciaza mult si cand ajung la 3-4 bulbili se intampla ca vechiul bulb sa nu mai infloreasca. Bulbilii se despart cu multa grija, impreuna cu radacinile respective, dupa care se planteaza fiecare intr-un ghiveci. Inflorirea lor are loc in anul 3-4, in functie de ingrijire.
Cieteste mai multe pe: http://plantesiflori.elixir.ro/domenii.php?mnu=430 ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde florentinab » Mie Mar 27, 2013 10:24 am

Flori deosebite sunt acesti crini de camera. De ceva timp ma gandesc sa-mi colectionez cat mai multe culori. De sarbatori am cumparat de la Lidl unul rosu aprins (care a inflorit alb) si saptamana aceasta am comandat unul portocaliu. Cine mai are pui in plus de dat sunt doritoare.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde CyleX4 » Mie Mar 27, 2013 7:15 pm

Limbajul si semnificatia florilor: Crinul - o floare foarte expresiva, care are diverse semnificatii in functie de culoare. Crinul alb semnifica majestuozitate si puritate, iar in varianta roz transmite un sentiment si un mesaj de prosperitate, fiind ideal pentru a exprima felicitarile dvs. legate de un anumit eveniment.
:)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde monalis » Dum Sep 29, 2013 1:25 pm

Eu nu ud crinii iarna. Ii ud la inceputul lunii martie. De cand procedez asa imi infloresc.
monalis
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde angyciobanu » Dum Sep 29, 2013 4:46 pm

Nu am avut crini in ghiveci, dar cred ca peste iarna stau bine si in ghiveci neudati, dar pot fi scosi si pastrati in beci.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde iuly » Lun Sep 30, 2013 6:38 pm

Bulbii ii lasi in pamant dar neudati pe timpul iernii. De preferat lasati in loc racoros, ferit de inghet.
iuly
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:32 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori