trandafirul japonez

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

trandafirul japonez

Mesajde Judit » Sâm Mai 07, 2011 12:22 am

Am un trandafir japonez de sapte ani, dar nu a inflorit niciodata. Stie cineva care ar putea fi motivul ?
Judit
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 07, 2011 12:03 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde muschu » Sâm Mai 07, 2011 6:26 am

Si trandafirul meu japonez a inceput sa infloreasca tarziu, dar nu mai stiu dupa cati ani.
Dar, de atunci infloreste in fiecare an, toamna.
Important e sa aiba cat mai multa lumina.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde florin-zlt » Dum Mai 08, 2011 9:11 pm

Nu am mai auzit pana acum de aceasta problema.Eu am trandafir japonez si imi infloreste in fiecare an.imi pare sincer rau ca nu te poti bucura de minunatele sale flori.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde micki23 » Lun Mai 16, 2011 7:36 pm

i-ai facut taierile??? fertilizarea? udarea la sol si pe frunze prin pulverizare, ??? boli >>?? daunatori??? sol???
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde micki23 » Lun Mai 16, 2011 7:37 pm

atentie la lumina...sa nu fie prea puternica....il arde
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde irish05 » Mie Dec 14, 2011 6:38 pm

am trandafir japonez roz.
stiti mai multe despre el?
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde evymar » Mie Feb 15, 2012 5:48 pm

Trandafirul japonez este o planta perena, adica traieste mai multi ani. Pentru o crestere optima are nevoie de un substrat de turba, pamant si nisip in parti egale. Infloreste vara iar in perioada primavara-toamna este recomandata udarea zilnica a acestuia. Temperatura propice infloriri este de 20 C iar iarna este indicata mentinerea la peste 10 C. O data la 4 ani este indicata schimbarea ghiveciului. Inmultirea acestuia se face prin intermediul butasiilor lemnificati, care se introduc in apa pana la aparitia radacinilor si pe urma mutati-i intr-un ghiveci.
Varietatiile cu florii rosii au cresteri vigurose comparativ cu cele cu flori galbene.
evymar
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 09, 2012 4:36 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde claudia_mami » Vin Feb 24, 2012 5:12 pm

Am primit 2 pui de trandafir japonez de la 2 persoane diferite acu 1 an si jumatate unul dintre ei l-am facut cadou mamei mele care se bucura de flori acum in prag de iarna. Al meu insa tanjeste. Oare ce sa-i fac, i-am schimbat si pamantul, il ud, il stropesc pe frunze, ce-i drept nu are lumina suficienta. Asta sa fie una din probleme?
claudia_mami
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Noi 03, 2010 12:00 am

Re: trandafirul japonez

Mesajde muschu » Vin Feb 24, 2012 6:26 pm

claudia_mami scrie:Am primit 2 pui de trandafir japonez de la 2 persoane diferite acu 1 an si jumatate unul dintre ei l-am facut cadou mamei mele care se bucura de flori acum in prag de iarna. Al meu insa tanjeste. Oare ce sa-i fac, i-am schimbat si pamantul, il ud, il stropesc pe frunze, ce-i drept nu are lumina suficienta. Asta sa fie una din probleme?


Da, sa stii ca tocmai lumina insuficienta il impiedica sa infloreasca.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: trandafirul japonez

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Dum Feb 26, 2012 11:35 pm

Trebuie sa aveti grija, in primul rand, la pragul de caldura, mai ales iarna, cand temperatura nu trebuie sa scada sub 10 grade Celsius, sa-l feriti de socuri termice. Are nevoie de umiditate asa ca trebuie sa-l protejati de aer uscat. In privinta luminii, cel mai favorabil loc pentru el este in spatii care primesc lumina din partea de sud, dar trebuie sa il udati des si sa il asezati asrfel incat razele soarelui sa nu cada direct pe frunze. In principiu temperatura potrivita pentru inflorit se situeaza in jurul a 18-20 de grade Celsius. Toamna putem sa-l lasam direct in bataia soarelui, in acest mod favorizindu-se dezvoltarea si maturizarea lastarilor, in timp ce iarna trebuie redusa udarea pentru a permite plantei sa-si ia perioada de repaus necesar pentru a reveni in plina forta in primavara.Pamantul pe care trebuie sa-l folositi trebuie sa contina trei parti maranita, o parte pamant de telina si putin nisip.Ar putea parea ciudata aparitia nisipului, dar, contrar aparentelor, trandafirului japonez nu-i place sa se " balaceasca " in apa. La 3-5 ani trebuia sa se transplantaze in alte vase, deci nu va fi nevoie sa il schimbati in fiecare an, ba chiar mai mult, il deranjeaza. Este totusi necesar sa se inlocuiasca pamantul de la suprafata cu altul proaspat in fiecare an. Pentru a avea o inflorire bogata si intinsa pe o perioada mai lunga ar fi bine sa aplicam ingrasamant (substante fertilizatoare) de doua ori pe luna, dar trebuie sa corelam timpul de aplicare, astfel: primavara este recomandat sa aplicam ingrasaminte care contin azot, vara - cele care contin potasiu si, daca dorim sa avem o adevarata feerie de flori, trebuie sa ne " hranim " floricelele si cu fosfor.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori